Društvo

Država bez državne strategije

gordana borović
gordana borovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

- Dukljanska akademija nauka i umjetnosti je u ovoj godini za četiri projekta od Ministarstva kulture dobila ukupno - 7.500 eura. Iz skupštinskog fonda za finansiranje nevladinih organizacija, dobila je nešto manje od hiljadu. I to je sve na što DANU može računati od države Crne Gore za svoje aktivnosti u 2010. godini - kaže za Portal Analitika predsjednik DANU, dr Božidar Nikolić.

To što konkurs u Ministarstvu kulture još nije okončan, što će biti još poneka „aplikacija“, ne mijenja, kaže, bitno suštinu stvari. „Neznatna i nesigurna sredstva, za sada samo četiri prihvaćena projekta od devet podnijetih Ministarstvu kulture, od kojih je najvredniji - dvije hiljade eura; među odbijenima su i dvije knjige uglednog crnogorskog istoričara dr Božidara Šekularca; za pola godine nijedna štampana knjiga – to je sadašnji sumorni bilans ove institucije nakon deset godina njenog postojanja“, sumira dr Nikolić.

Četiri godine državne naklonosti: A nije uvijek bilo tako. Dr Božidar Nikolić, predsjednik DANU, kaže za Portal Analitika da je Akademija, prve četiti godine, od 1999. do sredine 2003. imala poprilična i sigurna državna sredstva.

- Iako nikada zvanično nije bila na državnim jaslama, kao CANU, iako nikada nije postala predmetom posebnog zakona, kao CANU, iako nikada nije imala svakovrsnu logistiku i infrastrukturu, od svoje zgrade do svih ostalih pogodnosti, kao CANU, DANU je ipak, u početku, bila neka vrsta „paradržavne“ ustanove, kaže predsjednik DANU, ne želeći, međutim, da precizira o kolikim je sredstvima bilo riječ.

- DANU je formirana sa jasnim ciljem – da bude pandan Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti koja je, kao institucija, da ne pominjemo akademike neistomišljenike, kojih je bilo, odigrala aktivnu ulogu u raspirivanju srpskog šovinizma u Crnoj Gori. Osnovni projekat i misija postojanja DANU bila je, pak, izrada Crnogorske enciklopedije. Svaka ozbiljna država, naime, finansira takvo kapitalno djelo koje predstavlja sažetak njenog istorijskog, političkog, kulturnog i svakog drugog postojanja, naglašava dr Nikolić.

Ljudi i donacije: I, ma kako to na prvi pogled izgledalo, priča o DANU, sudeći po riječima dr Nikolića, nije u suštini samo priča o crnogorskim dualizmima (dvije crkve, dvojna udruženja, od književnika, do novinara...).

- DANU je priča o političkoj nekonzistentnosti i ideološkom lutanju države Crne Gore. O nemanju jasne strategije i vizije onoga što je suština i sadržaj sopstvenog državnog okvira. Vizionarski potez, da se sa izradom enciklopedije počne nekoliko godina prije nego što će se krenuti u osvajanje državne nezavisnosti, ostao je na pola puta, i prije nego što smo nezavisnost osvojili - kaže dr Nikolić i nastavlja:

- Postoji jedan kobni datum za DANU: jul 2003. Od tada - presahnjuje sve - kaže predsjednik DANU.

Pomenuti datum, veli, ne može da poveže ni sa jednim konkretnim događajem. Ali, može sa nekim jakim personalnim političkim pojavama.

- Godine berićeta, jasno su povezane sa godinama ministrovanja pokojnog Dragana Kujovića, koji je bio ministar prosvjete i nauke i koji se otvoreno borio protiv toga da se državna sredstva nemilice sipaju onima koji državu Crnu Goru neskriveno negiraju - veli za Portal Analitika predsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.

- Tako priča o političko-državnoj nekonzistentnosti Crne Gore dobija potvrdu o svojoj labavosti, jer često „visi“ o volji i političkom usmjerenju jakih političkih ličnosti. Hronološki se sasvim poklapa - dok je DANU dobijala, istina, nikada kao prava miljenica - CANU, akademici ispod Gorice bili su na „suvoj državnoj grani“. Od 2003. međutim, kolo državne naklonosti opet se okrenulo i ogromne državne apanaže vratile su se na adresu CANU, koja dobija više od 900 hiljada eura godišnje za izradu projekta „Crna Gora u 21. stoljeću u eri kompetitivnosti“ - tvrdi dr Nikolić.

junnikolicokRazgovor bez sagovornika: A šta je sa Enciklopedijom Crne Gore?

