Abiznis

Vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric smatra da zbog koronakrize države moraju podržati avioprevoznike

Države sa milijardama eura podržavaju avioprevoznike

Minijaturne državne kompanije poput Croatie Airlinesa, Air Serbia, Montenegro Airlinesa su neuporedivo ranjivije od velikih firmi i njima treba pomoći. U tim kompanijama drzava je vlasnik ili suvlasnik, pa samo investira u svoje vlasništvo, smatra vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric.


Države sa milijardama eura podržavaju avioprevoznike Foto: Twitter/Uprava policije
PobjedaIzvor

Uslovi

-Država bi trebala izdvojiti finansijska sredstva uz vrlo definisane uslove te pomoći i vraćanja tih sredstava, i na sve ostale načine pomoći kompanijama, kao što je dogovaranje popusta na vlastitim aerodromima, lobiranje i uvođenje mjera kako bi se dovelo što više putnika, a posebno turista, korištenje domaćih kompanija za repatrijacijske i kargo letove - kazao je Šćuric.

Šćuric, koji je jedan od najvećih regionalnih stručnjaka za avio-saobraćaj, smatra da će pomoć posebno trebati avio-kompanijama iz naše regije.

-Kompanije neće moći preživjeti bez velike pomoći država, ako će ta pomoć biti manja od 40 miliona eura za Croatia Airlines i Air Serbiu, te 20 miliona eura za Montenegro Airlines i to bez pomoći koje su najavljene prije koronakrize, te kompanije neće imati šanse preživjeti duže od dvije godine – istakao je Šćuric.

Hrvatska, Srbija i Crna Gora su najavile visoke iznose pomoći avio-kompanijama. Bosna i Hercegovina za sada nije najavila pomoć kompaniji FlyBosnia, ali to nije učinila ni prije krize.

-Ta kompanija je u najtežem položaju i gotovo da nema šanse preživjeti. Za sada znam da je Croatia Airlines dobila pomoć za tromjesečne iznose plata, od marta do maja u visini od 533 eura po zaposlenom, te oslobođenje od plaćanja dažbina na taj dio plate, što je oko dva miliona eura, što su dobile i sve druge kompanije koje su imale smanjenje prometa od 20 odsto – naveo je Šćuric.

Poručio je poručio da će prave pomoći avio-kompanijama tek uslijediti.

-Za očekivati je da će vrijednost pomoći biti nekoliko desetina miliona eura svakoj od kompanija, pri čemu su neke neformalne najave da bi Air Serbia trebala dobiti oko 70 miliona eura – saopštio je Šćuric.

Pomoć

Naveo je da je niz svjetskih avio-kompanija do sada dobilo razne oblike finansijske pomoći, od direktnih subvencija, preko kredita sa niskom kamatom, uz grejs period od godinu i više, te deset i više godina otplate, do državnih garancija za kredite, otpisa poreza i kamata, refundacije troškova plaća, dokapitalizacije, investicija.

Američki United je dobio pet milijardi dolara, Delta 5,5 milijardi, America 5,8 milijardi dolara, kompanija Air France-KLM za sada je dobila sedam milijardi eura od Francuske, a dobiće između dvije i četiri miljarde eura od Holandije, dok je Španija za Iberiu i Vueling dala 1,1 milijardu. Njemačka, Švajcarska, Austrija i Belgija će Luftahansa grupu pomoći sa 10,8 milijardi eura. Alitalia je dobila novih pola milijarde eura, a u najavljeno je novih tri milijarde eura u vidu dokapitalizacije što znači da će Alitalia dobiti ukupno pet milijardi od kada je ušla u predstečajnu zaštitu. U ovu kompaniju je ukupno upumpano 12 milijardi eura u zadnjih desetak godina.

Šćuric navodi da su gotovo sve države izdvojile novac, neke više, neke manje i pomoć se kreće od tri do 20 miliona eura po avionu.

-Ne smatram da su u istom položaju prebogate kompanije u koje su investirali još bogatiji bjelosvjetski investitori i minijaturne državne kompanije (poput Croatie, Air Serbie, Montenegro Airlines, Air Baltica, Air Malte, Luxaira i dr.). One su neusporedivo ranjivije, njima treba pomoći, konačno one i jesu u državnom vlasništvu (ili većinskom suvlasništvu), pa država samo investira u svoje vlasništvo – naglasio je Šćuric.

