Predsjednik Senata DRI Miroslav Ivanišević, sa druge strane, zadovoljan je saradnjom sa Skupštinom i poručuje da ta institucija ima pravo da sama procijeni za šta bi trebalo da podnese krivične prijave i koje privatizacije efikasnije da istraži.
Istraživanje koje je sproveo Institut „Alternativa“ uz podršku Evropskog fonda za Balkan, pokazalo je da DRI nije nezavisna od izvršne vlasti koja joj kroji bužet, da je ta institucija u proteklih godinu radila bez jednog člana, te da bi trebalo poboljšati međuinstitucionalnu saradnju. Marko Sošić iz „Alternative“ napominje i da javnost često kritikuje DRI zato što ne pokreće preispitivanje krivične odgovornosti.
- Na neki način, trebalo bi da DRI nastavi saradnju sa Tužilaštvom, ali ne u smislu prebacivanja odgovornosti ko treba da podnosi krivične prijave.
Ivanišević kaže da revizori ne bježe od odgovornosti da, ukoliko primjete nepravilnosti , to prijave Tužilaštvu:
- Ali u isto vrijeme mi imamo i odgovornost prema državnoj revizorskoj instituciji da brižno i pažljivo gledamo na te stvari, jer, nažalost, često smo u prilici da vidimo da od mnogo prijava i istraga na kraju ne bude ništa. A pošto rad državne revizorske insitucije počiva prije svega na nesporno utemeljenim činjenicama, za nas je jako bitno da, kad budemo podnosili krivične prijave, i efekat te prijave bude - okončan sudski postupak – zaključuje Ivanišević.
Institut „Alternativa“ napominje da bi trebalo obratiti pažnju na pojedine tzv. „sumnjive privatizacije“, a isto predlaže i član Odbora za ekonomiju, finansije i budžet iz Pokreta za promjene, Branko Radulović.
- Da smo pošteno radili, tri bi Kombinata aluminijuma sagradili od jednog. Ko ima petlje da uđe u to osinje gnijezdo. Da li će poći DRI da to preispita? Ključno se postavlja pitanje da li DRI ima kapacitete da se suprotistavi glavnom crnogorskom problemu na putu ka Briselu? Ne!
Na pitanje da li će DRI podrobnije ispitati netransparentne privatizacije, Ivanišević odgovara da „privatizacija nije jasno i decidno naznačena u zakonu“.
- Ono što je najbitnije jeste da Državna revizorska intitucija ima nezavisnost u odlukama vezanim za izbor subjekata revizije. Mi ne smijemo prihvatiti bilo kakve uticaje političkih ili interesnih grupa. Prema tome, mi ćemo sagledavati sve elemente vezano i Senat će donositi konačnu odluku za svaku pojedinačnu reviziju, pa i za te.
Uz to, u istraživanju Insituta „Alternativa“ je navodeno i da se parlament površno odnosi prema izvještajima DRI, ali je Ivanišević uglavnom zadovoljan saradnjom sa Skupštinom.
Jedan od govornika na današnjem okruglom stolu bio je i ministar finansija dr Igor Lukšić, koji je poručio da će taj resor doprinijeti da se preporuke iz istraživanja „Alternative“ poštuju i nepravilnosti otklone:
- A radi boljeg i lakšeg praćenja primjene njihove implementacije u okviru Ministarstva finansija, uspostavićemo tijeo koje će biti zaduženo za praćenje i primjenu proporuka.
U Institutu „Alternativa“ na kraju kažu i da je Crna Gora jedna od rijetkih zemalja koje u Zakonu o budžetu nemaju definisane sankcije za kršenje odredbi, pa je neophodno sto hitnije napraviti izmjene u tom pravcu.