Spoljni dug je, kako je saopšteno Portalu Analitika, u toku prva tri kvartala 2010. godine porastao za 217,8 mil. eura u odnosu na kraj 2009. god. Stanje ino duga uvećano je emisijom euorobveznica u iznosu od 200,0 mil. eura, povlačenjem sredstava kredita IBRD za projekat “Zdravstvo” u iznosu od oko 0,6 mil. eura, projekat „Energetska efikasnost” u iznosu od 0,5 mil. eura i projekat „MIDAS“ u iznosu od 0,9 mil. eura, mađarskog kredita u iznosu od 1,6 mil. eura, EBRD kredita za željeznicu u iznosu od 2,1 mil. eura, IDA kredita u iznosu od oko 1,5 mil. eura, sredstva kredita za finansiranje projekta „Nabavka specijalnih vozila za gašenje požara i spasavanje“ kod austrijske banke Steiermarkisiche Bank und Sparkassen AG u iznosu od 12,9 mil. eura, EIB kredita za željeznicu u iznosu od 7,0 mil. eura, EIB kredita za projekat otpadne vode za Opštinu Nikšić u iznosu od 1,0 mil. eura i EIB kredita za projekat „Putevi i mostovi“ u iznosu od 3,0 mil. eura, sredstva robnog kredita Vlade Španije za reciklažni centar u Podgorici u iznosu od 3,0 mil. eura, poljskog kredita u iznosu od 0,2 mil. eura, KfW kredita za projekat vodosnabdijevanja (faza II i faza III) u ukupnom iznosu od oko 2,2 mil. eura, kao i kredita Exim Banke iz Mađarske za finansiranje projekta izgradnje škole u Baru u iznosu od 0,3 mil. eura. Evidentirano je i povlačenje sredstava robnog kredita Erste Bank iz Austrije namijenjenih finansiranju projekta Fonda zdravstva u iznosu od 6,0 mil. eura. Stanje ino duga dijelom je uvećano i zbog porasta vrijednosti dolara u odnosu na euro, što je uslovilo porast eurske vrijednosti dolarskih kredita. Stanje ino duga je umanjeno po osnovu redovnih otplata glavnice u iznosu od oko 32,3 mil eura.
U iznos spoljnjeg duga nijesu uključene obaveze po osnovu neriješenih dužničkih pitanja prema Libiji, Kuvajtu, Češkoj i Slovačkoj i UBS banci po osnovu obveznica izdatih u okviru Londonskog kluba. Dug prema vladama ove četiri zemlje Crnoj Gori je pripao po osnovu raspodjele nealociranog duga (5,88% od 38% za Srbiju i Crnu Goru), i shodno Sporazumu o pitanjima sukcesije iz Beča 29. juna 2001. godine rješava se usaglašenim stavovima u okviru Komiteta za podjelu finansijske aktive i pasive bivše SFRJ. Što se tiče API obveznica, očekuje se da će se krajem godine održati pregovori sa predstavnicima UBS banke, u cilju iznalaženja mogućnosti za bilateralno rješavanje ovog pitanja. Ukupan iznos obaveze po osnovu neriješenih dužničkih pitanja vjerovatno će iznositi oko 1% BDP-a i uključen je u projekcije kretanja duga u periodu 2010-2013.
Navedeni podatak o stanju ino duga podrazumijeva iznose angažovanih (povučenih) kreditnih sredstava po pojedinim kreditima.