“Odluka ministarke Bratić da se da licenca tim vjerskim školama donesena je kada je Vlada bila u tehničkom mandatu, što dovodi u pitanje legitimitet te odluke”, kazao je Đukanović.
Ono što je jako problematično jeste, kako ističe, da Nacionalni savjet za obrazovanje, kao ključno tijelo koje treba da odbori program obrazovanja u školama, nije u tom trenutku funkcionisao, jer mu je isteko mandat i nije mogao donijeti tu odluku.
“Ta odluka je sa više aspekata problematična i ne samo to, već zalazi u zonu krivične odgovornosti ljudi iz Ministarstva prosvjete”, ocijenio je Đukanović.
Vjerska nastava treba da bude dio vjerskih zajednica, a javno obrazovanje treba da bude oslobođeno od tog upliva, kazao je Đukanović.
“Stav naše nevladine organizacije da smo protiv uvođenja vjeronauke u javni obrazovni sistem. Prije svega zbog toga što je to protivzakonito, jer u našem Opštem zakonu o vaspitanju i obrazovanju uticaj vjerskih zajednica na sistem opšteg obrazovanja je strogo zabranjen. Sa druge strane, to narušava sekularni karakter države” kazao je Đukanović.
Pitao je zašto bi to bilo potrebno ukoliko imamo vjerske zajednice koje imaju garantovano pravo na slobodu vjeroispovijesti, i svi roditelji koji žele da vaspitavaju svoju djecu, u skladu sa njihovim religijskim uvjerenjima, mogu to da urade u okviru svoje vjerske zajednice.
“Pitanje je koliko je, u 21. vijeku, dogmatsko obrazovanje i vaspitanje, koje je karakteristika vjeronauke, u skladu sa savremenim razvojem društva. Veliki broj vrijednosti koje religijske zajednice gaje i promovišu su suprostavljene savremenim naučnim dostignutićima, što smo imali priliku da vidimo u javnim nastupima Srpske pravoslavne crkve” kazao je Đukanović.
Organizacija Molebana za zaštitu porodice i svetinje braka od strane LGBT osoba je, kako kaže, opasna pojava u našem društvu, i predstavlja upliv određenih stavova u javni prostor koji su u suprotnosti sa dostignutim standardima ljudskih prava.
“Na taj način stigmatišete i targetirate jednu društvenu grupu i proglašavate je ugrožavajućim faktorom od kojeg se treba distancirati” ocijenio je Đukanović.
Bojović: Vjerska škola koja propagira ono što nije utemeljenio u istoriji Crne Gore ne može dobiti dozvolu za rad
Po Zakonu o opštem obrazovanju, u sekularnim državama vjerska nastava se ne može odvijati u Javnim školama, dok kao privatna mora imati odobrenje od Nacionalnog savjeta za školstvo. Škola koja propagira svetosavlje i ono što nije utemeljeno u istoriji Crne Gore, ne može biti odobrena, ocijenio je episkop Crnogorske pravoslavne crkve Boris Bojović.
“Vjerska škola je škola koja se osniva u vjerskim zajednicama i nemaju nikakve veze sa opštim državnim obrazovnim sistemom”, kazao je Bojović.
Nije problem što se škole osnivaju već, kako ističe, ko ih osniva i sa kojim ciljem.
“I mimo toga je problem što to sve finansiraju građani Crne Gore. U našem školstvu koje je jako opterećeno i koje nema u nekim školama novca za grijanje i nema novaca za novu školu koja je otvorena u Podgorici, izdvojeno je 900.000 eura za dvije škole koje su samo na papiru”, ističe episkop.
Smatra da moderno i sekularno nije sinonim za crkvenu negaciju.
“Nijesam saglasan sa pričom da Crkva ne podržava sekularnu i modernu državu, već želimo građansku, multivjersku, multinacionalnu državu, u kojoj svaki čovjek ima pravo na svoju vjeru. Ovom društvu treba pomoći da prevaziđe podjele, i zato sam protiv uvođenja vjeronauke u školama”,objašnjava Bojović.
Korać: Verska nastava u Srbiji nema kadar, program ni nadzor
Vera je pravo svakog čovjeka, ali nametanje i agresivnost nijesu u redu. Čovjek koji je vernik može sam da shvati i odluči kako shvata veru, kazao je psiholog Žarko Korać.
“Evropske države su sekularne i teško ćete naći moderne države koje nisu tako definisane. Nije sporna verska nastava jer je svaka verska zajednica može organizovati” kazao je Korać.
Dodaje da u Evropi samo Francuska eksplicitno zabranjuje vjersku nastavu u državnim školama, što je posledica francuske revolucije, i da je interesantno da, kada je izgorjela crkva Noter Dam, nju država Francuska popravlja jer je, kako kaže, država vlasnik.
“Srpska pravoslavna crkva i druge crkve u Srbiji pravili su pritisak da se vrati veronauka u škole, jer je pre rata postojala i onda je posle rata ukinuta. Problem je da li u sekularnoj školi treba da postoji. I tu su se odmah na početku pojavili brojni problemi” kazao je Korać.