Đukanović je kazao da u našem društvu nije iznenađujuće da se javlja govor mržnje, jer smo “prošarani podjelama svake vrste”.
“Već trideset godina živimo u atmosferi podjela, jedne vrste konstantnih sukoba u politici, ali i među vjerskim i nacionalnim identitetima. Sve to prate izraženi stereotipi i predrasude prema različitom, u velikoj mjeri pothranjivane u porodicama, ali i krozpolitiku i medije”, naveo je Đukanović.
Prema njegovim riječima, međusobna mržnja nije nešto novo, ona odavno postoji, a internet, odnosno društvene mreže doprinijeli su tome da bude vidljivija.
“Sad svako ima mogućnost da iznosi svoje mišljenje, često i pod lažnim identitetom. Društvene mreže su postale, da se grubo izrazim, javne pljuvaonice, gdje govor mržnje cvjeta. Mržnju generišu različiti faktori, ali sigurno da prednjače političke partije koje zarad mobilizacije svojih birača i političke koristi raspaljuju mržnju kroz potenciranje razlika, optužbe, crtanje meta, a često i kroz dehumanizacije protivnika”, kazao je Đukanović.
S jedne strane, to donosi korist u vidu glasova i mandata, ali ona je kratkoročna, no na duge staze to bude pogubno za društvo, smatra Đukanović.
“Pogledajmo samo koliko je mržnje prosuto u posljednjih godinu dana u političkim borbama, ali i po pitanju uređvanja vjerskih pitanja. Svakodnevni incidenti koji su direktna posljedica neodgovornog ponašanja političke i vjerske elite koja suprotnu stranu karakteriše kao nemoralnu, neljudsku, koju kunu i proklinju. To je direktan poziv na sukobe, jer prema takvom protivniku sve je dozvoljeno”, pojasnio je Đukanović.
Kako dodaje, protiv govora mržnje mora se boriti, a to bi moglo da se uradi kroz otvaranje dijaloga među različitim akterima, snižavanjem tenzija i slično.
“Na širem planu kroz obrazovanje za toleranciju i razumijevanje za različitosti. Na kraju ne treba bježati ni od sankcionisanja govora mržnje. Treba jasno staviti do znanja da država neće tolerisati promovisanje mržnje i netrpeljivosti po različitim osnovama. Opravdano je, po mojem mišljenju, pokretanje pistupaka i trebalo bi da ih bude više”, zaključio je Đukanović.