Abiznis

DRI: Vlada nije u skladu sa zakonom predložila fiskalnu strategiju Skupštini

Državna revizorska institucija je saopštila da to može imati negativne implikacije na strateške pravce djelovanja i utvrđivanja jasnih limita fiskalne potrošnje koje opredjeljuju smjernice fiskalne politike

DRI: Vlada nije u skladu sa zakonom predložila fiskalnu strategiju Skupštini Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

DRI je izvršila ocjenu primjene kriterijuma fiskalne odgovornosti u 2022. godini u skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti.

Nadležni Kolegijum u sastavu dr Milan Dabović, član Senata i rukovodilac Kolegijuma i Zoran Jelić, Senator, je u skladu sa nalazima datim u Izvještaju o ocjeni primjene kriterijuma fiskalne odgovornosti u 2022. godini, usvojio je nekoliko ocjena. 

"43. Vlada Crne Gore nije u skladu sa članom 17 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti predložila fiskalnu strategiju Skupštini Crne Gore, što može imati negativne implikacije na strateške pravce djelovanja i utvrđivanja jasnih limita fiskalne potrošnje koje opredjeljuju smjernice fiskalne politike", navode iz DRI. 

Vlada Crne Gore nije, dodaju iz DRI, u skladu sa članom 18 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti donijela smjernice fiskalne politike za 2022. godinu. 

"Zbog čega se nije mogla izvršiti ocjena fiskalne usklađenosti limita potrošnje navedenih u Zakonu o budžetu Crne Gore za 2022. godinu (kao i u naknadnim rebalansima) i limita potrošnje navedenih u smjernicama, obavezujućih za fiskalnu 2022. godinu. Izdaci iskazani u Predlogu zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2022. godinu umanjeni za izuzeća iz limita potrošnje iznose 2.147,36 miliona eura, što je za 97,60 miliona eura manje od limita potrošnje utvrđenog Zakonom o budžetu Crne Gore za 2022. godinu i na taj način je usklađen utvrđeni limit potrošnje", navode iz DRI. 

Ocjena fiskalne usklađenosti Fiskalne strategije obavezujuće za 2023. godinu i Smjernica obavezujućih za 2023. godinu nije se mogla, kako kažu iz DRU, izvršiti iz razloga što Vlada Crne Gore nije, u skladu sa članom 17 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, predložila fiskalnu strategiju za period trajanja mandata Vlade.

"Zakon o budžetu Crne Gore za 2023. godinu nije usklađen u dijelu obavezujućeg limita potrošnje definisanog Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period 2022-2025. godine.

Analizom statičkih indikatora, posmatranih kroz plan i izvršenje, utvrđeno je da je od osam indikatora samo jedan realizovan i to Indikator 4 “Nivo tekućih izdataka i transfera trebalo bi da bude niži od tekućih prihoda i donacija”, posmatran kroz izvršenje: Tekući izdaci i transferi iznose 1.980,28 mil. eura, dok tekući prihodi i donacije iznose 1.995,49 miliona eura", navodi DRI. 

Analizom dinamičkih indikatora posmatranih kroz odnos - plan 2022/izvršenje 2022 i kroz odnos izvršenje 2022/izvršenje 2021 utvrđeno je, dodaje DRI, da je od šest indikatora realizovano četiri.

"I to: tri indikatora, posmatrano kroz odnos plan 2022/izvršenje 2022 se odnose na indikatore: - stopa rasta limita potrošnje tekućeg budžeta i budžeta državnih fondova je manja od planirane stope realnog rasta BDP-a; - stopa rasta limita potrošnje kapitalnog budžeta i budžeta državnih fondova je manja od planirane stope nominalnog rasta BDP-a i - stopa rasta limita potrošnje za budžetsku rezervu je manja od planirane stope nominalnog rasta BDP-a", navodi DRI. 

Jedan indikator, posmatrano kroz odnos izvršenje 2022/izvršenje 2021 se odnosi, dodaju, na stopu rasta limita potrošnje za budžetsku rezervu je manja od planirane stope nominalnog rasta BDP-a.

"Analiza kriterijuma lokalne samouprave u vezi sa ograničenjem deficita, kroz poređenje sa prihodima pokazala je da, u procesu planiranja i izvršenja budžeta za 2022. godinu, kriterijum nije realizovan kod 12 opština.", navodi DRI. 

Portal Analitika