Ipak, predsjednik Savjeta Veselin Drljević odbija da zakaže sjednicu, već predlaže sastanak zatvorenog tipa za petak, kazala je Camović-Veličkovič Pobjedi.
Ona je u ponedjeljak, odmah nakon saopštenja Osnovnog suda, najavila da će zatražiti hitnu sjednicu, ali da joj je za to, prema Poslovniku o radu Savjeta, potrebna podrška još dva člana

Potpredsjednicu Savjeta RTCG podržali su Predrag Marsenić i Predrag Miranović, čime su se stekli uslovi da se sjednica zakaže.
Camović-Veličković je pojasnila da se o ovakvim problemima može raspravljati isključivo na sjednicama Savjeta RTCG, a ne na sastancima.
Na pitanja Pobjede o tome da li će Savjet RTCG povodom presude imati sjednicu na kojoj će se odrediti prema sudskoj presudi, juče je odgovoreno:
"Savjet RTCG će postupiti u skladu sa zakonom, a mediji i javnost će o svemu biti blagovremeno obaviješteni", piše u odgovoru koji nije potpisan.
Osnovni sud u Podgorici utvrdio je da je Boris Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora Radio-televizije Crne Gore (RTCG) u junu prošle godine, po tužbi Nikole Markovića, sadašnjeg direktora RTV Nikšić, koji je bio i kandidat za generalnog direktora.
Osnovni sud je Javnom servisu naložio da ponovo imenuje generalnog direktora po uslovima javnog konkursa iz juna 2021. godine, u roku od 15 dana od pravosnažnosti presude.
RTCG je juče najavila da će se na presudu žaliti Višem sudu.
U obimno obrazloženoj presudi na 19 stranica, sud je istakao da je prilikom reizbora Borisa Raonića, Savjet bio dužan da sagleda činjenično stanje dokumentacije koju su dostavili kandidati prilikom prvog konkurisanja 2021. godine, te isključivo činjenice za svakog kandidata u vrijeme objavljivanja konkursa.
U obrazloženju se navodi da je Boris Raonić u vrijeme objavljivanja javnog konkursa bio u sukobu interesa koji mora biti ograničavajući faktor, pa uopšte po predmetnom javnom konkursu ne može biti imenovan za generalnog direktora RTCG.
"To što je Raonić dana 13. 8. 2021. godine podnio ostavku na članstvo u SEAM je bez uticaja na drugačiju odluku suda, budući da je u vrijeme raspisivanja javnog konkursa od 17. 6. 2021. godine bio na toj funkciji…", piše u presudi Osnovnog suda.
Sud je naveo da je takvo činjenično stanje bilo osnov za donošenje pravosnažne presude kojom je poništena kao nezakonita prva odluka Savjeta RTCG iz avgusta 2021. godine, kojom je Boris Raonić imenovan za generalnog direktora RTCG. To je 10. maja prošle godine potvrdio Viši sud.
Osnovni sud odbacio je, međutim, tužbeni zahtjev Markovića u dijelu u kojem je traženo da se izvrši ponovno imenovanje za generalnog direktora između preostalih kandidata sa tog konkursa, ali da Raonić ne bude jedan od njih. U presudi se, ipak, navodi da se treba birati između kandidata koji ispunjavaju uslove.
"Sud nema ovlašćenja da „eliminiše“, odnosno „izbaci“ nekog od prijavljenih kandidata da se odlučuje o njegovom izboru. To nije nadležnost ovog suda. Ta ovlašćenja su, u konkretnom slučaju, data tuženom, odnosno njegovom organu Savjetu RTCG koji donosi odluku o izboru između svih prijavljenih kandidata. Ono na šta sud ima ovlašćenja, to je, kao u konkretnom slučaju, da poništi odluku tuženog donijetu po predmetnom konkursu, kada nađe da nije donijeta u skladu sa zakonom, nakon čega po pravosnažnosti takva odluka ne proizvodi pravno dejstvo, pa je na tuženom pravo ponovnog izbora nekog od svih onih kandidata koji su prijavljeni po predmetnom konkursu, pri čemu svakako treba imati u vidu razloge koje je sud naveo u presudi kojom je poništio odluku", piše u presudi.
Specijalno državno tužilaštvo je formiralo predmet zbog reizbora Raonića, u kome su saslušani osumnjičeni članovi Savjeta RTCG Veselin Drljević, Filip Lazović, Naod Zorić, Predrag Miranović i Amina Murić zbog sumnje da su odbili izvršenje pravosnažne i izvršne sudske presude i omogućili sticanje protivpravne koristi izabranom generalnom direktoru Raoniću.
Taj predmet je spojen sa drugim, koji se vodi protiv Raonića, kao i predstavnika pravne službe Želimira Mićovića i advokatice RTCG Zorice Đukanović, zbog osnova sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj putem podstrekavanja članova Savjeta.
SDT od jula prošle godine ispituje slučaj reizbora. Na pitanje Pobjede zbog čega još nije donijeta odluka u tom predmetu, portparol SDT-a Vukas Radonjić je kazao da se čekaju presude sudova.