Društvo

UO smijenio čelnika UCG na inicijativu predstavnika Vlade i studenata

Druga smjena rektora u istoriji Univerziteta

Razriješeni rektor prof. dr Danilo Nikolić smatra da je Upravni odbor donio ništavnu pravnu odluku, jer se o inicijativi za njegovu smjenu nije izjasnio Senat. Predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica za Pobjedu, međutim, kaže da je sve urađeno u skladu sa propisima.

Druga smjena rektora u istoriji Univerziteta Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore drugi put u istoriji ove visokoškolske ustanove smijenio je juče rektora – prof. dr Danila Nikolića kome je drugi mandat isticao 2023. godine. To je učinjeno na inicijativu tri predstavnika nove Vlade u ovom tijelu – prof. dr Vladimira Božovića, dr Budimira Aleksića i dr Milene Burić i dva predstvanika studenata – Milene Šekularac i Danila Banovića.

Za vršioca dužnosti rektora do izbora novog čelnika Univerziteta izabran je prof. dr Vladimir Božović.

U inicijativi za smjenu Nikolića, u koju je Pobjeda imala uvid, iznijeli su niz zamjerki na rad sada bivšeg rektora. Optužili su ga da je odgovoran što je sputavana sloboda mišljenja i izražavanja u akademskoj zajednici, a kritikovali su ga, pored ostalog, i što su mnogi slučajevi imali sudski epilog na štetu Univerziteta...

Razriješeni rektor Nikolić oglasio se juče saopštenjem, ocjenjujući potez nezakonitim, jer je o inicijativi za njegovu smjenu trebalo da se izjasni Senat. Nije odgovorio na naše pitanje da li će zbog toga da pokrene sudski spor. No, predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica rekla je kratko za Pobjedu da je sve urađeno u skladu sa propisima.

- Odluka je potpuno u skladu sa Poslovnikom o radu Upravnog odbora i sa Statutom UCG – kazala je ona.

Ko je kako glasao

Za smjenu Nikolića glasalo je devet članova Upravnog odbora, dok je njih petoro bilo protiv. Prema našim saznanjima, protiv razrješenja rektora bili su predstavnici akademskog osoblja - prof. dr Duško Bjelica, dr Mirko Đurović, prof. dr Miloš Knežević i prof. mr Miran Begić. Njihova koleginica prof. dr Gordana Paović-Jeknić je bila odsutna sa sjednice, a ovakvoj odluci usprotivila se i predstavnica stručnog i neakademskog osoblja Desanka Radojičić. Za su glasali predstavnici Vlade - predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica, prof. dr Vladimir Božović, dr Budimir Aleksić, dr Milena Burić, dr Milijana Novović-Burić, te predstavnica saradnika Sara Arianna-Serhatlić i predstavnici studenata Milena Šekularac, Amar Rastoder i Danilo Banović.

Podršku Božoviću da bude v.d. rektora nijesu dali Bjelica, Đurović i Radojičić. Begić je bio uzdržan, a ostali - njih desetoro, glasali su za.

Senat bi navodno stao uz rektora

- Na sjednici Upravnog odbora bilo je priče da procedura o razrješenju rektora treba da ide po članu 55 iz Statuta koji propisuje da o tome treba da se izjasni Senat. To nije uvaženo – rekli su pojedini naši sagovornici.

U tom članu je navedeno da u slučaju nezakazivanja sjednice Senata u razumnom roku, ,,Upravni odbor će i bez izjašnjavanja Senata razmotriti inicijativu i donijeti odluku“. Objašnjeno je i da u slučaju da Senat ili Upravni odbor odbiju inicijativu za razrješenje, nova se ne može podnijeti prije isteka šest mjeseci.

Pojedini naši sagovornici sa UCG nezvanično kažu da vjeruju da ova inicijativa, da se poslala Senatu, ne bi dobila prolaz, jer Nikolić u tom akademskom tijelu, navodno, ima jaku podršku.

Inicijativa stigla juče ujutro

U inicijativi za smjenu rektora navedeno je da su ,,brojni primjeri u kojima je narušen princip ravnopravnosti, pravičnosti, ali i kršenja zakonitosti i normi Statuta UCG.

