Društvo

Đuranović: Ćutanje institucija govori da je situacija u Crnoj Gori veoma loša

Grupa građana i ove subote okupila se ispred predstavništva Direktorata za medije kako bi izrazila negodovanje prema dešavanjima u Radio televiziji Crne Gore.

Đuranović: Ćutanje institucija govori da je situacija u Crnoj Gori veoma loša Foto: Pobjeda
GradskiIzvor

Okupljeni su zahtijevali da se ukine politika mobinga i diskriminacije novinara i novinarki sa višedecenijskom reputacijom. Mirnim okupljanjem građani su poslali poruku da će istrajati u svojim zahtjevima da se javno i decidno osudi širenje straha i prijetnje svima koji pokazuju neslaganje sa postupanjem menadžmenta Javnog servisa.

Ćutanje institucija govori da je situacija u Crnoj Gori veoma loša, kaže glavni urednik Pobjede Draško Đuranović za Gradsku RTV, ističući da smatra da je riječ o političkoj agendi, ugrožavanju slobode govora i prava ljudi koji rade u medijima.

“Mislim da ovo nije pitanje novinara nego pitanje građanskih sloboda, prava na slobodu građana da shvate da je riječ o slobodi govora”, naglašava Đuranović.

Građani su nosili brojne transparente na kojima je pisalo:”NE targetiranju novinara”, “Onaj ‘jedan novinar’ je jedan od nas”, “Zahtijevamo javno izvinjenje”, “Ko će i kada da odgovara za skandal?”, “Javni interes mora biti prioritet Javnog servisa”…

Građanska aktivistkinja Jelena Marković, poručuje da protestom pokušavaju da ukažu na sve probleme u kojima se nalazi naša država i urušene institucije. Marković je nosila transparent na kome je pisalo “Ombudsmane podnesi ostavku” jer, kako kaže, ombudsman spava “dubokim snom”.

“Ne reaguje na diskriminaciju i na stvari na koje bi trebalo da reaguje. Imamo nekog ko želi da pretvori tu instituciju u mrtvu instituciju”, istakla je Marković.

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore saopštila je da je, po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu saznanja iz medija, formirala predmet zbog ispitivanja eventualne diskriminacije povodom upotrebe jotovane verzije crnogorskog jezika na Javnom servisu.

Ispitni postupak je, kako navode, u toku, a zahtjev za izjašnjenje upućen je generalnom direktoru RTCG-a Borisu Raoniću.

Grupa zaposlenih u RTCG uputila je ranije pismo ombudsmanu Siniši Bjekovću i Milanu Radoviću iz Građanske alijanse, ohrabreni, kako kažu, još jednom njihovom konferencijom o ljudskim pravima. U pismu ukazuju na to da generalni direktor Javnog servisa Boris Raonić sprovodi progon profesionalaca i kršenje kolektivnog ugovora RTV Crne Gore.

Portal Analitika