Prema zvaničnim podacima Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, cijena fiksnog lokalnog poziva od tri minuta u Srbiji košta 2,1 centi, dok je u Crnoj Gori višestruko skuplji i iznosi čak - sedam centi. Prosječna cijena tri minuta fiksnog telefoniranja u zemljama EU iznosi 13,8 centi. Poređenje sa Srbijom se nameće, ne samo zbog doskorašnjeg života u zajednici, nego i zbog realitivno sličnih ekonomskih i društvenih uslova te približne kupovne moći stanovništva.
Što se tiče mobilne telefonije, Analiza pokazuje da su u Crnoj Gori cijene za 30 odsto veće nego u Srbiji. Komparacija cijena mobilnih usluga se, shodno evropskim propisima, vrši na osnovu OECD korpi sa niskim nivoom potrošnje, a ne na osnovu cijene minuta mobilnog telefoniranja i cijene slanja SMS-a.
U Crnoj Gori cijene OECD korpe iznose : 4, 86 eura kod M:tel-a, 4, 88 eura Telenor-a i 5, 5 eura za T-Mobile-a, dok u Srbiji ta cijena iznosi - jeftinih 3, 44 eura. Prosjek cijena OECD korpe u Evropi iznosi 12,48 eura što je duplo skuplje nego kod nas.
Crnogorske internet usluge su, prema podacima Agencije, među jeftinijim u regionu. Tako Analiza pokazuje da je najjeftinije surfovanje u BiH, gdje cijena pristupa širokopojasnom internetu od 1 Mb/ s iznosi 10, 17 eura.
Isti paket u Crnoj Gori košta 20 eura, Makedoniji 22,30, dok su u Srbiji internet usluge najskuplje i iznose - 26,39 eura, zvanični su podaci Agencije za elektronske komunikacije.
Srbija preko impulsa vodi socijalnu politiku: Zoran Sekulić, izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, kaže za Portal Analitika da je niža cijena lokalnog telefoniranja u Srbiji direktna posljedica vođenja socijalne politike koju susjedna država sprovodi u telekomunikacionim servisima.
- To u principu znači da je u tržišnoj utakmici, Telekom Srbije, inače u državnom vlasništvu, prinuđen da usklađuje cijene usluga da bi bio konkurentan drugim operaterima, kazao je za Portal Analitika Zoran Sekulić.
On je dodao da je prosječna plata u Srbiji 320 eura, a u Crnoj Gori 480 eura, tako i da to treba uzeti u obzir prilikom analize cijena telefonskih usluga u dvije susjedne države.
- U Makedoniji i Hrvatskoj gdje se primjenjuju tržišni principi, cijena lokalnog telefoniranja u fiksnoj telefoniji iznose 5,1 odnosno 12 centi - za tri minuta razgovora. Cijena fiksnog telefoniranja u Crnoj Gori od 7 centi je znatno ispod prosjeka u državama Evropske unije, gdje iznosi 13,8 centi, navodi Sekulić, napominjući da u mobilnoj telefoniji važi princip slobodnog formiranja cijena.
Analiza Agencije pokazuje da su cijene usluga naših mobilnih operatera u poređenju sa zemljama regiona na istom nivou ili čak jeftinije. U Makedoniji cijene OECD korpe iznose od 5,17 eura kod VIP-a, pa do 6,58 eura kod Cosmofona. U Hrvatskoj cijene OECD korpe iznose 10,6 eura kod Hrvatskog T-Mobile-a, 14, 86 eura kod VipNet-a i 8, 40 eura kod Tele2.
Mjesečna pretplata u Crnoj Gori na nivou zemalja u regionu: Prema podacima Agencije za elektronske komunikacije dostavljenim Portalu Analitika, cijena mjesečne pretplate za fiksnu telefoniju u Crnoj Gori je niža nego u većini zemalja regiona.
Uporedni podaci za zemlje u regionu izgledaju ovako: U fiksnoj telefoniji u Srbiji cijena mjesečne pretplate je 4, 85 eura. U Crnoj Gori mjesečna pretplata iznosi 5,89 eura, dok je u Makedoniji 7,70 eura i Hrvatskoj 10,17 eura.
