Tako je stavljena tačka na polemike oko prodaje dionica plužinske fabrike investitoru sa Kipra, čime je direktno ispoštovan zahtjev premijera Igora Lukšića da država uđe vlasničku strukturu FEP-a.
Prijethodno je Komisija za hartije od vrijednosti privremeno obustavila saldiranje istih akcija Kipraninu Hristopulosu Mimikakisu, koji je za 69.490 eura kupio te dionice od Atlas Mont fonda. Mimikakis je, nakon velikog medijskog pritiska, odustao od sticanja 34,65 odsto dionica FEP-a.
Proizvodnja u FEP-u zaustavljena je 9. septembra, a od 170 zaposlenih 70 je prekobrojnih, od kojih se 45 dobrovoljno javilo za prodaju radnog mjesta.
Ukupan dug kompanije iznosi šest miliona eura, a sa istorijskim dugom iz vremena izgradnje fabrike, ukupne dugoročne obaveze FEP-a iznose osam miliona eura, što je skoro dvostruko više nego procijenjena vrijednost imovine fabrike.
Dobro upućeni sagovornici Portala Analitike tvrde da Fabrika elektroda ima budućnost jer je proizvodila veoma kvalitetne elektrode, a jedina je kompanije te vrste u regionu.