Ključno pitanje tokom telefonskog razgovora, očekivano, bio je rat u Ukrajini.
"Sa predsjednikom Đukanovićem razgovarao sam o suočavanju Crne Gore sa ruskim ratom protiv Ukrajine. Saveznici podržavaju Kijev i zajedno rade u cilju zaštite naših naroda i vrijednosti", poručio je Stoltenberg nakon razgovora.
Među prvima ćemo ratifikovati sporazume o pristupanju Finske i Švedske
Pored toga, Đukanović Stoltenberg su govorili i o zahtjevima za pristupanje Finske i Švedske NATO-u, pri čemu su zaključili kako vrata Alijanse ostaju otvorena.
Đukanović je, pritom, poručio da će Crna Gora biti među prvim državama koja će ratifikovati sporazume o pristupanju skandinavskih država.
Iz Đukanovićevog kabineta poručili su i kako je Stoltenberg iskazao visoke ocjene "za liderstvo i nastojanje da učini sve da Crnu Goru zadrži na euroatlantskom kursu".
Pojačati saradnju i sa Bosnom i Hercegovinom
"On je dobrim vijestima ocijenio poruku predsjednika o formiranju nove vlade u Crnoj Gori i odlučnosti u ispunjavanju svih obaveza iz euroatlantske agende, potencirajući konstruktivnu ulogu Crne Gore u Alijansi i regionu, kao i doprinos NATO operacijama, posebno vojnika koji su u Letoniji. Zahvalio je i za usvojene odluke o investicionom planu za odbranu do 2024, cijeneći to izuzetno važnim, posebno u svijetlu agresije na Ukrajinu, i podsjetio da je zadatak NATO da podrži Ukrajinu istovremeno igrajući konstruktivnu ulogu", naveli su iz Đukanvićevog kabineta.
Sallasili su se i da NATO podrži i pojača saradnju sa zemljama koje nijesu članice - Gruzijom, Moldavijom i Bosnom i Hercegovinom.