Abiznis

Drecun: Aktiviranje garancija je test odnosa sa bankama

Izvor

- Činjenica da treba isplatiti 23.4 miliona nije tako drastična stvar koja može da ugrozi budžet, ako bi se stalo na tome, jer, pretpostavka je da postoje budžetske rezerve upravo za takve namjene – za neočekivane izdatke. Druga činjenica koja je važna za analizu situacije jeste da – komercijalne banke vole da su im države dužnici. To je zbog toga što je takav plasaman, po definiciji, najmanje rizičan. Država koja iole drži do svog digniteta u međunarodnim finansijskim sistemima i institucijama, mora poštovati svoje obaveze. Zato je ovo, sasvim sigurno, neka vrsta testa za buduće odnose sa komercijalnim bankama. Mislim da, kad već mora to da isplati, Vlada treba da to učini elegentno, bez problema. U tom slučaju bi, vjerovatno, dobila prostor da druge obaveze koje nadolaze pretvori u kreditne obaveze i da pregovara sa bolje pozicije”, kazao je Drecun. Ukoliko se scenario kojeg se Crna Gora pribojava ostvari, odnosno, ako ne uspiju pregovori sa OTP i VTB bankom, te se uprkos naporima Vlade aktiviraju sve državne garancije, moraće se, kaže Drecun, pribjeći i političkim manevrima.

- Ovdje se ne radi samo o komercijalnom aranžmanu koji se odnosi na određeno preduzeće, već o nečemu što može uzdrmati državnu ekonomiju. Vjerovatno će se uključivanjem politike doći do nekog rješenja koje bi bilo snošljivo za državu, odnosno za KAP u prvom redu.”

Predrag Drecun, međutim, potencira da se u cijelom metežu sa aktiviranjem garancija, zanemaruje važnost opstanka Kombinata, te dodaje da je Vlada trenutno – između čekića i nakovnja :

- Ne smijemo naljutiti Ruse, jer mogu zatvoriti Kombinat. Neplansko zatvarnje KAP-a je užasno ozbiljna stvar, i niko ne bi smio da rizikuje da se to desi. S druge strane, Vlada mora nešto činiti da Kombinat krene da radi – jer ako počne da radi, onda nikakav problem nisu obaveze, lako će se napraviti reprogram. Vjerujem da kreditore više brine činjenica da li će KAP nastaviti da radi, nego da li će država moći da isplati svoje obaveze. Bolje je i onom ko kreditira da, u sigurnom i obezbijeđenom plasmanu uzima kamatu, nego da se naplaćuje putem pravnih mehanizama, zaključio je Drecun.

Portal Analitika