"Pripreme su u ovom momentu otkazane. Hoteli su otkazani, a pošto su to prijatelji Saveza rekli su nam da će držati rezervaciju do utorka, ali nije ni pošteno da hotele držimo u neizvjesnosti jer su u pitanju veliki smještajni kapaciteti, a u toku je ljetnja sezona. Morali smo da otkažemo avionske karte i prijateljske utakmice sa Mađarskom i Slovenijom, jer nije bilo pošteno ni njih da držimo u neizvjesnosti, jer oni imaju svoje planove. Na kraju krajeva, morali smo da javimo i đevojkama, jer im nijesmo mogli reći da dođu u utorak, pa da se onda vraćaju kućama. To bi bilo neozbiljno, zato smo morali ranije da presiječemo, kada nam je rečeno da nema sredstava za tu akciju. E sad, da li će se nešto promijeniti do utorka, ja stvarno ne znam, jer nemam nikakvu informaciju. A, iskreno, nemamo ni puno vremena da čekamo bilo što, jer mi u utorak moramo da obavijestimo Fibu i da se nadamo najboljim mogućim vijestima, da nećemo dobiti suspenziju", kaže za Pobjedu Jelena Dubljević, predsjednica KSCG.
Najbolja crnogorska košarkašica svih vremena, danas u ulozi prve dame na čelu KSCG, napominje da je sa Fibom „nezgodna situacija jer je Crna Gora jedna od država koja je dobila pozivnicu da igra pretkvalifikacije za Svjetsko prvenstvo“.
"Nije tu pozivnicu dobilo 10 država iz Evrope, nego četiri, a mi smo jedna od njih. I to zahvaljujući rezultatima i kontinuitetu odlazaka na velika takmičenja. Malo sam gledala i vidjela da je naša ženska reprezentacija jedna od selekcija koja nikada nije propustila Evropsko prvenstvo, svakako jedina što se tiče Košarkaškog saveza, a i kada je Crna Gora u pitanju naše žene drže kontinuitet. Zato je bitno da javnost zna o kakvim đevojkama je riječ. A imajući u vidu kakva nam je baza, zaista činimo nevjerovatne stvari. Budućnost Bemax ima tu bazu, koja nas drži u životu što se tiče mlađih selekcija", dodaje predsjednica KSCG.
Ministar pokušao...
Jelena Dubljević je objasnila kako se uopšte došlo u ovu nezavidnu situaciju.
"Kada smo poslali plan i program, zbog konkursa za sufinansiranje, u njemu nije bilo plana i programa za žensku selekciju, zato što je pozivnica za pretkvalifikacije stigla naknadno, u februaru. Ja sam obavijestila ministra (Dragoslava Šćekića) o tome, da smo dobili pozivnicu, i pitala ga da li možemo da računamo na neku pomoć, jer Savez ni tada nije imao ta sredstva, niti ih ima sada. Rekla sam mu da se radi o sumi od preko 100.000 eura, u koju su uključene najnormalnije pripreme od 40 dana, sa najmanjim mogućim stručnim štabom, te put za Meksiko. Dakle, bukvalno najminimalnije moguće. Iskreno, vodili smo najnormalniji mogući razgovor i imali odličan odnos do sad, nije bilo nikad bilo kakvog problema. Imali smo komunikaciju u vezi svega ovoga, on pokušao da nađe sredstva, ali do toga nije došlo".
A pošto nema tih sredstava od Ministarstva, situacija je bezizlazna...
"Mi kao Savez nemamo mogućnost da se zadužimo za taj novac, jer nemamo odakle da ga vratimo. Ne možemo da ulazimo u još dublji problem, jer smo već u velikom problemu sa dugovima, još od mog dolaska, a tek sada, da ne pominjem cifre. Naravno, to je moj posao kao predsjednice Saveza, i trudiću se, dok sam ovdje, da dovedem Savez u normalno funkcionisanje. Ne bih voljela da produbljujem tu temu, sve je već rečeno", kazala je ona.
Nije prazna priča
Predsjednica KSCG je htjela da objasni koliko je bilo bitno da se seniorke nađu na pretkvalifikacionom turniru.
"Nije ovo neka prazna priča, niko nije mislio da ćemo da idemo u Meksiko da budemo prvi, već su te pretkvalifikacije trebale da budu šansa tim mladim đevojkama da vide đe su i koliko mogu, samim tim i mi. Jer, čeka nas, naravno, smjena generacija, i cilj je bio da one imaju kontinuitet takmičenja i okupljanja, da im nekako olakšamo tu smjenu i tu rupu koja slijedi. Smjene generacija se dešavaju kod svih, to je u sportu normalna stvar, i Meksiko je bio lijepa vijest za sve nas i nagrada za sve što su te đevojke uradile do sada. Zbog toga je najveća žal, jer su im oduzeti san i šansa za budućnost, da i one vide đe su, da odigraju utakmice protiv zemalja iz Afrike ili Azije, što je malo ko od nas imao priliku. Ja u karijeri nijesam odigrala utakmicu protiv neke afričke ili azijske ekipe. Zbog toga najviše žalim, zbog šanse koju je trebalo da dobiju, a mislim da je šansa u sportu jako bitna. Ali, eto, viđećemo što će se desiti do utorka", ističe ona.
A i ako se nešto promijeni danas, pitanje je je hoće li šteta moći da bude popravljena.
