Abiznis

Sindikati apeluju na poslanike da što prije zakažu sjednicu Skupštine i prihvate jedan od tri prijedloga izmjena zakona o akcizama

Država nema odgovor na rekordne cijene goriva

Prijedlozi sindikata i SDP-a da se Vladi omogući da u vanrednim situacijama može privremeno da smanji akcize na gorivo za 30, odnosno 15 odsto voljom parlamentarne većine nijesu ni došli na red decembarske sjednice, a za sličan prijedlog Vlade glasalo je samo 15 poslanika

Država nema odgovor na rekordne cijene goriva Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Iako su cijene goriva u Crnoj Gori od juče na istorijskom maksimumu, država još nema adekvatan odgovor na stalna poskupljenja.

Benzin od juče košta 1,54 i 1,58, a dizel 1,49 eura.

Izjave

Šefovi poslaničkih klubova DF-a i Demokrata Slavena Radunovića i Borisa Bogdanovića juče Pobjedi nijesu željeli da kažu zašto parlamentarna većina nije krajem prošle godine podržala nijedan od tri prijedloga koji bi omogućio privremeno smanjenje akciza goriva. Riječ je o prijedlogu SDP-a i inicijativi Unije slobodnih sindikata, koji glasovima parlamentarne većine nijesu ni stigli na dnevni red plenarne sjednice. Vladin prijedlog je podržalo svega 15 poslanika – Ura, Demokrate, Prava i Demos. Protiv je bilo 35, a uzdržano 29 poslanika.

Potpredsjednik Ure Goran Đurović je istakao da je nama dostupan samo mehanizam ograničavanja ili smanjenja akciza, ali da to treba izbalansirati sa realnim punjenjem budžeta.

"Imamo program ‘Evropa sad’ koji je prenapregnuo budžet i ima prednosti, ali i rizike", kazao je Đurović našoj redakciji i dodao da je suština da za sada treba upravljati između očekivanih prihoda za budžet i ograničavanja cijena goriva.

Komentarišući odluke pojedinih država da ograniče cijene goriva u određenom periodu, Đurović je ukazao na opasnost da se oštete uvoznici goriva.

"Sigurno nijedna kompanija neće prihvatiti da gorivo kupuje skuplje, a prodaje jeftinije", rekao je Đurović.

Perpsektiva

Istraživač na Institutu za strateške studije i projekcije dr Vojin Golubović smatra da je rješenje smanjenje akciza, a ne privremeno ograničavanje cijena goriva.

"Crna Gora ima veće akcize na gorivo od članica EU, što dodatno opravdava smanjenje, koje bi obezbijedilo izvjesno olakšanje za domaćinstva i privredu, a efekat bi se osjetio kod brojnih drugih proizvoda", kazao je Golubović Pobjedi i dodao da je pitanje koliko su donosioci odluka spremni za takav potez, jer se centralni budžet u velikoj mjeri puni preko akciza, dok bi smanjenje inflacije umanjilo i prihode od PDV-a.

Ukazuje da limitiranje cijena goriva na određenom iznosu može dovesti do brojnih problema, ne samo administrativnih, već i ekonomskih, jer može dovesti do poremećaja u odnosu ponude i tražnje.

Odluke o ograničenju rasta cijene goriva donijeli su u Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj.

Golubović je podsjetio da je gorivo uračunato u cijenu brojnih proizvoda i usluga.

"To je uticalo na dosadašnju inflaciju, pa su usluge prevoza u decembru 2021. na godišnjem nivou bile veće deset odsto", saopštio je Golubović i naveo da na cijenu nafte i derivata utiče više faktora, od globalnih zaliha, geopolitičkih odnosa, mogućnosti snabdijevanja i sl.

"Stoga je teško projektovati cijenu nafte. Ipak, kontinuirano korišćenje globalnih zaliha (koje su na minimumu) u kombinaciji sa povećanom zabrinutošću zbog mogućih poremećaja u snabdijevanju usljed političkih nemira (Ukrajina, Kazahstan…) ne upućuju da bi cijene nafte mogle padati u kratkom roku", kazao je Golubović, podsjećajući da su u uslovima povećane neizvjesnosti i poremećenih odnosa ponude i tražnje, tržišni akteri spremni da plate više za neke robe kako bi se obezbijedili.

"Čini se da je to slučaj sad sa naftom, koja se trenutno kupuje iz postojećih zaliha i time se doprinosi dodatnom rastu cijena. Eventualne odluke najznačajnijih proizvođača o većem obimu proizvodnje bi mogle doprinijeti stabilizaciji cijena", pojasnio je Golubović.

Apeli poslanicima

Unija slobodnih sindikata dostavila je 31. januara svim poslaničkim klubovima inicijativu za dopunu Zakona o akcizama prijedlogom da Vlada može privremeno smanjiti akcize na gorivo do 30 odsto. Oni su u ponedjeljak ponovili da insistiraju na što hitnijem sazivanju vanredne sjednice Skupštine koja bi trebala da razmatra ovo pitanje. Savez sindikata je juče apelovao na sve socijalne partnere da što prije postignu konsenzus i zaštite standard građana.

Šef medijskog tima i član predsjedništva SDP-a Mirko Stanić naveo je da su cijene goriva od početka godine skočile sedam odsto, što se odrazilo na robu i usluge. Istakao je da su najviše poskupili hrana i prevoz – deset do 15 odsto u odnosu na početak godine.
"Rješenje za ovaj ogromni problem je u prihvatanju našeg prijedloga izmjena Zakona o akcizama da se akcize na gorivo smanje 15 odsto, čime bi, uz smanjenje iznosa PDV-a, bila smanjena i konačna cijena. Nažalost, odlazeća Vlada Zdravka Krivokapića i njeni ministri nijesu imali sluha za ova pitanja", rekao je Stanić Pobjedi.

Iz Ministarstva finansija su najavili da će i oni ponovo predložiti Skupštini izmjene Zakona o akcizama koje bi im omogućile privremeno smanjenje akciza.

Skupo i kod komšija

Cijene naftnih derivata se ne usklađuju u svakoj državi u isto vrijeme. Prema podacima iz najnovijeg Biltena o cijenama naftnih derivata, koji je krajem prošle sedmice objavilo Ministarstvo kapitalnih investicija, litar eurodizela u Albaniji je do sada koštao 1,58 eura, u Srbiji 1,55 eura, a u Hrvatskoj za 1,53 eura. Litar eurodizela je u BiH koštao 1,3 eura i Sjevernoj Makedoniji 1,19 eura.

Prema podacima iz Biltena, cijena eurosupera 95 u Albaniji bila je 1,6 eura, a u Hrvatskoj 1,54 eura. U Srbiji je litar tog goriva koštao 1,47 eura, Sjevernoj Makedoniji 1,32 eura i BiH 1,28 eura.

 

SD: Smanjiti akcize na gorivo do 25 odsto
0
SD: Smanjiti akcize na gorivo do 25 odsto
16.02.2022 09:06

 

Portal Analitika