Društvo

Umjesto zakazanog protesta penzioneri i radnici RTCG sa upravom razgovarali kako do rješenja problema

Drljević: Možemo podići broj rata jer se ne može oprostiti presuđeni dug

"Apsolutno smo pokazali volju i spremni smo do kraja da pomognemo i razriješimo u zakonskim okvirima ovaj, ne tako mali, problem", kategoričan je predsjednik Savjeta RTCG Veselin Drljević koji je najavio da će biti formirana delegacija koja će tražiti zajedničko rješenje kako bi radnici teret podnijeli na što lakši način

Drljević: Možemo podići broj rata jer se ne može oprostiti presuđeni dug Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Dio bivših i sadašnjih radnika Javnog servisa, koji moraju da plate više od pola miliona eura sudskih troškova zbog gubitka spora protiv matične kuće, nijesu juče održali najavljeni protest ispred zgrade RTCG jer su ih predsjednik Savjeta te medijske kuće Veselin Drljević i generalni direktor Boris Raonić pozvali na sastanak, sa kojeg je odlučeno „da će da nađu rješenje koje će biti prihvatljivo za obje strane“.

Iako radnici insistiraju na oprostu duga, iz matične kuće im je poručeno da potencijalno rješenje treba tražiti u povećanju broja rata kako bi obaveze sudskih troškova lakše podnijeli.

Troškovi

Problem povodom spora, koji je u kontinuitetu bio jedna od gorućih tema sjednica Savjeta RTCG, odnosi se na to što su prije oko 30 godina radnici Javnog servisa od plata izdvajali pet odsto za repetitore i emisione centre za emitovanje programa RTCG. Devedesetih godina je, međutim, emisiona tehnika izdvojena iz RTCG i pripojena Pošti Crne Gore, od čega je jedan dio privatizovao Telekom. Radnici koji su bili vezani za emisionu tehniku dobili su vaučere i novčane naknade, a ostali, njih 126, od kojih su neki u međuvremenu preminuli, smatrali su da su na taj način oštećeni jer su svi ulagali u tehniku. To je bio povod da pokrenu spor protiv RTCG – ali su ga izgubili.

Javni servis je tada angažovao advokata Nikolu Martinovića, kome je ta kuća dužna blizu 600.000 eura, nakon što im je on „oprostio“ 100.000 eura. Obaveza je radnika koji su izgubili spor da novac isplate na rate Javnom servisu. Međutim, radnici negoduju jer smatraju da je to nepravedno.

Sastanak

Nakon jučerašnjeg sastanka, koji je bio zatvoren za medije, Drljević je Pobjedi rekao da će uraditi sve da nađu rješenje, ali da konkretnu odluku nijesu donijeli.

Kazao je da je situacija takva da Savjet Javnog servisa ne može nikome da „oprosti“ dug ili da pokloni bilo šta, jer to nije po zakonu.

“Možemo da podignemo broj rata, ali ne možemo nikome da oprostimo dug po sudskoj presudi. Apsolutno smo pokazali volju i spremni smo do kraja da pomognemo i razriješimo u zakonskim okvirima ovaj, ne tako mali, problem”, kategoričan je Drljević.

On je naveo da su radnici istinski oštećeni.

“Zaključak je da smo spremni da nađemo zajedničko rješenje kod nadležnih institucija da ti radnici budu više rasterećni svih nepravednih nameta”, poručio je Drljević.

Prema njegovim riječima, dogovoreno je da se obrazuje delegacija koja bi mogla da dođe do zajedničkog rješenja, a koju će činiti predstavnici Savjeta RTCG, menadžmenta, sindikata, kao i predstavnici oštećenih radnika.

“Jasno je da su ti ljudi nepravedno oštećeni i mi želimo da to prebrode na što lakši način. Uradićemo sve što možemo, ako treba da odemo u sud, tužilaštvo, Ministarstvo finansija ili Skupštinu i Vladu, gdje god oni smatraju da treba”, ispričao je Drljević.

Penzioneri i radnici ove kuće prvobitno su zakazali protest za juče u 13 sati, jer su kazali da im se od plata i penzija odbijaju veliki iznosi te da to neće tolerisati.

Savjet RTCG je na sjednicama više puta razgovarao o ovoj temi i jedino rješenje koje imaju, i koje im je Zakonom o RTCG omogućeno, jeste da povećaju broj rata.

Radnicima to, međutim, nije dovoljno. Oni su juče na sastanku tražili da im rukovodstvo pomogne tako što će im oprostiti dug.

Pismo Raoniću

Prvom čovjeku Javnog servisa Borisu Raoniću uputili su otvoreno psmo u kojem su ga optužili da je neprofesionalan i da nema volje da im pomogne.

“Uspjeli ste za kratko vrijeme da nas upoznate sa svojim neprofesionalizmom i nedostatkom volje da pomognete sadašnjim, a prije svega penzionisanim radnicima kolektiva na čijem ste čelu, što bi bila jedna od glavnih odlika pravog menadžera”, poručili su radnici Raoniću.

Kazali su da je on otišao korak dalje poručivši im „da će poslati prema izvršitelju zahtjev da se naplatite od starih radnika i penzionera“.

“Kako rekoste, izvršitelji imaju svoje metode, oni će znati kako, a sve u cilju, navodno, čuvanja državnog novca. Drago nam je što ste se, makar i tako, oglasili, i pokazali nam da ste na strani onih koji hoće prevarom da ugroze našu egzistenciju. Zbog toga ulažemo protest”, navodi se između ostalog u pismu.

RTCG, kako su istakli, pripada radnicima, a ne generalnim direktorima ili članovima Savjeta.

“Svaka ozbiljna firma ima socijalni program za pomoć radnicima. Nije trošenje državnih para pomoći svojim radnicima u vrijeme korone, bolesti, siromaštva, starosti i tako dalje”, naveli su radnici.

Portal Analitika