"Pitanje je da li je onda moguće sve organizovati, jer smo morali da otkažemo kontrolne utakmice, putovanja i neozbiljno je da Fibu držimo na čekanju do posljednjeg dana. Jer, Fiba ima toliko država kojima može da pošalje pozivnicu, a mi mjesec dana prije pretkvalifikacija moramo da otkažemo učešće. To je, stvarno, jako neozbiljno, a kako će Fiba da reaguje to je nešto što ćemo mi kao Savez morati da rješavamo u hodu. Ali, ovo je jedna ružna situacija, žao mi je što je došlo do toga. Niti meni, niti bilo kome u Savezu nije bio cilj da se dolazi do ovoga, da to iznosimo u javnost, ali, kao što sam obavijestila ljude iz Ministarstva, ja moram da čuvam integritet Saveza u Fibi i svijetu, da čuvam nešto što se gradilo 20 i više godina. To je meni prioritet, ja svoj posao shvatam jako ozbiljno. Takva sam bila kao igrač, takva ću biti i kao košarkaški funkcioner", zaključila je Jelena Dubljević.
Teško je ući u normalno funkcionisanje kada se naslijedi toliki dug
Na pitanje da li bez pomoći države Savez može da finansira akciju košarkašica, Jelena Dubljević je odgovorila:
"Iskreno ne. Već sam rekla, mi smo do sada imali veliku pomoć od države, od premijera Milojka Spajića i ministra finansija Novice Vukovića, to moram da napomenem. Mi smo u martu imali sastanak povodom situacije koju sam zatekla u Savezu, i ovo nije priča da pravim žrtvu od sebe, niti od Saveza, već je takva situacija, i tu treba da se pokuša da se situacija promijeni na bolje i da se što prije uđe u normalno funkcionisanje. A jako je teško ući u normalno funkcionisanje kada se naslijedi toliki dug (300.000 eura, prim.a), a to je ogroman dug za nas, i pitanje je koliko će nam godina trebati da ga saniramo. Jer, imamo prijavljenih šest selekcija za takmičenja ovog ljeta, to je naš primarni cilj, to je budućnost koju treba da njegujemo i čuvamo, jer su sjutra to naši seniori, kako ne bismo došli do te rupe i nemanja igrača. Moramo da ulažemo u mlađe generacije", rekla je Jelena Dubljević.
Ubijeđena sam da bismo išli u Pariz da smo bili kompletni
Oslabljena muška reprezentacija nije uspjela da na olimpijskom kvalifikacionom turniru izbori vizu za Pariz. Tim Boška Radovića je zastao u grupnoj fazi, nakon poraza od Brazila (kasnije osvojio turnir i izborio OI) i pobjede protiv Kameruna.
"Uvijek sam govorila da je sami odlazak u Rigu ogroman uspjeh za nas. Prvi put smo se našli na olimpijskom kvalifikacionom turniru, u društvu najboljih, gdje smo imali šansu da se kvalifikujemo za Olimpijske igre. To je za mene veliki uspjeh. Nijesmo imali sreće, jer prije početka priprema neki od naših najbitnijih igrača, koji su nosili tu reprezentaciju na Svjetskom prvenstvu, bili su povrijeđeni i nijesu mogli da budu na raspolaganju selektoru. To je jedini žal, što nijesmo bili kompletni. Jer, da smo bili kompletni, sigurno bismo pričali o nekim drugim stvarima, ubijeđena sam da bismo išli u Pariz. I sa ekipom koja je igrala u Letoniji, uz možda malo sreće i više iskustva, mogli smo pobijediti Brazil. Kasnije, kad zavisite od drugih rezultata, to je van vaše kontrole. Ali, nadam se da ćemo i taj prelaz generacija u muškoj reprezentaciji napraviti sa što manje patnje", rekla je Dubljević.
Muškarci u novembru nastavljaju kvalifikacije za EP, čekaju ih dva meča sa Bugarskom.
"Novembar je za nas najbitniji, i nadam se da ćemo obezbijediti vizu za Evropsko prvenstvo, što je naš prioritet, i da ćemo na njemu nastupiti u najboljem mogućem sastavu", dodala je predsjednica KSCG.
Veliki uspjeh je napravila ženska mlada selekcija
Mlada ženska reprezentacija prva je završila obaveze ovog ljeta od mlađih selekcija. Tim Vladana Radovića je ispunio cilj, na Evropskom prvenstvu u Litvaniji je izborio opstanak u A diviziji.
"Veliki uspjeh je napravila mlada selekcija. Opstati u A diviziji sa tako malom bazom za nas je, vjerujte, veliki uspjeh, jer u ovom trenutku imamo svega dvadesetak seniorki. I taj broj nas posljednjih 15 godina drži tu đe smo, zbog čega smo i dobili pozivnicu za Meksiko. Sjajan posao je sa mladom selekcijom odradio Vlado Radović sa tim đevojkama. Vratiti se nakon onakvog početka i podići ekipu, to je stvarno dokaz da imamo na koga da računamo. Iz te ekipe su njih tri-četiri trebale da budu u seniorskom sastavu. To je prioritet moje priče, a uspjeh juniorki je za nas stvarno ogroman. Želim da vjerujem da imamo budućnost ženske košarke, i Meksiko je trebao da bude njihova budućnost što se tiče reprezentacije i kluba, i karijere generalno. Ali, život ide dalje, tražiće se neki novi Meksiko", rekla je Jelena Dubljević.