Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Dr Kovač Orlandić: Veće umrežavanje nauke i privrede u Crnoj Gori dovelo bi do smanjenja nezaposlenosti

Dr Kovač Orlandić: Veće umrežavanje nauke i privrede u Crnoj Gori dovelo bi do smanjenja nezaposlenosti

NVO Sociološki centar Crne Gore – SOCEN organizovao je danas u Podgorici okrugli sto na temu ''Inovacijama do veće sinergije nauke i privrede''. Organizacija okruglog stola jedna je od aktivnosti na istoimenom projektu, koji je finansijski podržan od Ministarstva nauke.


Dr Kovač Orlandić: Veće umrežavanje nauke i privrede u Crnoj Gori dovelo bi do smanjenja nezaposlenosti Foto: pa
Portal AnalitikaIzvor

Istraživač na projektu, dr Milica Kovač-Orlandić istakla je da je projekat, pored brojnih aktivnosti, obuhvatio i izradu studije o učinku inovacija u Crnoj Gori, sa analizom stanja i preporukama za unapređenje stanja u toj oblasti.

''Ona (studija) predstavlja jednu stratešku analizu zakonodavnog i institucionalnog okvira za uspostavljanje saradnje između privrede i nauke ali i sadrži određeni pregled stanja u ovoj oblasti'', naglasila je dr Kovač Orlandić, dodajući da je studija došla u dobrom trenutku za Crnu Goru, kada je usvojila dva izuzetno bitna zakona u toj oblasti. ''To su Zakon o inovacionoj djelatnosti i Zakon o podsticajnim mjerama za ulaganje u istraživanje i inovacije'', kazala je ona. Osim ovog zakonodavnog okvira, kako smatra dr Kovač Orlandić, Crnoj Gori predstoji ozbiljan rad na formiranju institucija i na sprovođenju svega onoga što je cilj ovih zakona.

U okviru projekta, šest mladih istraživača je imalo dvomjesečni progrm plaćenog stažiranja u crnogorskim kompanijama, nevladinim organizacijama, advokatskim kancelarijama i slično. Direktorica NVO Centar za demokratiju i ljudska prava - CEDEM Milena Bešić naglasila je da su ovakvi projekta prije svega korisni za poslodavce, a onda i za mlade istraživače.

''Vjerujem da je potencijal svakog društva upravo u mladima i smatram da svaka šansa data njima je upravo šansa za društvo'', kazala je Bešić. Ona je naglasila da o tome svjedoče i sve razvijene ekonomije i demokratije u svijetu. ''Ključ njihovog uspjeha je upravo u korištenju potencijala kao što su znanje i inovacije'', zaključila je Bešić.

Mr Srna Sudar iz Centar izvrsnosti za istraživanje i inovacije Univerziteta Crne Gore, naglasila je značaj uvođenja istraživanja i inovacija u privredni sektor.

''Univerzitet Crne Gore je u procesu razvijanja Strategije internacionalizacije koja će da ojača međunarodnu kompetitivnost i umrežavanje nauke i privrede. Takođe, Strategija razvoja UCG prepoznaje taj značaj i sektori u okviru univerziteta koji se bave ovom tematikom, smatraju da ta povezanost mora biti veća'', naglasila je mr Sudar.

Jovan Jablan, student Fakulteta pravnih nauka UDG, istakao je da je njemu iskustvo učešća u ovom projektu, predstavljalo značajan podsticaj daljem profesionalnom i akademskom razvoju.

''Naučio sam mnogo, manje ili više shvatio kako funkcioniše pravosuđe u našoj državi, stekao razna poznanstva, pogotovo iz svijeta advokature i sve to zajedno biće za mene od velikog značaja za dalji proces usavršavanja'', kazao je Jablan.

U studiji ''Učinak inovacija u Crnoj Gori'', predlaže se dalje povezivanje institucija države sa akademskom zajednicom i subjektima inovacione djelatnosti u cilju kreiranja novih programa koji, osim što će povezati inovacije sa privredom, treba da dovedu do većeg zapošljenja mladih ljudi.

Portal Analitika