Društvo

DRI: Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke neuspješno sproveden

Državna revizorska institucija (DRI) je nakon sprovedenog postupka revizije uspjeha ocijenila da se Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke, u periodu od januara 2016. do januara 2020. godine, neuspješno sprovodio.

DRI: Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke neuspješno sproveden Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Kolegijum DRI u sastavu dr Branislav i Nikola N Kovačević na sjednici Kolegijuma DRI održanoj juče usvojio je Konačni izvještaj o reviziji uspjeha „Uspješnost sprovođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke”.

„Prema podacima iz Izvještaja Registra malignih neoplazmi za 2013. godinu, maligne neoplazme predstavljaju ozbiljan javno-zdravstveni problem u Crnoj Gori. Pored toga što je neoplazma dojke vodeća lokalizacija obolijevanja od malignih neoplazmi ona je i vodeća lokalizacija koja je uzrokovala smrt kod žena (skoro svaka peta žena umrla). U razvijenim zemljama, u kojima se skrining programi uspješno primjenjuju dugi niz godina, zabilježen je veliki pad smrtnosti od raka dojke“, navode u saopštenju. 

Podsjećaju da je Vlada Crne Gore 2010. godine donijela Nacionalni program za rano otkrivanje raka dojke sa ciljem smanjenja smrtnosti žena od raka od dojke.

U Izvještaju DRI je ocijenjeno da zdravstveni sistem Crne Gore nije obezbijedio osnovne preduslove za uspješno sprovođenje Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke. 

„U periodu od pet i po godina (od donošenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke pa do početka njegovog sprovođenja) nije obezbijeđena potrebna oprema i kadrovi, nije uspostavljen registar skrininga, nijesu donijete potrebne procedure kojima se jasno definišu obaveze i odgovornosti svih učesnika u programu i nije uspostavljen odgovarajući sistem prikupljanja i upravljanja podacima“, navode u saopštenju. 

Ističu da u toku sprovođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke nije obezbijeđeno da 70 odsto populacione grupe bude pozvano u skrining program dojke. 

Taj procenat se, dodaju, kreće na nivou do 40 odsto, što je značajno ispod granice planiranog.

„Jedan od osnovnih problema u sprovođenju Nacionalnog programa je da nije obezbijeđen dovoljan broj motivisanih i edukovanih izabranih ljekara koji učestvuju u skrining programu. Konstatovano je i da određeni broj izabranih ljekara odbija da učestvuje u programu.

Ministarstvo zdravlja nije obrazovalo Koordinaciono tijelo za organizaciju, stručno praćenje i kontrolu kvaliteta programa mamografskog skrininga, a Institut za javno zdravlje Crne Gore nije bio u mogućnosti da izvrši evaulaciju programa jer nijesu obezbijeđeni potrebni podaci.

„U cilju unaprjeđenja upravljanja Nacionalnim programom za rano otkrivanje raka dojke u Crnoj Gori, vrhovna državna revizija (DRI) dala je Ministarstvu zdravlja i Institutu za javno zdravlje 10 preporuka. U skladu sa Protokolom o saradnji Skupštine Crne Gore i DRI, Konačan izvještaj DRI dostavljen je Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje i Odboru za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore“, zaključuju u saopštenju. 

Konačni izvještaj o reviziji uspjeha „Uspješnost sprovođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke“ je dostupan na zvaničnoj internet stranici DRI

Portal Analitika