Targetiranje pojedinih medija od strane premijera Dritana Abazovića je izuzetno opasno, ne samo po rad medija, već i po same novinare i njihovu bezbjednost. Smatraju da premijer zloupotrebljava poziciju i moć, zalazeći u krivičnu odgovornost.
“Ja ne pamtim da je neki premijer, kako je to uradio premijer Abazović, direktno optužio jedan medij, konkretno Gradsku RTV, za fašizam, da je prijetio da će blokirati njihov rad. To su rečenice, izjave, prijetnje koje su nedopustive, ne samo što te riječi iznosi premijer, nego što njegove riječi proizvode određene posljedice”, smatra glavni urednik Pobjede, Draško Đuranović.
Posljedice prema običnim građanima, koji mogu da reaguju na takav stav premijera Abazovića i da dovode u opasnost čak i lični integritet novinara.
“Nazivati fašizmom medij koji drugačije govori o njegovoj Vladi?! On time sugeriše da treba da njegove aktivnosti i Vladu komentarišu samo mediji koji su njemu naklonjeni. Dobro je da imamo medije koji će češljati Vladu svakodnevno. Ideal slobodnog i dobrog medija jeste da uzdrma Vladu, i da je obori, u krajnjem slučaju”, objašnjava novinar, Duško Kovačević.
Pritisci kojima su svakodnevno izloženi mediji, targetirani od strane premijera, sada bi već mogli da ih ugroze, smatraju naši sagovornici.
“To su isuviše grube riječi, pogototovo kada one dolaze od premijera jedne Vlade, čovjeka koji ima bukvalno monopol, ultimativnu moć i moć nad prisilom - tim aparatom sile. To ne bi smio da radi, nipošto na takav način. Jer, njegove riječi imaju težinu, mnogo veću u odnosu na bilo koga drugog, on mora da pazi, da mjeri riječi, pogotovo te vrste”, naglašava Kovačević.
Ta praksa, smatra Đuranović, znači da je svako targetiranje dozvoljeno.
“Targetiranje sa pozicije vlasti je najopasnije targetiranje, jer targetirate medij kao političkog protivnika, targetirate novinare kao ljude koje treba odstraniti iz medija. A kada pomenete odrstraniti, možete misliti kako će to da shvati običan čovjek ili neko ko je slabijih nerava, ili neko ko je druge političke opcije – šta šaljete time što prijetite jednom mediju ili novinaru tog medija, ili, u ovom slušaju, više novinara i više medija”, upozorava Đuranović.
Abazovićevi obračuni sa medijima, kao i njegove prijetnje, ne predstavljaju model ponašanja za članicu NATO-a i u perspektivi Evropske Unije, a jednim dijelom zalaze i u krivičnu odgovornost.
“Premijer dozvoljava sebi da najavljuje mimo tužilaštva, mimo specijalnog odjeljenja, hapšenje određenih ljudi koji navodno stoje iza određenih medija, govoreći da će na taj način da ugasi taj medij. Koristeći vlast, koristeći moć na taj način, on je ušao u zonu krivične odgovornosti, u zonu u koju nijedan premijer prije njega nije ušao”, smatra Đuranović.
Slobodno novinarstvo, dodaje Kovačević, neophodno je za zdravo društvo.
“Ja sam neko ko je, da kažem sa druge strane ideološke, pa i političke u odnosu na Gradsku RTV ili M portal, ali, kao neko ko pripada novinarstvu itetkako podržavam novinarstvo koje danas reprezentuje Gradska RTV, jer je anti-vladino. To je ono što nam treba, što čini ambijent slobodinim. Danas je medijska žurka upravo tu gdje je Gradska RTV, Analitika, Antena M – kao što je to nekad bila, u vrijeme vladavine DPS-a, u Vijestima, Monitoru, Danu”, kaže Kovačević.
Iako ovo nije prvi put da se prijeti medijima, način na koji to premijer Abazović radi je nezamisliv, ocjenjuju naši sagovornici i dodaju da nikako ne doprinosi slobodnom ambijentu i istraživačkom radu medija – zbog čega zapravo i postoje.