
„Pozitivni efekti će biti za individualne korisnike kredita, ali treba izračunati uticaj moratorijuma na likvidnost banaka i privrede. Ako napravimo paralelu sa prošlom godinom i tzv. moratorijumom koji je takođe uveden na tri mjeseca, sad je uticaj na banke dvostruk- za tri mjeseca neće ostvarivati prihod od kamata, dok uticaj na njihovu likvidnost nije lako izmjeriti. Mene više brine uticaj na likvidnost banaka od pada prihoda“ naveo je Drecun u izjavi za Portal Analitika.
Ukoliko Predlog zakona o odlaganju plaćanja kreditnih obaveza dobije podršku na plenarnoj sjednici Skupštine, Drecun podvlači da će to imati snažan uticaj na banke.
„Ovo će svakako biti test za bankarski sektor. Ovdje se, po mom sudu, radi o pokušaju sticanja političkih poena“, naglasio je Drecun.
Parlamentarni Odbor za ekonomiju, finansije i budžet usvojio je Predlog zakona o odlaganju plaćanja kreditnih obaveza zajedno sa amandmanom kojim se moratorijum svodi na tri, umjesto prvobitno predviđenih šest mjeseci trajanja.
Iz Udruženja banaka su poručili da istrajavanja na moratorijumu proizvode iste rizike u pogledu smanjenja kreditiranja privrede i stanovništva, ali i udar na prihode i likvidnost banaka sa svim posljedicama koje iz tog proističu. U reagovanju tog udruženja se navodi da, nakon skraćenja roka moratorijuma, „udar nije 600 miliona eura, već teorijski 300 miliona na bankarski sistem“.