On je istakao da se naša država nikada nije nikada kolebala kom strateškom krugu treba da pripada.
- Ne bih kazao da se Crna Gora ijednog trenutka u novojoj istoriji nalazila u nedoumici. Treba računati da Rusija vrlo promišljeno ima očekivanja od ruskih sentimenata u našem regionu. Mi smo bili apsolutno otvoreni, mi smo bili zemlja tranzicije i bili smo otvoreni za sve koji su zainteresovani da rade sa nama, pa tako i za ruske investicije, kojih nije bilo u onoj mjeri kako je to međunarodnoj javnosti predstavljeno. Samo je jedna ozbiljna investicija bila iz Rusije, a to je bila investicija u aluminijumsku industriju - rekao je Đukanović na Balkanskom integracionom forumu "Proširenje EU na Zapadni Balkan - kako pronaći put iz zastoja" koji se održava u Podgorici.
On je rekao da postoje još centri moći koji žele da vode spoljnu politiku Josipa Broza Tita, te da oni koji vode takvu politiku se nijesu ni sami opredijelili kom krugu žele da pripadnu.
- Kada govorimo o politici, još prije ostvarenja nezavisnosti, uporno smo ponavljali da želimo obnovu nezavisnosti da bi upravljali svojom budućnošću koja će biti evropska - rekao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, Crne Gore ne bi odustala od evropskog sistema vrijednosti i kada ne bi bilo proširenja EU.
- Nikada prioritetan aspekt naše politike nije bio datum članstva u EU, ili u NATO. I danas kažemo ako nema mjesta u EU, kažite nam i dalje ćemo nastaviti istim putem. Mi smo Evropljani, svoji na svome, ne tražimo nikom da budemo u svojoj kući. Kada bi nakon ovoliko godina našeg integracionog puta, neko u EU i formalno odsvirao kraj proširenja, to ne bi promijenilo naš strateški kurs, ne bismo odustali od ideje usvajanja evropskog sistema vrijednosti. Povratak nazad bi bio dug put u rikverc - naglasio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, evropeizacija našeg društva i povratak Balkana evropskoj kući je jedini logičan i razuman put.
On je naglasio da iz pravca Rusije nije viđena ozbiljna ponuda, već samo destrukcija evropskih sistema vrijednosti.
- I sada to treba neko da prihvati? Izlišno je govoriti na tu temu - poručio je Đukanović.
"Otvoreni Balkan više politički marketing, nego dobra ideja"
Đukanović je rekao da je veliko pitanje kredibiliteta autora ideje Otvorenog Balkana ili Mini Šengena, ali i njeno samo formulisanje.
- Pridružujem se onima koji misle da je više riječ o političkom marketingu, nego dobro osmišljenoj ideji - istakao je Đukanović, navodeći da je Open Balkan sadržan u ideji Mini Šengena.
Đukanović je rekao da je sa više adresa čuo da bi na Zapadnom Balkanu mogla biti sprovedena formula privilegovanog partnerstva, te da bi se moglo razmisliti o odloženom članstvu.
- Te poruke me čine nespokojnim jer mislim da to nije odgovor na problem koji imamo. To je odgovor na ono što je kredibilitet Evropske unije - istakao je Đukanović.
On je poručio da je stabilnost jednako integracija.
- Ovdje imamo nestabilnost zbog dugog zaostajanja u ekonomskom i demokratskom razvoju. Dakle, u siromaštvu se lakše stvara netolerancija za različitosti koje neizbježno završavaju u genocid - naveo je Đukanović.
Lajčak: EU mora biti sigurna da nove članice ne donose dodatne probleme
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga pitanja u regionu Zapadnog Balkana Miroslav Lajčak poručio je da integracija Zapadnog Balkana nema alternativu.
- Nijesam čuo nijednog zvaničnika država članica EU da kažu da postoji alternativa. Alternativa je samo punopravno članstvo ovih država u EU - istakao je Lajčak.
On je istakao da EU mora biti sigurna da nove članice ne donose dodatne probleme.On je naveo da EU nije zadovoljna tim što se dešava na Balkanu.
- One moraju da ojačaju funkcionalnost i ne unose unutrašnje probleme. Ono čega se plašim je da gubimo Zapadni Balkan koji je privržen našim vrijednostima. Umjesto da se stvaraju pravne države, nezavisni mediji, građansko društvo, depolitizovano pravosuđeje, idemo u pravcu jačanja neliberalnih autoritarnih tendencija. Takav Balkan će biti instrument kusur za strateške interese drugih igrača. Zato treba da ubrzamo proces proširenja. Treba da vidimo realno stvari i koliko snažnih pozitivnih signala region šalje ka EU - naglasio je Lajčak.
Đukanović je odgovorio da bi bio srećan kada bi znao da u EU nema dilema oko rezervacija pozicija članica za zemlje Zapadnog Balkana.
- Primjećujem da je ova struktura evropskih institucija mnogo više okrenuta Zapadnom Balkanu nego prethodna - naveo je Đukanović.
"Manje da spekulišemo štaj je EU uradila"
Na komentar predsjednika Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčila Radulovićada je EU opredijelila 30 milijardi za cijeli Zapadni Balkan, a za isti vremenski period, Hrvatska je dobila 27 milijardi, Lajčak je odgovorio: "Ko vam još daje 30 milijardi regionu osim EU".
- Ajmo manje da spekulišemo šta je EU uradila i da se pitamo šta je Crna Gora uradila u protekloj godini. EU investira u budućnost regiona, niko drugi. Koristite evropski novac da podižete evropski standard, svi vi u regionu. Pogledajmo gdje treće sile ulažu novac i gdje to vodi vaše zemlje - poručio je Lajčak.
Lajčak je poručio da EU podržava proces regionalne saradnje koji je stvoren u okviru Berlinskog procesa.
- To je inkluzivan proces, u koji je ušlo svih šest zemalja EU. Mislim da taj projekat u sebi ima sve što regionalna saradnja treba da podrazumijeva. Ne mislimo da su dobri projekti koji dijele region - poručio je Lajčak.