Nove mjere omogućavaju vladi da koristi "smrtonosnu silu" protiv dronova ukoliko oni budu predstavljali "prijetnju po sigurnost". Osobe koje budu koristile dronove u zabranjenim zonama mogu biti uhapšene.
Ovaj potez dolazi nakon niza slučajeva uočavanja misterioznih dronova u Nju Džerziju te u drugim američkim državama, zbog čega je stanovništvo zabrinuto, a počele su kružiti i teorije zavjere o stranoj umiješanosti.
Vlasti nijesu dale definitivne odgovore, no američki predsjednik Džo Bajden je rekao da se ne radi o ničemu "podlom".
Naredba glasi da nijedan dron ne može letjeti na visini ispod 122 metra, što je maksimalna visina za rekreativne dronove po pravilima Federalne administracije za avijaciju. Zabrana u Nju Džerziju ističe 17. januara, no ona koja pokriva golf teren novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa u Bedminsteru nastavlja se do 31. januara, odnosno nakon njegove inauguracije.
Nekoliko zabranjenih zona se nalazi oko infrastrukture poput trafostanica, dok druge pokrivaju područja luka i zračnog prostora oko vojnih objekata i aerodroma.
FAA navodi da nekoliko agencija, poput policije i civilne zaštite, nisu pod mjerama zabrane.
Nekoliko sati nakon uvođenja mjera u Nju Džerziju, isto je učinjeno i u Njujorku. Na snazi će biti sve do 18. januara.
Amerikanci već sedmicama prijavljuju dronove blizu vojnih baza, obale i oko infrastrukturnih objekata. Pentagon je ranije odbacio tvrdnje da dronovi pripadaju Irancima, dok iz FBI-ja kažu da se "malo pretjeruje" kada je riječ o ovoj temi.
Bajden je kazao da se situacija prati te da trenutno nema opasnosti. S druge strane, državne vlada traže više moći za kontrolu malih dronova. Ranije ove sedmice je guvernerka Keti Hočul rekla da joj zvaničnici šalju sistem detekcije dronova.
Među onima koji su sumnjičavi je i Tramp, koji tvrdi da "vlada zna šta se događa", ali da "iz nekog razloga ne želi to komentarisati". Međutim, dodao je da "ne vjeruje da je riječ o neprijateljskim dronovima", piše Klix.ba.