Đukanović je danas bio gost Instituta Sjedinjenih Američkih Država za mir, a razgovor sa o bezbjednosti i stabilnosti na Balkanu, rastućim prijetnjama ruskog uticaja širom Evrope, važnosti NATO i budućoj evropskoj bezbjednosnoj arhitekturi moderirao je Ves Mičel, viši savjetnik u Centru za Rusiju i Evropu Instituta i pomoćnik državnog sekretara za evropske i euroazijske poslove u prethodnoj administraciji.
Đukanović je kazao da se najdrastičniji uticaj Rusije na Balkanu desio u našoj zemlji, tokom parlamentarnih izbora 2016. godine.
“Rusija je pokušala da u Crnoj Gori smijeni Vladu u državnom udaru, da zaustavi formalni pristup Crne Gore u NATO, ali smo uspjeli da odbijemo te pokušaje. Sproveli smo izbore i nekoliko mjeseci kasnije smo formalizovali članstvo u NATO. Niko od nas nije imao iluzije da će Rusija odustati, naprotiv. Vjerovali smo da će samo povećati svoje uticaje i proširiti repertoar metoda korišćenih u vođenju ,,hibridnog rata“, i to se i desilo. U godinama nakon 2016. do danas, imali smo povećanu rusku hibridnu agresiju”, rekao je Đukanović.
Dodaje da je situacija na Zapadnom Balkanu lošija nego prije sedam ili osam godina, te da je u razgovorima sa evropskim i NATO čelnicima poručio da nema vakuuma u geopolitici.
Naveo je i da na Zapadnom Balkanu imamo očiglednu repliku onog što Rusija želi da radi u svom regionu.
“Na Balkanu imamo pokušaj da se stvori ,,srpski svijet“, po modelu ,,ruskog svijeta“, teritorija koje Rusija želi da aneksira u svom regionu. Rusija pokušava da revidira istoriju zemalja svog regiona kako bi postigla dominaciju i uticaj koji je imao Sovjetski Savez svojevremeno. Isto Srbija pokušava da uradi u svom regionu. To su definitivno retrogradne politike, one koje ne žele da upravljaju svojim zemljama, već svojim nacijama. I to se onda svede na miješanje u politiku drugih zemalja, kao što vidimo u regionu, gdje Srbija pokušava da vlada i da se pita u Crnoj Gori, u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji. Nažalost, ta politika još ne dobija adekvatan odgovor od naših partnera sa Zapada”, kazao je Đukanović.
Istakao je da su zapadni partneri prepoznali prijetnju Rusije u njenom komšiluku, ali propuštaju da vide da se na Zapadnom Balkanu pokušava ,,instalirati“ slična ili ista politika.
Govoreći o predsjedničkim izborima i eventualnom ruskom uticaju na njih, Đukanović kaže da bi volio kada bi mogao da potvrdi da se Rusija ne miješa, ali ocjenjuje da je to “samo iluzija”.
“Ruski svijet je isti kao srpski svijet. Ruska politika u njihovom regionu jednaka je politici Srbije u njihovom regionu. Najvažniji instrumenti obije te politike su tamošnje pravoslavne crkve. I srpska crkva i ruska crkva danas su zanemarljivo vjerske organizacije, one su apsolutno političke organizacije. I jedna i druga “, kazao je Đukanović.