Savjet Agencije za zaštitu konkurencije (AZZK) dao je, na zahtjev Ministarstva kapitalnih investicija, mišljenje da izdavanje državnih garancija ukupne vrijednosti 14 miliona eura za kredite Željezničkog prevoza, (ŽPCG), Montecarga AD i Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) ne potpada pod državnu pomoć.
Tako je AZZK dala zeleno svjetlo na izdavanje garancije do dva miliona eura za kreditni aranžman ŽPCG i Evropskog društva za finansiranje nabavki željezničkog materijala za remont vozova. U zahtjevu MKI se navodi da bi bez ovih investicija, ŽPCG imao problem sa realizacijom reda vožnje tokom ove sezone i u lokalnom i međunarodnom putničkom saobraćaju. Isto mišljenje dato je i za garanciju od tri miliona eura Montecargu za popravku lokomotiva i vagona, te nabavku određenog broja i serije teretnih vagona. U zahtjevu MKI se navodi da je Montecargo kao nacionalni teretni operater u cilju realizacije dogovorenih poslova bio prinuđen na velike investicije. Država će tako garantovati i za devet miliona eura vrijednu investiciju CGES-a koju finansira Evropska banka za obnovu i razvoj za finansiranje reaktora u TS Lastva. Time je vrijednost postojećeg kredita koji je CGES uzeo od EBRD-a 2013, sa 60 povećana na 69 miliona eura.
Iz CGES-a su dali objašnjenje da su analize pokazale da je na priključnim mjestima korisnika prenosne mreže neophodno ugraditi reaktor za apsorbovanje viška reaktivne snage u sistemu i održavanje napona u potrebnim granicama.
Na osnovu finansijskih izvještaja ovih preduzeća, AZZK je utvrdila da ova preduzeća zadovoljavaju uslove koji, između ostalog, predviđaju da nijesu u finansijskim problemima. U prilog tome govore podaci da je prošle godine ŽPCG imao dobit od 1,5 miliona eura, Montecargo 481,7 hiljada eura, a CGES 20,2 miliona eura. MKI ima obavezu da AZZK-u dostavi dokaz o uplaćenoj cijeni za garanciju u roku od mjesec od potpisivanja ugovora o kreditu.
AZZK je ocijenila i da se izdvajanje 577.000 eura iz tekuće budžetske rezerve za Regionalni vodovod Crnogorsko primorje (RVCP) ne odnosi na državnu pomoć, imajući u vidu da vodosnabdijevanje, vodovodna instrastruktura i mreža otpadnih voda predstavljaju prirodni monopol u mjeri u kojoj se koriste za pružanje usluga korisnicima. Ova sredstva bi, kako se navodi, trebalo da budu upotrijebljena za nabavku i ugradnju mobilnih postrojenja za prečišćavanje vode. To bi se tretiralo kao ulaganje države u osnovna sredstva RVCP čime se uvećava osnovni kapital kompanije, a u cilju obezbijeđivanja potrebnih količina voda za ovu sezonu.
- Da bi cjelokupno javno finansiranje datog projekta vodne infrastrukture bilo van pravila o državnoj pomoći, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma mora da obezbijedi da se sredstva obezbijeđena za izgradnju vodne infrastrukture u gore navedenoj situaciji ne mogu koristiti za unakrsno subvencionisanje ili indirektno subvencionisanje druge privredne aktivnosti RVCP, uključujući i rad vodne infrastrukture - stoji u mišljenju AZZK-a.