U svijetu je, kako kaže, došlo do daleko veće produkcijeinformacija o životnoj sredini nego što je to bilo prije samo nekoliko godina, djelovanjem različitih uticaja ali i pojedinačnim osvješćivanjem građana.
„Mi, kao zemlja sa svega nekoliko stotina kvadratnih km i na toj kvadraturi pet nacionalnih parkova – možemo biti vrlo lijep i dobar primjer, kako to treba zapravo da izgleda ekološki očuvana sredina, posebno ako u svom nazivu nosi taj predznak“, dodaje ona.
Nažalost, ističe, Crna Gora danas nije ekološki osvješćeno društvo.
„Popularno je, još uvijek, potrošačko i kako se takva svijest rapidno proširila, tako je i ostatak njenog postojanja, u vidu ogromne količine neuredno odloženog, često nereciklirajućeg, otpada, postao redovna slika našeg okoliša. Možda bi se mnogi iznenadili kad bi shvatili koliko je zapravo malo neophodno da se situacija u potpunosti promijeni. Ne sumnjam ni da bi redovno informisanje o planetarnom značaju smanjenja izduvnih gasova, širenja saznanja o mogućim, alternativnim metodama i obnovljivim izvorima energije doveli do, prije svega ličnog, pa onda i kolektivnog zadovoljstva, tako i do dobre slike o nama kao turističkoj destinaciji u kojoj je kvalitet vazduha gratis“, kazala je Đukić.
Dodaje da treba da -ostavimo utisak - pobijedimo navike - prevaziđemo nedostatke. „Pokažimo da preuzimanjem odgovornosti dobijamo višeslobode.
Budimo uzor i primjer: Crna Gora iznad političkih kriza i nerazumijevanja. Crna Gora u direktnoj korelaciji sa prirodnim resursima i njenim ljepotama - kojima još uvijek raspolaže. Crna Gora kao segment očuvanog zdravlja u moru suprotnih prioriteta, Crna Gora kao privilegija biološkog diverziteta i Crna Gora kao ekološka oaza“, poručila je Đukić.
Sve što Crna Gora od nas zahtjeva - ne da bi to postala, već da bi to ostala, kako ističe, je da prepoznaznamo važnost njene flore i faune, kao i neophodnost drastičnog smanjenja uticaja negativnog i zagađujućeg ljudskog faktora a to počinje od svih nas pojedinačno.