- Ukolikojetačno da krupne ribe u Crnoj Gori nijesu obuhvaćene radom pravosuđa i policije, onda je to jedan od najozbiljnijih problema. Ljudi neće da vjeruju takvom sistemu, jer kad god vide da vladavina prava ne važi za sve stvara se osjećaj protivljenja upozorava Kos.
On je objasnio da je Crna Gora dobila još godinu i po da ispuni sve neophodne preporuke GREKO-a, tijela Savjeta Evrope, naglašavajući da je to uobičajena praksa. S obzirom da je ostao mali broj preporuka GREKO-a koje treba ispuniti, ističe da je Crna Gora zabilježila dobar rezultat.
- Suština je da se utvrdi dali te preporuke postoje samo u teoriji, to jest na papiru, ili se zaista primjenjuju u praksi.Moramo znati da li se zakonodavstvo mijenja samo forme radi. No, konačno, naredna naša svaluacija će to pokazati - najavio je Kos.
Pozdravio je izmjene crnogorskog krivičnog zakonika, koje predviđaju proširenu "konfiskaciju kriminalom stečene imovine.
-Prije svega, treba znati da je institut proširene konfiskacije jedno od najvažnijih sredstava u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Naravno, uslov ]e da se to implementira u praksi - istakao je on.
Smatra da je vladajuća koalicija u Crnoj Gori ta koja treba da predvodi aktivnosti u pravcu jače borbe protiv korupcije.
- Ali to ne može biti uspješan posao ako se i vlast i opozicija ne usaglase o tome šta treba eliminisati i koje mjere preduzeti, jer u suprotnom sve spada na prebacivanje ko je više korumpiran, oni ili mi. A to je kraj. Ako je tako, izgubili smo odmah. Mogu se možda dobiti neke bitke, ali izgubili smo rat. Zato sve stranke u Crnoj Gori treba da shvate da je korupcija zajednički problem. Ističem, ipak, da smo daleko po tom pitanju, ne samo u Crnoj Gori, već i u drugim državama u okruženju - zaključio je Kos.