- Da stvar bude gora, neke od pravosnažnih presuda se ne izvršavaju, što predstavlja krivično djelo iz člana 395 KZCG. To jeste ugrožavanje osnova pravne sigurnosti i minimuma pravnog poretka Crne Goore, što je u koliziji sa jednom od osnovnih društvenih misija UCG – naveli su oni.

Nikoliću su stavili na teret i što je odnos Univerziteta prema predstavnicima civilnog društva, značajno ,,narušen“. Svjedoci su, kako kažu, gotovo opšteg nepovjerenja javnosti u ispravnost, ali i legalnost rada i poslovanja UCG. Dodaju i da uočavaju snažno nezadovoljstvo značajnog dijela akademskog i neakademskog osoblja načinom ophođenja i djelovanja rektora UCG.

- Smatramo da rukovodstvo UCG nije izvršilo uticaj na nadležne institucije koji je neophodan za rješavanje tradicionalnih studentskih problema. Mislimo na problem hiperprodukcije diploma, rangiranja Univerziteta, infrastrukturu, kao i praktičnu nastavu na Univerzitetu – naveli su oni.

Ranije, kada je objelodanjeno da je ovu inicijativu podržao Studentski parlament, Nikolić je reagovao i kazao da je možda uprava kriva i za nastanak korona virusa. Obraćajući se juče i međunarodnim organizacijama, diplomatskom koru i Vladi, saopštio je kako je organizovan ,,nezakoniti pokušaj“ njegove smjene. 

„Pravno nasilje“

Osim toga što smatra da je prekršen krovni pravni akt Statut, objašnjava da je isto učinjeno i sa Poslovnikom o radu.

- Ističem da niti sam ja kao rektor, niti je Senat kao tijelo bio upoznat sa postojanjem inicijative, a kamoli da smo imali priliku da se izjašnjavamo povodom iste. Ovakvim postupanjem Senat i rektor su lišeni svog zakonitog prava izjašnjenja na inicijativu za razrješenje. Ovo naročitio ako se ima u vidu da Senat ima neprikosnoveno pravo da se izjasni na inicijativu za razrješenje rektora te u slučaju da Senat odbije takvu inicijativu rektor ne bi bio razriješen – precizirao je on.

Stiče, kako dodaje, utisak ,,da je sve odrađeno sa predumišljajem i da je riječ o pravnom nasilju jednog dijela Upravnog odbora s obzirom na činjenicu da čak ni odluka o smjeni nije donešena jednoglasno“.

- Inicijativa je uvrštena ad hok tokom same sjednice u dnevni red što se kosi sa Poslovnikom o radu UO UCG član 24 u kome se kaže da ,,svaki član Upravnog odbora može da inicira određenu tačku dnevnog reda. Inicijativa se dostavlja predsjedniku najmanje pet dana prije dana održavanja sjednice. Predloženi dnevni red objavljuje se na internet stranici Upravnog odbora prije sjednice – istakao je on.

Smatra da su odluke sa jučerašnje sjednice pravno ništavne.

Nikolić je prvi put izabran za rektora 2017. godine, nakon što je Upravni odbor sa te funkcije smijenio tadašnju rektorku Radmilu Vojvodić. Ona je platila funkcijom zato što se sukobljavala sa Vladom oko statusa Visoke medicinske škole. Nije prihvatala odluku izvršne vlasti da ta škola treba da ostane u Beranama, jer nije bila u skladu sa akreditacionim programom, a prema kom je nastava za brucoše trebalo da se odvija u Podgorici, na Medicinskom fakultetu i u Kliničkom centru.

Sud je kasnije donio odluku u koristi Vojvodić i ustanovio da je Upravni odbor nezakonito razriješio.

Vlada preuzela Univerzitet, autonomije više nema 

- Ono što je očigledno jeste da poslije ovoga ne možemo govoriti ni o kakvoj autonomiji državnog Univerziteta, već o čistoj političkoj odluci, s obzirom da je po prvi put u istoriji postojanja UCG na čelo UO UCG predstavnik Vlade, a drugi predstavnik Vlade iz UO UCG predložen za funkciju rektora – naveo je on.

