Komentarišući odnose sa Srbijom, kazao je da je već govorio puno o tome.
"Nailazio sam na nerazumijevanje u Beogradu, što me nije pokolebalo. Za razliku od mnogih ja sam bio akter politike i 1990-ih daje mi za pravo da ukažem na moguće greške i probleme. Mene odnos Srbije sada liči na odnos iz 1990-ih godina pod plaštom brige za Srbe ugrožava se suverenitet susjednih država. Svi znamo kako je to tada završilo. Nadao sam se da makar za našeg života nećemo doći u rizik da ponovimo te greške, ali nadam se da ćemo uz pomoć odgovornijih politika naših zapadnih saveznika uspjeti da spriječimo da destrukcija dobije na zamahu i tako izbjegnemo greške iz prošlosti", kazao je Đukanović na konferenciji za novinare sa članovima Predsjedništva BiH, Željkom Komšićem i Šefikom Džaferovićem koji borave u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori.
Upitan kako komentariše što je Dodik stavio veto na njegovu posjetu BiH i mogu li se tako odnosi dvije države graditi, Đukanović je kazao da su odnosi prijateljski.
-Odnose stvaraju ljudi, a danas smo saopštili da postoji prostor unapređenje. Onaj ko se tako ponaša je odgovoran, onaj ko radi drugačije ponaša se neodgovorno. Drago mi je da sam Komšićem i Džaferovićem takav stav zauzeo od prvog trenutka otkako se taj nemili događaj zbio. Uvjeren sam da smo na dobrom putu i ti pojedinačni incidenti ne mogu ni na koji način dovesti u pitanje kvalitet odnosa- naveo je Đukanović.
Dodao je da su Komšić i Džaferović njegovi i prijatelji Crne Gore.
"Ovo je bila prilika da napravimo rezime naših međudržavnih odnosa koji bi se mogao opisati kao uzajamno zadovoljstvo. U našim odnosima je sve čisto i u stanju smo da govorimo o prošlosti bez kompleksa i ukrivanja.
Potvrda naših dobrih odnosa je potpisani međudržavni sporazum o granici.
Razgovarali smo o našim Evropskim i evroatlanskim ciljevima i bilateralnim odnosima.
Evropska budućnost je najbolji izbor za naše odnose.
Uvjereni smo da uprkos izazovima i lažnim alternativama moramo biti istrajni da nastavimo putem evropske i evroatlanske integracije. Želimo da svi naši susjedi ostvare planirane ciljeve i želimo da to bude u zajedničkom interesu", kazao je Đukanović.
Komšić je izrazio žaljenje što u posjetu nije došao i treći član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
"Bilo nam je bitno, budući da u Crnoj Gori postoji nova parlamentarna većina, jako nam je važno da čujemo ono što smo čuli – da to ne znači nikakvu promjenu odnosu prema Sarajevu. To je za nas vrlo važno, jer sa Crnom Gorom nemamo zajedničkih neriješenih pitanja. Crna Gora je članica NATO i odmakla je najdalje na evropskom putu i interes je nam da to i ostane", naveo je Komšić.
Bitno je nam da Crna Gora ostane posvećena članica NATO, kako je dodao, jer je to važno i za bezbjednost regiona.
"Odavde odlazim vrlo zadovoljan sa svim što sam čuo, vidio i doživio. Možemo reći da se nastavlja kontinuitet prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa. Nema nikakve promjene, već postoji šansa da se odnosi podignu na veći nivo" naveo je Komšić.
Kako je kazao, Vlade dvije države treba da razgovaraju o izgradnji hidroelektrane Buk-Bijela, gdje postoje različiti stavovi.
"To su stvari koji neće uticati na naše odnose na loš način", naveo je Komšić.
Džaferović je kazao jda je posjeta je uslijedila nakon neprijatne situacije kada je Dodik dao veto na posjetu Đukanovića BiH.
"Jako mi je žao zbog toga. Jedva smo čekali da se pandemija smiri i da dođemo u posjetu u Crnoj Gori. Relaksirani i dobri odnosi dvije države rezultat su djelovanje predsjednika Đukanovića", kazao je Džaferović.
Crna Gora, kako je dodao, podržava evropski i NATO put BiH kao i njenu cjelovitost.
"Naše odnose treba da gradimo na istini. Prošlost ne možemo zaboraviti, ali se prema njoj treba odnositi kao što to radi civilizovan svijet. Što prije države regiona postanu članice EU to će biti manje problema", kazao je Džaferović.