Predsjednik Računskog suda Savezne Republike Njemačke je istakao važnost poštovanja zajedničkih vrijednosti i principa Evropske unije za sve vrhovne revizorske institucije kako za zemlje članice EU tako i za zemlje kandidate, koje se teže pridružiti EU.
„Eksternu kontrolu javnih finansija ključno je jačati kroz podršku revizorskih nalaza i preporuka i na tom putu potrebno je održavati stabilnost partnerskih odnosa Parlamenta i VRI za dobrobit života građana“, poručio je Scheller.
U uvodnom obraćanju, predsjedavajući Senatom DRI Nikola N. Kovačević je istaknuo značaj obnavljanja i jačanja saradnje sa njemačkim partnerima, a što je podsjetio, inicirano na sastanku sa Ambasadorom Savezne Republike Njemačke u Podgorici, g. Peter Feltenom.
„Nezavisna vrhovna revizorska institucija je uspostavljena u Crnoj Gori 2004. godine kroz donošenje Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji zahvaljujući partnerima iz Savezne Republike Njemačke i podršci Njemačke organizacije za tehničku saradnju (GTZ). Ova značajna saradnja je trajala deset godina i bila je ključna za stvaranje dobrih preduslova za funkcionisanje i razvoj Državne revizorske institucije shodno međunarodnim standardima revizije“, naveo je Kovačević.
Predsjednik Računskog suda Savezne Republike Njemačke je izrazio zadovoljstvo napretkom i rezultatima, koje je Državna revizorsla institucija Crne Gore ostvarila na putu ispunjavanja obaveza iz pregovaračkog procesa sa EU.
„Tim povodom, on je istaknuo da je očuvanje principa nezavisnosti VRI ključno u procesu pridruživanja EU iz razloga što je to jedno od osnovnih načela funkcionisanja vrhovnih revizorskih institucija. U okviru razgovora o potencijalnim prijetnjama i rizicima po nezavisnost, predsjednik Scheller je izrazio podršku očuvanju nezavisnosti Državne revizorske institucije Crne Gore kroz pružanje ekspertize na jačanju pravnog okvira Institucije“, saopšteno je iz DRI.
Na sastanku su, kako su saopštili, takođe razmijenjena mišljenja i iskustva dviju vrhovnih revizorskih institucija o saradnji sa Parlamentom u oblasti prezentovanja posebnih izvještaja na sjednicama nadležnih odbora, izradi i sadržaju Godišnjeg izvještaja, kao i reviziji ciljeva održivog razvoja.
„Sagovornici su se saglasili da će nastaviti da se zalažu za osnaživanje saradnje, koja će u narednom periodu rezultirati konkretizacijom dogovora o pružanju ekspertske podrške u oblasti komunikacije i saradnje sa Skupštinom, odnosno matičnim Odborom za ekonomiju, finansije i budžet, kontrole kvaliteta, revizije uspjeha, kao i obračunskog računovodstva“, naveli su oni.