- Po cijeni usluga trenutno smo na nivou zemalja u regionu, a ispod prosjeka u EU gdje je mjesečna pretplata prosječno 14,7 eura. Napominjem, izvor svih podataka u tekstu je od organizacije „Cullen International“, koji vrši monitoring razvoja sektora elektronskih komunikacionih usluga u regionu, a njihovi podaci su relevantni, objašnjava direktor Sekulić.
CEZAP - Cijene mogu biti niže: Ipak, stručnjaci telekomunikacione struke smatraju da cijene usluga telefoniranja u Crnoj Gori moraju i mogu biti niže.
- U Crnoj Gori odavno vlada svojevrstan monopolizam operatera, koji korisnicima nameću nerealno visoke cijene usluga. Kompanije Telekom, Telenor i M:tel oduvjek su bili, jesu i ostaće vrsta monopolista na našem tržištu, tvrdi za Portal Analitika Predrag Boljević stručni savjetnik za telekomunikacije u CEZAP-u, napominjući da velika penetracija mora dovesti do nižih usluga.- Realno bi bilo, da izuzetno visoka pentracija utiče da operatori traže povećanje profita, kroz povećanje obima usluge, uz smanjenje cijene, no svjedoci smo da to nije tako te da su cijene impulsa nerealno visoke. Činjenica je da nas telekomunikacioni operateri podkradaju po svakom obavljenom razgovoru. Ovo podkradanje donosi ekstra profit operatorima od oko 15 miliona eura na godišnjem nivou, navodi Boljević, istakavši da takva politika crnogorskih telefonskih operatera ostavlja direktne posljedice u vidu slabog kvaliteta usluga i nekorektnih ugovornih obaveza.
Uskoro analiza tržišta u maloprodaji: U Agenciji za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost su nam kazali da je u planu kompletna analiza tržišta u maloprodaji, koja će biti završena do 2012. godine. Agencija će uraditi troškovni proračun fiksnog operatera kako bi utvrdili njegove stvarne troškove i po tome će se formirati cijene.
- Imamo u planu da obavežemo operatere na tzv. troškovno i razdvojeno računovodstvo, te da uradimo kompletnu analizu tržišta maloprodaje. Raspisali smo tender, projekat će biti gotov za godinu dana, navodi Sekulić.
A da li će Agencija eventualno propisati cijene telekomunikacionih usluga ukoliko analizom tržišta u maloprodaji utvrdi da su cijene visoke, Sekulić kaže:
- I to je moguće. Ali postupak eventualnog donošenja takvog Zakona je strogo formalizovan i podložan je preispitivanju ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija kao drugostepenog organa i Upravnog suda i mora biti odrađen na besprijekoran način. Dakle, prije svega moramo izvršiti kompletnu analizu tržišta, kazao je Sekulić, čija je Agencija nedavno završila Analizu sedam veleprodajnih tržišnih segmenata.
Bez privatizacije Telekoma ne bi bilo pluralizma: Na pitanje da li se privatizacija crnogorskog Telekoma pokazala kao svojevrsna greška ili je to bio imput da u igru uđu i mnogi drugi operateri, direktor Agencije za elektronske komunikacije uvjeren je da se „bez privatizacije ne bi stvorio ambijent pluralizma subjekata, kao i snažni razvoj, koji sada postoji na tržištu elektronskih komunikacija“
- Poznato je da prije nego što je privatizovan crnogorski Telekom cijene u lokalnom saobraćaju bile su bukvalno simbolične. Rebalans tarifa koje smo propisali prije nego što je izvršena privatizacija crnogorskog Telekoma, nas je obavezivala da snižavamo cijene međunarodnog saobaćaja a povećavamo cijene lokalnog saobraćaja, zaključio je Sekulić.
Analiza telekomunikacionih usluga na crnogorskom tržištu pokazuje da u Crnoj Gori ima prostora za snižavanje cijena telefonskih usluga, a jedan od mogućih načina je ulazak četvrtog mobilnog operatera...
Ana UGLIK