Ističe da su američke i azijske avio-kompanije u ogromnoj prednosti u odnosu na evropske, zbog brzog upumpavanja državnog novca i najavljenih dodatnih milijardi dolara pomoći.

-Njihov položaj na tržištu će biti još povoljniji, a i do sada su bili na prvim mjestima po broju putnika i aviona u svijetu, sada će još više odmaći od Evrope -upozorio je Šćuric.

Naveo je da evropske kompanije opet imaju probleme ,,legalnosti subvencija” u realnostima liberalne ekonomije i ,,spore reakcije trome Evropske unije”. Podsjetio je da je EU donijela vrlo precizna pravila za pomoć avio-kompanijama.

-Nije moguća pomoć ako je bilo alternative poput investicija investitora, neisplate dividende za prošlu godinu, prodaje imovine, dizanja komercijalnih kredita, smanjenja narudžbe aviona – objasnio mje I dodao da se ne smiju finansirati kompanije koje su bile u ozbiljnim gubicima do 31. decembra 2019. godine.

-Kompanije koje nisu vratile bar 75 odsto državnog novca ne smiju kupovati treće kompanije ili preuzimati više od deset odsto vlasništva konkurentskih avio-kompanija. Države koje ulaze u vlasništvo kompanija moraju iz njega izaći u roku od najmanje šest godina. Sve pomoći prolaze reviziju Evropske komisije i ona ih mora odobriti – saopštio je Šćuric.

Komšije

Iz Croatia Airlinesa su kazali da od početka epidemiološke krize dijele sudbinu cijele vazduhoplovne industrije u Evropi i svijetu, kao i saobraćajnog i turističkog sektora u Hrvatskoj.

-Tokom aprila i maja zabilježen je pad prihoda od 95 odsto, te će gubici zavisiti od toga koliko će kriza dugo trajati, a u skladu sa time i oporavak poslovanja kompanije – rekli su iz ove avio-kompanije I istgakli da striktno sprovode smjernice za racionalizaciju poslovanja preduzeća u većinskom državnom vlasništvu Vlade Hrvatske, koje sadrže preporuke za postupanje u doba ekonomske krize uzrokovane pandemijom korona virusa.
-U ovom trenutku za kompaniju je ključno očuvanje likvidnosti i radnih mjesta, što su i ciljevi mjera za pomoć hrvatskoj privredi u uslovima epidemiološke krize, koje je na prijedlog hrvatske Vlade, usvojio Sabor Hrvatske. Croatia Airlines kao nacionalni avioprevoznik važan je dio soabraćajne infrastructure Hrvatske i zbog situacije bez presedana za očekivati je podršku većinskog vlasnika, no to je u njegovoj nadležnosti – rekli su predstvnici kompanije.

Oni navode da kompanija nije imala državnu finansijsku pomoć u prošloj godini.

-Vlada Hrvatske je 19. septembra prošle godine donijela odluku kojom se stvaraju prethodno potrebni uslovi za osiguranje postupka dokapitalizacije Croatia Airlinesa, a u okviru te odluke je i odobrenje dioničarskog zajma u korist kompanije u iznosu od oko 33 miliona eura za stabilizaciju poslovanja prije dokapitalizacije – kazali su iz ove firme, dodajući da je u martu ove godine Komisija za sprovođenje postupka i predlaganje odabira strateškog partnera Croatia Airlines, koje je zaduženo da Vladi Hrvatske predloži model dokapitalizacije, zbog negativnog utjecaja pandemije donijelo odluku da se taj proces zbog više sile stavi u mirovanje.

Crnogorski parlament je krajem prošle godine usvojio Zakon o ulaganju u konsolidaciju i razvoj MA kojim se predviđa dokapitalizacija kompanije ulaganjem 155 miliona eura u narednih šest godina za pokrivanje dospjelih obaveza prema povjeriocima i investicije u razvoj.

Predstavnici MA čekaju mišljenje i analize Agencije za zaštitu konkurencije, koje treba da dokažu opravdanost državnog ulaganja sa aspekta privatnog investitora.

Portal Analitika