Oni koji su pokušali da od Prijestonice oduzmu Cetinjski manastir, odgovaraće za bezakonje, saopštio je predsjednik Milo Đukanović u emisiji "Argumenti" na Televiziji Crne Gore.
Komentarišući odluku Vlade da se Cetinjski manastir u list nepokretnosti upiše na državu, a ne na Prijestonicu, Đukanović navodi:
“Riječ je o pokušaju oduzimanja vrijedne crkvene imovine iz nadežnosti Crne Gore kao države i pokušaju da se na taj način ugrozi i obezliči crnogorski nacionalni i kulturni identitet. Znamo da je upis u katastar nečije imovine isprava i da se to može osporavati pred sudom. Vlada sebi daje za pravo da mijenja upis u katastar bez odluke suda, riječ je o apsolutnom bezakonjui one koji su to učinili vodi na optuženičku klupu", poručio je Đukanović.
Ističe da se Cetinjski manastir pokušava oduzeti od onoga kojem on neupitno pripada - Prijestonici.
“Vlada to pokušava osporiti, u strahu da će Skupština Prijestonice donijeti odluku da se manastir stavi na korišćenje svim pravoslavnim vjernicima”, kazao je Đukanović.
Đukanović je istakao da je sa Amfilohijem komunicirao uprkos neslaganjima po brojnim pitanjima, ali da sa Joanikijem nema komunikaciju i da za to nije bilo inicijative sa strane novoustoličenog mitropolita.
“Svi se moramo potruditi da iskorigujemo donos prema vrijednostima koje nam moraju biti zjedničke. Ako mitropolit, koji pretenduje da bude na tronu Svetog Petra Cetinjskog govori da Crnogorci nijesu nacija i da će Crna Gora biti kratka vijeka kao pečurke poslije kiše, imam problem da razumijem - šta onda radite u Crnoj Gori”, naveo je Đukanović.
Crna Gora imala svoju autokefalnu crkvu
"Neupitno je, po međunarodnim aktima, da je Crna Gora imala svoju autokefalnu crkvu. Valjda je uloga šefa države da se to brani, ako se to brani na Cetinju, onda mi je mjesto na Cetinju", poručio je Đukanović,gostujući na TVCG-u.
Đukanović je naveo da je Crnogorska crkva izgubila legitimitet pod vrlo specifičnim okolnostima.
"Postavlja se pitanje šta su razlozi da u nezavisnoj državi obnovimo autokefalnu Crnogorsku pravoslavnu crkvu. Tim pitanjem moramo pametno upravljati, kao i pitanjem države. Ništa nam ne znači ako mi proglasimo crkvu autokefalnom, ako ne izgradimo dobre odnose sa pravoslavnim autoritetima u svijetu, koji će nam pomoći da dobijemo kanonosnko priznanje", kazao je Đukanović.
Istakao je da je “valjda neupitno da sa samoukidanjem Pećke patrijaršije 1766. nad Crnogorskom crkvom više nema crkvenog autoriteta”.
"Neupitno je, po međunarodnim aktima, da je Crna Gora imala svoju autokefalnu crkvu. Valjda je uloga šefa države da se to brani, ako se to brani na Cetinju, onda mi je mjesto na Cetinju. Ako me pitate da li sam u raskoraku sa stavom da sam predsjednik svih građana i istovremeno na tom mjestu, ne osjećam se dovoljno i istoj meri predsjednikom onih građana koji nam ruše državu", poručio je Đukanović.
Osvrćući se na izjavu od 4. septembra da neće bitiustoličenja Joanikija u Cetinjskom manastru, Đukanović je kazao da nije imao informaciju da će ustoličenje biti odloženo, već se pozvao na logiku da nacionalno odgovorna Vlada ne može zloupotrijebiti resurse protiv Prijestonice i njenih građana.