Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Drobnjak: Zajednički cilj bolja podrška djeci i prevazilaženje izazova poput sajber i vršnjačkog nasilja

Upriličena promocija digitalnih sadržaja Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva

Drobnjak: Zajednički cilj bolja podrška djeci i prevazilaženje izazova poput sajber i vršnjačkog nasilja

Navedeni sadržaji će se sukcesivno izrađivati i biti završeni do kraja 2024. godine, a dostupni su na sajtu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, kao i platformi Digitalna škola

Drobnjak: Zajednički cilj bolja podrška djeci i prevazilaženje izazova poput sajber i vršnjačkog nasilja Foto: mediabiro
Portal AnalitikaIzvor

Promocija digitalnih sadržaja Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva upriličena je juče u Podgorici u sklopu festivala “Dani nauke i inovacija 2024”. Prezentaciji su prisustvovali mnogobrojni učenici iz osnovnih škola “Štampar Makarije” i “Oktoih” koji su sa oduševljenjem prihvatili prezentovane isječke iz eLektira i edukativnih video igara.

“Iako je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva tradicionalni izdavač koji svoju djelatnost obavlja skoro 30 godina, trudimo se da u svom poslu pratimo dešavanja na planu modernizacije vaspitno-obrazovnog procesa, čiji smo veoma važan segment, i da u svom radu primjenjujemo najbolja iskustva. Izdavaštvo je danas, kao uostalom i sve druge ljudske djelatnosti, nezamislivo bez široke primjene modernih tehnologija. Upravo je to razlog koji nas je naveo da prošle godine počnemo aktivnosti na planu digitalizacije. U tom dijelu Zavod je uradio sadržaj iz domena elektronskih lektira, sadržaje za sajber bezbjednost i sadržaje namijenjene djeci sa posebnim obrazovnim potrebama,” navela je direktorica ZUNS, mr Aleksandra Hajduković.

Navedeni sadržaji će se sukcesivno izrađivati i biti završeni do kraja 2024. godine, a dostupni su na sajtu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, kao i platformi Digitalna škola. 

Nakon sprovedenog postupka javnih nabavki, za realizaciju digitalnih sadržaja zadužena je firma Codelab.

“Na ovim svim sadržajima radi tim od 15 ljudi – imamo ilustratore, dječje glumce, programere, defektologe, lingviste, tako da je tu veliki tim profesionalaca koji su već dugi niz godina u ovoj oblasti. Krajnji cilj je bio da napravimo nešto vrhunskog kvaliteta, a nagrade koje smo već počeli da dobijamo govore u prilog tome. E-lektira “Crvenkapa” je već poslije samog objavljivanja na Međunarodnom sajmu knjiga u Podgorici dobila nagradu za unapređenje elektronskog izdavaštva. Baš prije nekoliko dana su na sajtu Zavoda za udžbenike i platformi Digitalna škola objavljeni “Doživljaji mačka Toše”, a za par mjeseci tu će biti i lektira “Pinokio”. Sa video igrom “Crvenkapa i slučaj izgubljene lozinke“ smo na najvećoj evropskoj konferenciji proizvođača igara ušli u tri najbolje igre u kategoriji Visual Excellence. Već prvi koraci nam govore da smo uradili neke dobre stvari,” naveo je izvršni direktor firmeCodelab, Aleksandar Dlabač. 

Veliku vrijednost i benefite ovog procesa digitalizacije obrazovanja istakla je VD generalne direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje, Svetlana Drobnjak. 

“Razvojem informacionog sistema obrazovanja omogućava se bolja podrška djeci, prevencija i prevazilaženje izazova poput sajber i vršnjačkog nasilja. Digitalizacija obrazovnog sistema u širem smislu, osim na modernizaciju nastavnog procesa, odnosi se i na uređenje svih procesa u obrazovanju – od vođenja elektronske pedagoške evidencije, preko obuka za nastavnike, do uspostavljanja međuresorne saradnje korištenjem sistema razmjene podataka. Zato sve ono što je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija započelo u prethodnom periodu, a odnosi se na snabdijevanje škola digitalnom opremom, kao i ono što predstoji, upravo je odgovor na izazove koje pred nas stavlja vrijeme inovacija, odnosno realizacija ciljeva postavljenih Strategijom za digitalizaciju obrazovnog sistema,” saopštila je VD generalne direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje, Svetlana Drobnjak. 

Važnu ulogu u digitalizaciji obrazovanja u Crnoj Gori odigrao je i UNICEF, te se na panelu prisutnima u ime UNICEF-ove kancelarije u Crnoj Gori obratila koordinatorka programa obrazovanja Maja Kovačević. 

“Razvili smo Strategiju za digitalizaciju obrazovnog sistema gdje smo definisali šta želimo da postignemo kada je u pitanju digitalno obrazovanje, a to je u stvari da djeca kada završe školu imaju sve potrebne vještine za svakodnevni život i za dalje učenje. Da bismo imali digitalne sadržaje koji su kvalitetni, razvili smo neke kriterijume i neka pravila kako bi to trebalo da izgleda. To je bio revolucionaran i pionirski projekat. Zatim smo zajedno sa nastavnicima, pedagozima, upravama škola i psiholozima radili na tome da i njima pomognemo da znaju kako da koriste te digitalne alatke, telefone i laptopove,” navela je Kovačević.

Portal Analitika