U akciji pod nazivom “MOBILE 3”, zaplijenjeno je i 1.077 ukradenih dijelova vozila, kao i na desetine falsifikovanih i neispravnih dokumenata. Prema nezvaničnim informacijama, i određeni crnogorski državljani sumnjiče se da su povezani sa nekim djelima vezanim za krađu vozila.
“Tokom ove dvosedmične akcije, održane od 12. do 23. oktobra 2020. godine, sprovedene u okviru Evropske multidisciplinarne platforme protiv krivičnih prijetnji (EMRAST), sprovedeno je oko 44.548 provjera različitih baza podataka. Vođena Evropskom agencijom za graničnu i obalnu stražu FRONTEKS, ova se operacija fokusirala i skoncentrisala na provjere graničnih prilaza i kopnene aktivnosti u 17 zemalja Evropske unije i pet zemalja balkanske regije”, saopšteno je iz Europola.
Kako su istakli iz navedene organizacije, u bliskoj saradnji sa privatnom industrijom, uključujući automobilsku industriju, proizvođače brodova, raznih vrsta plovila, kompanije za iznajmljivanje i lizing, kao i upotrebu baza podataka Europola, službenici granične kontrole na vanjskoj granici EU-a spriječili su krijumčarenje mnogih vozila i brodova u inostranstvo.
“Kao primjer, grčka policija zaplijenila je 15 vozila od kompanija za iznajmljivanje koje su kriminalci pokušali prokrijumčariti iz EU. Aktivnosti usmjerene na provjere bosh la i čamaca rezultirale su i privođenjem 2.985 ilegalnih migranata na putu prema EU kopnenim i morskim putevima. Pronađeno je i uhapšeno 17 pomagača kri ju mčarenja migranata. Glavne destinacije migranata bile su Njemačka i Italija. Voditelji su migrante prevozili kopnenim putevima u prikolicama, ali i malim brodovima preko Jadranskog mora”, istakli su iz Europola.
Dodali su da je FRONTEKS, Agencija za evropsku obalnu i graničnu stražu, osnovala Koordinacioni centaru svom sjedištuu Varšavi, gdje su predstavnici iz zemaljaučesnica učinkovito razmjenjivali operativne i obavještajne informacije.
“Europol je daljinski podržavao unakrsnu provj eru podataka prikupljenih na terenu u stvarnom vremenu u odnosu na svoje baze podataka. Zemlje i organizacije koje su bile uključene u operaciju „MOBILE 3” i povezane operacije u istom vremenskom razdoblju su Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Kosovo, Latvija, Litvanija, Holandija, Republika Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Španija, FRONTEKS, Europol, INTERPOL”, saopštili su iz Europola.
Udar na kriminalne klanove
Kriminalne organizacije, gotovo u svakom planiranju i izvršenju teških krivičnih djela, la i onih lakših, kao sastavni dio izvršenja zadatka koriste razne vrste vozila, i to pretežno ukradena. Takva vozila su im nekada i privremeni štit za identitet počinioca i organizatora određenog krivičnog djela, ali i prije svega kamuflaža kojom lakše priđu neprimjetno potencijalnim žrtvama.
Takođe, sve češće se za krivična djela koja se tiču prodaje i distribucije opojnih droga, najčešće kokaina, koriste plivila. To su većinom jedrilice, katamarani, gliseri, ali i teretni brodovi. Nekoliko međunarodnih akcija usmjerenih na borbu protiv trgovine drogom rezultirale su hapšenjem i crnogorskih državljana na određenim plovilima i istovremeno zaplenom velike količine droge koja se mjerila čak tonama.