Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Đukanović: Kontinuirana nestabilnost ZB, nije u interesu mirne, prosperitetne i globalno konkurentne Evrope

Predsjednik Crne Gore na Samitu šefova država i vlada Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi

Đukanović: Kontinuirana nestabilnost ZB, nije u interesu mirne, prosperitetne i globalno konkurentne Evrope

U Solunu je počeo Samit šefova država i vlada Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) na kojem, na poziv premijera Grčke Kirjakosa Micotakisa učestvuje predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Đukanović: Kontinuirana nestabilnost ZB, nije u interesu mirne, prosperitetne i globalno konkurentne Evrope Foto: Kabinet Predsjednika
Portal AnalitikaIzvor

Đukanović se zahvalio premijeru Micotakisu na pozivu i poručio da mu je zadovoljstvo što prisustvuje Samitu u Solunu kojim će biti završeno jednogodišnje predsjedavanje Republike Grčke Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi.

''Čestitam Grčkoj na uspješnom jednogodišnjem predsjedavanju ovim važnim regionalnim mehanizmom. Uvjeren sam da će Crna Gora kao naredna predsjedavajuća nastaviti da u kontinuitetu doprinosi realizaciji svih započetih aktivnosti koje imaju za cilj demokratiju, mir i ekonomski prosperitet jugoistoka Evrope'', kazao je Đukanović.

Kako je dodao, dolazak u Solun vraća sjećanja gotovo dvije decenije unazad.

''. Na 2003. godinu, kada smo u ovom istog gradu dobili nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi za zemlje Zapadnog Balkana i poslali jasnu poruku da je budućnost Balkana u Evropskoj uniji. Do danas, nažalost, nijedna od zemalja Zapadnog Balkana nije ostvarila evropski cilj. Evropa i svijet su u nikad ozbiljnijoj krizi, a perspektiva članstva za mnoge od nas za ovim stolom je i dalje teško dokučiva.

Zato vjerujem da je sada krajnji momenat za odlučnu akciju. Nestabilan jugoistok Evrope i naročito kontinuirana nestabilnost Zapadnog Balkana, nijesu u interesu mirne, prosperitetne i globalno konkurentne Evrope'', poručuje Đukanović.

Kako dodaje, Rat u Ukrajini je stvorio novi momentum za promišljanje i novo vrednovanje naših politika.

''Pitanje privrženosti evropskim vrijednostima i pitanje bezbjednosti i stabilnosti je ključno pitanje ovog regiona, posebno u kontekstu ozbiljnih i kontinuirano štetnih izazova kojima je dio regiona neprestano izložen. Mi kao Evropljani moramo biti u stanju da razumijemo poruke ruske agresije i rata u Ukrajini, i da odlučno odgovorimo na posljedice, od kojih mnoge nisu samo produkt aktuelne krize'', ističe Đukanović.

Kada je u pitanju predstojeće predsjedavanje Crne Gore, Đukanović je informisao da je Crna Gora definisala prioritetne oblasti predsjedavanja.

''Koje će biti usmjerene na jačanje bezbjednosne saradnje, zaštitu ljudskih prava, vladavinu prava i osnaživanje demokratskih institucija, unapređenje ekonomske saradnje i infrastrukturne povezanosti i integracija sa regionalnim i EU tržištima, i zelenu tranziciju. Takođe, aktivnosti u okviru predsjedavanja će biti dalje ublažavanje i prevazilaženje zdravstvenih, ekonomskih i drugih posljedica pandemije COVID-19.

Imajući u vidu značaj podrške učesnica SEECP-a koje su članice EU, posebno u dijelu prenosa najboljih praksi i iskustava u reformskim procesima na integracionom putu, jedna od prioritetnih oblasti tokom predsjedavanja biće evropska integracija država aspiranata iz regiona jugoistočne Evrope'', ističe Đukanović.

U Crnoj Gori, kako dodaje, čvrsto stojimo na stanovištu da važnost evropske integracije najbolje razumiju naši najbliži susjedi koji su već ostvarili svoje evropske ambicije.

''Zbog toga smatramo da su formati regionalne saradnje poput SEECP, iz razloga što uključuju i članice EU, važna platforma za diskusiju i slanje snažnih poruka o neophodnosi završetka procesa evropskog ujedinjenja i o integraciji kao geostrateškoj investiciji u evropski mir i stabilnost.

Ono što je sigurno je da će Crna Gora kao sljedeća predsjedavajuća Procesom saradnje nastaviti da potvrđuje svoju ulogu u regionu kao važnog činioca i nepokolebljivog promotera evropskih i euroatlantskih vrijednosti, aktera koji doprinosi stabilnosti regiona i učvršćivanju regionalnih veza'', zaključuje Đukanović.



Portal Analitika