- I ta enciklopedija je jedan pozamašan meandar u priči o nekonzistentnosti države Crne Gore. Godine rada i velika sredstva uložena su u nekadašnji Leksikografski zavod koji je dio Enciklopedije uradio, da bi sve stalo AB revolucijom, a do tada urađeni materijal je predat CANU. Koliko smo upoznati, ništa na njoj do danas nije urađeno - veli dr Nikolić.

DANU je u međuvremenu počela da radi ono što joj je u zadatak dato.

- Uradili smo oko 40 posto projekta, oko tri hiljade strana, kompletan abecedar... Jedan dio toga objavljen je u CKL-u. I nakon 2003, sve do 2005. smo radili na Enciklopediji, bez pare i dinara, iz nekog pozitivnog inata. Jer, nije ih bilo malo koji su željeli da DANU nestane - kaže dr Nikolić, koji je na čelu ove institucije od 2007, nasljeđujući Jevrema Brkovića.

- Pisali smo pisma i apele svim relevantnim državnim institucijama. Bez odgovora. Prije dvije i po godine, održan je sastanak na „najvišem nivou“, sa predsjednikom Vlade i tadašnjim ministrom prosvjete, Slobodanom Backovićem, sa našim predstavnicima, predstavnicima CANU. Formirana je komisija, dogovorili smo se da se formira ili leksikografski zavod ili leksikografsko odjeljenje pri CANU. Mi smo pristali da ono što smo uradili predamo i da sa CANU zajednički dovršimo posao. Ali, do danas – ništa, objašnjava Nikolić.

- Dukljanska akademija nauka i umjenosti dobila je nedavno na korišćenje stan od 78 kvadrata u ulici Ivana Vujoševića, u kojem je nekada bilo jedno odjeljenje državnog vrtića. Ali, na drugoj strani, ništa - veli dr Nikolić.

U državnoj „nemilosti“: DANU, Crnogorski PEN centar i Udruženje crnogorskih književnika nedavno su uputili pismo na najviše državne adrese u kojem se apeluje da se pomogne institucijama „koje su dale doprinos društvenoj, kulturnoj i nacionalnoj emancipaciji Crne Gore“.

- Skupština Crne Gore je iz svog fonda za NVO, dodijelila ovim trima institucijama, koje su dale ogroman doprinos reafirmaciji nekih suštinskih segmenata crnogorske intelektualne i kulturne baštine ukupno - 3.500 hiljade eura. Društvo srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine dobilo je iz iste kase 2.850 eura. Redovni akademici CANU primaju nešto više od hiljadu eura mjesečno. A akademici DANU, naša 34 redovna člana – ništa. Već sedam godina. Sve što radimo, završavamo koristeći svoje privatne veze i naklonosti nekih boljestojećih političkih i ideoloških istomišljenika - kaže za Portal Analitika dr Nikolić, dodajući da su se neki od članova DANU, „razumljivo“, vratili u CANU.

A nije da se DANU nema s kim „pozoriti“... Od Radmile Vojvodić do Mirka Kovača, od Voja Stanića do Dimitrija Popovića i Dada Đurića.... Pa i pokojni Bogdan Bogdanović bio je član DANU.

Kako to da se, uz sva ta imena, nisu uspjeli bolje pozicionirati i nametnuti? Dr Nikolić kaže da su formalno, svuda uvažavani.

- Pozivaju nas na sve proslave značajnih datuma, konsultuju nas kada treba... Ali, istinska podrška je potpuno izostala - veli i dodaje:

- Crna Gora je sebe na političkom i međunarodnom planu u ove četiri godine, od sticanja nezavisnosti, veoma dobro promovisala. Na unutrašnjem planu, međutim, na planu kulture i obrazovanja, samo se ponešto „otme“. Za to vrijeme, sve naše komšije, bez izuzetka i bez skrupula, baštine ponešto crnogorsko. DANU je stvorena da stvara istinu o Crnoj Gori. Ne samo preko Enciklopedije, već brojnim svojim izdanjima, naučnim radovima, predavanjima, preko pravilnog i potpunog čitanja Porfirogenita, do edicija „Prevalitana“ i „Crna Gora od iskona“ - kaže dr Nikolić za Portal Analitika, dajući zaključak o državnoj politici na planu identitetskih pitanja:

- Previše je improvizacija i dnevno-političkih kalkulacija. Ne postoji usaglašenost našeg državnog vrha oko najvažnijih identitetskih pitanja. Štaviše, često otvoreno podržavaju institucije koje zatiru i demoniziraju crnogorsku kulturnu i nacionalnu osobenost - ocjenjuje dr Božidar Nikolić u razgovoru za Portal Analitika

Gordana Borović

Portal Analitika