Zabava

I ove je godine bilo mnogo kontroverzi, ali to nije ništa novo

Duga je istorija skandala na Evroviziji: Ovo su neki od njih

Ovogodišnja Pjesma Evrovizije, čije finale počinje uskoro, izazvala je brojne kontroverze, pa i djelimični bojkot.

Duga je istorija skandala na Evroviziji: Ovo su neki od njih Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Sve je počelo zabranom isticanja zastave Palestine te, u najmanju ruku, kontroverzama vezanim za nastup Izraela, a vrhunac je bilo današnje izbacivanje holandskog izvođača Justa Klajna.

I dok su mnogi ljubitelji Evrovizije ogorčeni, a neki se čak pitaju i da li je ovo kraj te smotre, treba podsjetiti da je istorija skandala ipak duga, a u nastavku slijede neki od najvećih.

1968: Lažirano glasanje zbog Frankovih pritisaka

Trinaesto izdanje Evrovizije održano je u Londonu, gdje je na kraju trijumfovala španska pjevačica Masijel sa pjesmom “La La La”, pri čemu je drugoplasirani bio domaći takmičar, čuveni Klif Ričard.

No, kako se tada govorilo, glasanje je u velikoj mjeri bilo lažirano, i to zbog nevjerovatnh pritisaka koje je vršio zloglasni fašistički diktator Fransisko Franko. Četiri decenije kasnije, u jednom su dokumentarcu objavljeni i konkretni dokazi o tome.

1974: Pjesma korišćena kao tajni signal za uspješni puč

Evrovizija 1974. pamti se po pobjedi švedske ABBA-e sa “Waterloo”, ali i po tome što je jedna pjesma postala simbol državnog udara.

Naime, pjesma “E depois do adeus” portugalskog pjevača Paula de Karvalja korištena je kao tajni signal za pobunu kapetana i vojnika u toj državi. Iako je pjesma bila posljednjeplasirana na Evroviziji, prošla je mnogo uspješnije u matičnoj državi – Karanfilska revolucija na kraju je dovela do zbacivanja diktature i uvođenja liberalne demokratije.

1975/1976: Muzički ‘rat’ Grčke i Turske

Grčka i Turska su sedamdesetih imale više nego zategnute odnose zbog invazije na Kipar, a sve se prenijelo i na nastupe na Evroviziji.

Kada je 1975. godine objelodanjeno da će Turska debitovati na smotri, Grci su odmah odgovorili odlukom da – bojkotuju smotru. Godinu kasnije, smatrajući kako su Grci prijavili pjesmu sa ratnom tematikom, Evroviziju su bojkotovali Turci.

2000: Odrekli se sopstvene pjesme

Iz 2000. pamtimo i jedini slučaj da se javni servis neke države odrekao – sopstvene pjesme. Bio je to Izrael.

Razlog je bio u tome što njihovi predstavnici, bend Ping Pong, nijesu željeli da izmijene detalje samog nastupa, tokom kojeg je isticana zastava Sirije. Bila je to pjesma “Sameach”, koja govori o ljubavnoj vezi Izraelke i Sirijca, a uprkos reakciji izraelske RTV, uredno je izvedena u finalu.

2007: Bijes u Moskvi zbog ukrajinske pjesme

Iz 2007. godine pamte se žestoki protesti iz Rusije usljed pjesme Ukrajine, koju je izvodio performer pod umjetničkim imenom Verka Serdučka.

“Dancing Lasha Tumbai” se zvala pjesma, no Rusi su tvrdili da ona nema nikakvo značenje i da zapravo sve zvuči kao “Russia Goodbye”.

2009: Zabranili im pjesmu zbog - Putina

Moskva je 2009. bila domaćin Evrovizije, a organizatori su zabranili nastup Gruziji zbog – Vladimira Putina.

Naime, nakon što je Rusija godinu ranije izvršila agresiju nad Gruzijom i okupirala dio njene teritorije, ta je država za Evroviziju prijavila pjesmu “I Don’t Wanna Put In”. Bio je to razlog zbog kojeg je Gruziji zabranjeno da se sa tom pjesmom predstavi na Eurosongu.

2018: Prekid britanske pjesme zbog upada na stejdž

Tokom Evrovizije 2018. u Lisabonu, nastup britanske muzičarke SuRie prekinut je pošto je na pozornicu upao aktivista.

On je uzviknuo “Nacisti iz britanskih medija, želimo slobodu”, a iako joj je bilo ponuđeno, SuRie je odbila mogućnost da ponovo nastupi u završnici finala.

2019: Odustajanje Ukrajine

Ukrajina se prije pet godina povukla iz takmičenja, a razlog je bio u tome što je pjevačica Maruv odbila da potpiše dokument u kojem bi se obavezala kako kasnije ne bi išla na turneju po Rusiji.

Kako ona nije željela da potpiše ugovor, Ukrajina je obavijestila organizatore da odustaje od nastupa.

Portal Analitika