Evo nekoliko dana, na vratima i po holovima Dječije bolnice u Podgorici, osvanuli su plakati sa natpisom „Prijavi korupciju“ uz slogan „Za zdravo zdravstvo“. U potpisu i sa državnim grbom – Ministarstvo zdravlja Crne Gore. Ima ih, kažu, i po holovima Kliničkog centra, ali je to teže provjeriti zbog zabrane ulaska uvedene kao prevencija od širenja svinjskog gripa.
Na pomenutom plakatu – muškarac u ljekarskoj uniformi drži desetak novčanica od 100 eura. Na malom prstu lijeve ruke ima veliki prsten „pečatar“, a preko očiju mu je u fotošopu stavljen crni pravougaonik, tako da je utisak krivice nepoznatog ljekara potpun. Dileme nema - prijavite ljekare, oni su nosioci pošasti korupcije.
Čudna kampanja. Ministarstvo zdravlja, pod okriljem borbe protiv korupcije, žigoše cijelu ljekarsku populaciju, stavljajući je u nemoralni i kriminalni kontekst. Država finansira kampanju kojom se kriminalizira dio, suštinski – državnih uposlenika. Kampanja je tim čudnija što na čelu tog Ministarstva sjedi jedan ljekar, kolega onih koji su „u kompletu“ stavljeni javno na stub srama.
Neko će reći – nije to kampanja protiv ljekara, već protiv korupcije. Možda je to bila zamisao, ali realizacija kampanje je sasvim drugačija: inkriminišu se baš svi poslenici tog teškog i odgovornog zanimanja!
Što bi kazali službenici i funkcioneri Ministarstva zdravlja, nosioca antikorupcijske kampanje, da im na ulaznim vratima osvane sličan plakat; kako bi se osjećali službenici opštinskih i republičkih službi, građevinskih, finansijskih i ostalih inspekcija? Ako ste ljekar, mora da je neprijatno i mučno ići na posao prolazeći kroz vrata na kojima je predstavljen pripadnik vašeg esnafa u mafijaško-podzemnom kontekstu.
Očigledno se niko nije zapitao ni kako se osjećaju sami pacijenti kada na vratima zdravstvene ustanove ugledaju ovakav model osobe kod koje su krenuli za pomoć. (Na stranu nezgrapan slogan, kao kad bi rekli „za kulturniju kulturu“ ili „za ekonomskiju ekonomiju“.)
Korupcija, mada nije crnogorski ekskluzivitet, jeste jedna od bolnih tačaka crnogorskog društva. Po mnogima korupcija je – malignitet koji ga razara. Ali, ovdje je riječ,ne o korupciji, nego o jednom problematičnom modelu za borbu protiv nje, kojom se kroz genaralizaciju, stigmatizuju ljekari.
Ne možemo a da se ne prisjetimo državne kampanje protiv korupcije, prije petnaestak godina. Nekim ambicioznim policajcima i još ambicioznijim političarima trebali su rezultati u borbi protiv korupcije u zdravstvu. Tada su, u organizovanoj policijskoj namještaljci, tragične žrtve bile dva podgorička ginekologa i njihove porodice. U sred posjete, izvedeni su, sa lisicama na rukama, kroz Klinički centar u Podgorici. I to je bila čitava akcija protiv korupcije. Krivica ljekara nikada nije dokazana ali su u javnosti žigosani, životi i karijere upropaštene.
Treba, dakle, biti žestok u borbi protiv korupcije, ali i voditi osmišljenu kampanju. Kome može biti u interesu potpuno omalovažavanje i nipodaštavanje, stavljanje na stub srama cijele profesije?
U holu Kliničkog centra u Podgorici već duže je postavljena kutija u koju možete ubaciti vašu pismenu prijavu korupcije. Do danas su, prema informacijama Portala Analitika, ubačene dvije, od kojih je samo jedna uzeta u razmatranje.
Pozvali smo i navedeni broj sa pomenutog plakata. Poštanski automat nas je obavijestio: “Broj koji ste pozvali je nepostojeći.”
G. Borović