Nikolić je prekjuče razgovarao sa šeficom Evropske unije u Crnoj Gori Oanom Kristinom Popom, te su se, kako je tada saopšteno, saglasili da se Univerzitet mora kontinuirano razvijati.

- Univerzitet mora biti autonomna institucija bez uticaja politike u procesu upravljanja. Popa je s tim u vezi istakla da će EU pratiti razvoj i rad Univerziteta… – naveli su oni nakon tog sastanka.

Sud ranije oborio odluku Upravnog odbora koji je rektorku Vojvodić razriješio bez stava Senata 

Za razliku od aktuelnog Upravnog odbora koji nije Senatu uputio inicijativu za razrješenje rektora Nikolića da se izjasni o njoj, prethodni sastav UO iz 2017. godine je to učinio, kada su članovi Vlade tražili smjenu rektorke Radmile Vojvodić.

Vojvodić je tada zakazala sjednicu Senata za 2. oktobar, na kojoj je trebalo da se izjasne o toj inicijativi, ali sjednica nije održana zbog nedostaka kvoruma i odložena je za 6. oktobar.

Upravni odbor, kojim je tada predsjedavao Bjelica, uprkos tome smijenio je Vojvodić na sjednici 3. oktobra, tumačeći da je neodržavanjem sjednice Senata zbog nedostatka kvoruma data saglasnost za njeno razrješenje.

- Viši sud smatra i da nijesu bile ispunjene pretpostavke za odlučivanje Upravnog odbora UCG o razrješenju bivše rektorke Vojvodić imajući u vidu da je to Statutom nadležnost Senata – zaključeno je, između ostalog, kasnije u odluci suda koja je bila u korist Vojvodić.

Kada se desi smjena rektora/ke i na sudu se dokaže da je to učinjeno mimo zakona, on/a nema mogućnost da bude vraćen na tu funkciju, ali sudskim putem može da traži naknadu štete.

Božović - Matica Srpska, Sprska kuća, In4s…

Redovni prof. dr Vladimir Božović sa PMF-a predsjednik je Izvršnog odbora Matice Srpske u Crnoj Gori i osnivač NVO Akademska alternativa, a, takođe, je na spisku osnivača Srpske kuće u Podgorici.

Njegovo ime vezuje se za firmu Atlantik njuz grup koja je osnivač firme ANG u Crnoj Gori čiji je izvršni direktor Gojko Raičević, urednik portala In4s.

Božovića je u javnosti lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević označio kao suštinskog osnivača Nevladine organizacije ,,Ne damo Crnu Goro (svetinje)“ i aktera pregovora tokom kojih je, uz podršku SPC, Zdravko Krivokapić postavljen za nosioca izborne liste koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“.

Profesor Božović je doktorske studije iz oblasti matematike i kriptografije završio na Florida Atlantik univerzitetu (FAU), SAD, odbranom disertacije ,,Algebarski i kombinatorički aspekti faktorizacije grupa“. Tokom doktorskih studija radio je kao asistent u nastavi, a potom kao istraživač u Centru za kriptologiju i informacionu sigurnost (Center for Cryptology and Information Security – CCIS), Boka Raton, SAD, gdje je učestvovao u više istraživačkih projekata iz oblasti biometrike i kriptografije. Nakon odbrane disertacije, do juna 2009. godine je radio i kao predavač na Florida Atlantik univerzitetu. U junu 2020. izabran je u zvanje redovnog profesora na Univerzitetu Crne Gore, navodi se na njegovom sajtu sa ličnim biografskim podacima.

Tokom protesta koje je organizovala SPC zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti Božović je isticao da su litije Gorski vijenac uživo. Istovremeno otvoreni je pobornik stavova da je Crna Gora u istorijskom smislu zemlja „sprske, pravoslavne, prorurski panslovenske duhovne suštine“.

Za pokušaje promjene takvog istorijskog koda smatra odgovornim, pored istorijskog konteksta, najviše birokratsku prisilu, državnu represiju u socijalizmu i efekte „meke moći“ zapada, prije svega Amerike, na tadašnje jugoslovensko društvo.

Portal Analitika