Društvo

Penzionisani advokat iz Podgorice već 17 godina bije pravnu bitku sa Elektroprivredom Crne Gore

Dug preplaćen, a struje i dalje nema

Borba ovog osamdesetčetvorogodišnjaka počela je u februaru 2007. godine kada je, odlučujući po prijedlogu Elektroprivrede, Osnovni sud u Podgorici donio rješenje kojim mu nalaže da, u ime duga za utrošenu električnu energiju u svojoj advokatskoj kancelariji u Karađorđevoj ulici u Podgorici u periodu od 31. januara 2004. do 31. januara 2007. godine, plati 1.085 eura, koje je on već platio

Uprava zgrada EPCG Foto: UGC
Uprava zgrada EPCG
PobjedaIzvor

Advokat u penziji Vukota Rajković već 17 godina vodi pravnu bitku sa Elektroprivredom Crne Gore zbog isključenja njegove advokatske kancelarije u Karađorđevoj ulici u Podgorici sa elektroenergetske mreže zbog duga za utrošenu električnu energiju koji je on izmirio i prije nego što je do isključenja struje došlo.

Borba ovog osamdesetčetvorogodišnjaka počela je u februaru 2007. godine kada je, odlučujući po prijedlogu Elektroprivrede, Osnovni sud u Podgorici donio rješenje kojim mu nalaže da, u ime duga za utrošenu električnu energiju u svojoj advokatskoj kancelariji u Karađorđevoj ulici u Podgorici u periodu od 31. januara 2004. do 31. januara 2007. godine, plati 1.085 eura, koje je on već platio.

"Uložio sam prigovor na to pravno rješenje, jer je taj dug isplaćen i za to priložio i dokaz", kazao je Pobjedi ovaj penzionisani advokat.

Sud potom usvaja njegov prigovor i rješenje kojim mu nalaže da isplati nepostojeći dug stavlja van pravne snage, ali se postupak ipak nastavlja u parnici.

Uprkos tome što parnični postupak teče i što je sudu priložio dokaz o izmirenom dugu, Elektroprivreda početkom avgusta 2008. godine ipak odlučuje da njegovoj advokatskoj kancelariji isključi struju.

"I to samoinicijativno, ne obavještavajući me i bez ikakvog činjeničnog i pravnog osnova", tvrdi Rajković.

Sud u parničnom postupku potom donosi presudu kojom odbija tužbu Elektroprivrede, a Rajković kao tuženi u tom sporu, podnosi prijedlog za izdavanje privremene mjere koji sud i usvaja.

Privremenom mjerom sud je Elektroprivredi naložio da Rajkovićevoj advokatskoj kancelariji odmah uspostavi isporuku struje.

Elektroprivreda, međutim, ulaže prigovor na tu mjeru koju usvaja tadašnja sutkinja Vrhovnog suda Julka Badnjar i u maju 2009. godine ukida prethodnu presudu, a predmet vraća na ponovno odlučivanje.

U ponovnom postupku Rajković ulaže protivtužbu tvrdeći da je dug na koji se Elektroprivreda poziva on ne samo platio, već i preplatio za iznos viši od 200 eura.

Sutkinja Badnjar, međutim, u ponovnom postupku, odlučuje samo o tužbi Elektroprivrede, ali ne i o Rajkovićevoj protivtužbi.

"Presudom u tom predmetu sud proizvoljno, paušalno i bez ikakvog pravnog ili činjeničnog osnova odlučuje da sam dužan 410, a ne 1.085 eura koliko se tužbom tražilo za utrošenu električnu energiju", priča Rajković.

Međutim, pošto o Rajkovićevoj protivtužbi sud nije odlučivao ona je delegirana 2012. godine u nadležnost sutkinje Natalije Boričić koja potom određuje vještačenje.

Na osnovu nalaza vještaka sutkinja Boričić potom utvrđuje da je dug od 1.085 eura, na koji se Elektroprivreda poziva, Rajković zaista preplatio za iznos od 204 eura.

"Donijeta je i pravosnažna presuda na osnovu koje sam u izvršnom postupku povratio preplaćeni iznos", kaže Rajković.

Iz priložene dokumentacije sud, kako je dodao, nije mogao sa sigurnošću utvrditi kakva je sudbina parničnog postupka za utrošenu električnu energiju u iznosu od 1.085 eura, jer o tome ne postoji odluka suda, kao ni to kako je i po kom osnovu to zaduženje nastalo i da li bilo kakav dug uopšte i postoji.

Zbog neosnovane štete i teških materijalnih posljedica koje trpi, Rajković je 2023. godine predložio da sud donese presudu kojom se odbija tužbeni zahtjev Elektroprivrede kao neosnovan i toj kompaniji naloži da njegovoj advokatskoj kancelariji uspostavi isporuku električne energije, da se ubuduće uzdrži od isključenja struje tom objektu, kao i da plati troškove postupka.

S obzirom na to da ni nakon tri mjeseca od ove Rajkovićeve urgencije sud nije zakazao raspravu, on je predsjednici Osnovnog suda u Podgorici podnio urgenciju zahtijevajući pokretanje postupka.

Ona ga potom 10. oktobra ove godine obavještava da je sutkinja Sanja Došljak izuzeta sudijske funkcije u tom predmetu i da je on dodijeljen sutkinji Ani Stojanovski koja ga je već 25. oktobra pozvala da uredi tužbu, što je Rajković i učinio.

"Ne razumijem zašto se ne zakazuje rasprava kad je proteklo punih šest mjeseci", zaključio je Rajković u izjavi našem listu.

Pobjeda je povodom ovog slučaja Elektroprivredi Crne Gore uputila niz pitanja na koje do zaključenja ovog izdanja Pobjede nijesmo dobili odgovore.

Portal Analitika