Zamjenik premijera Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, pomoćnik načelnika OB Podgorica Milan Radusinović i komandir Stanice za bezbjednost saobraćaja Ratko Furtula, obišli su danas saobraćajne patrole na više lokacija u Podgorici.
„Tokom obilaska, Bečić je saopštio da se Nacrt izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima od danas nalazi na javnoj raspravi“, saopšteno je iz Kabineta potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku.
Tom prilikom Bečić je istakao da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih, ni na putevima, ni u institucijama.
„Ko krši zakon, snosiće posljedice. Ko ga poštuje, biće zaštićen. Bezbjednost na putevima je pitanje državnog dostojanstva. Jer država koja ne štiti pješaka i drugog učesnika u saobraćaju, neće dugo moći da zaštiti ni sebe“, poručio je Bečić.
Bečić je naglasio i da su kontrole na terenu značajno pojačane.
„U prethodnim danima i nedjeljama, izuzetno su pojačane saobraćajne kontrole na teritoriji cijele Crne Gore. Svjedočimo da je samo u intervalu od 72 sata prije nekoliko dana došlo do lišavanja slobode 122 lica zbog težih prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, od čega je oko 50% bilo upravo na teritoriji ovog Regionalnog centra bezbjednosti Centar“, rekao je on.
Bečić je govorio i o najznačajnijim novinama koje predviđaju predložene zakonske izmjene i dopune.
„Danas želimo da informišemo crnogorsku javnost da je Radna grupa koju je formirao ministar unutrašnjih poslova, a koja se bavila pripremama Nacrta izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, završila svoj rad. Stoga javnosti saopštavam da će se od danas Nacrt izmjena i dopuna zakona naći na javnoj raspravi", rekao je on.
Izmjene koje su predložene odnose se, između ostalog, na uvođenje instituta mladog vozača.
„To su vozači od 18. do 21. godine života. Predviđene su zabrane i ograničenja za ovu kategoriju, uključujući zabranu upravljanja motornim vozilima od 23 do 06 časova, kao i zabranu upravljanja vozilima B kategorije čija je snaga motora veća od 80 kW, osim u slučajevima kada se u vozilu nalazi član porodice koji ima važeću vozačku dozvolu u trajanju najmanje 5 godina“, rekao je Bečić.
Bečić je saopštio i da će se prvi put pod nazivom ,,laka električna vozila” zakonski urediti i pitanje električnih trotineta.
„Predviđa se zabrana upravljanja električnim trotinetom za lica mlađa od 16 godina, kao i zabrana prevoženja drugih lica i korišćenja slušalica, kao i obavezno nošenje kaciga. U situacijama gdje ne postoje biciklističke staze ili trake, upravljanje na kolovozu biće dozvoljeno isključivo tamo gdje je maksimalna brzina do 30 km/h, odnosno do 50 km/h za lica starija od 18 godina”, saopštio je Bečić.
Dodao je i da se utvrđuje odgovornost roditelja i staratelja za upravljanje električnim trotinetima od strane lica mlađih od 16 godina.
„Predložene izmjene predviđaju prekršajnu odgovornost roditelja ili staratelja koji dozvoli djetetu mlađem od 16 godina da upravlja električnim trotinetima protivno zakonu, na javnim putevima“, naveo je on.
Bečić je istakao i da se uvode veća ovlašćenja policijskim službenicima.
„Predviđeno je uvođenje jedinstvenog informacionog sistema u stanicama za tehnički pregled vozila, kao i davanje širih ovlašćenja policijskim službenicima da mogu privremeno oduzeti vozilo licu koje je u prethodne dvije godine pravosnažno osuđeno za teže prekršaje iz oblasti bezbjednosti saobraćaja“, naveo je on.
Na kraju, Bečić je pozvao građane i zainteresovanu javnost da se aktivno uključe u javnu raspravu.
„Javna rasprava će trajati 30 dana i ovim putem koristim priliku da pozovem zainteresovanu javnost da uzme učešće, iznese svoje mišljenje, primjedbe i sugestije. Naša želja je da unaprijedimo ovaj zakonski projekat, kako bi ga nakon toga Vlada utvrdila i uputila Skupštini na dalje razmatranje i odlučivanje.“, zaključio je zamjenik premijera Vlade Crne Gore.