Društvo

Đurašević: Položaj studenata u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou

Položaj studenata u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou, čemu najviše doprinosi loš obrazovni sistem, kaže Nikola Đurašević iz Centra za građansko obrazovanje za Gradsku RTV. Studenti kažu da je situacija sada nešto bolja nego ranije, te da se njihov glas više čuje.

Đurašević: Položaj studenata u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

CGO u kontinuitetu ukazuje na nedovoljno dobar položaj studenata u Crnoj Gori, koji se prije svega odnosi na loš kvalitet obrazovanja, što posljedično utiče i na njihovu uključenost u procese donošenja odluka, navodi Đurašević.

“Obrazovni sistem u Crnoj Gori nažalost ne razvija argumentovano, kritičko mišljenje kod studenata niti ih adekvatno priprema za tržište rada, što kasnije ograničava njihove ukupne, lične i profesionalne razvojne perspektive”, kazao je Đurašević.

Đurašević ističe da studenti ne koriste dovoljno kapacitete za rješavanje problema i da imaju želju za odlaskom iz Crne Gore.

,,Prema zadnjem istraživanju CGO-a iz 2022.godine, čak 40 odsto mladih ima jasan stav da želi da napusti Crnu Goru, dok je nekih 20 odsto i dalje u nedoumici. Kada uzmemo u obzir da je to jako veliki procenat i da su to mladi koji su u procesu obrazovanja, vidimo da najčešće iz države odlaze oni najperspektivniji”, objašnjava Đurašević.

Kako dodaje, postoji veliki disbalans između istinskih potreba studenata i javnih politika koje se donose u njihovo ime.

,,Navešću nekoliko stvari koje su direktno vezane za status studenata u Crnoj Gori: model obrazovanja, finansijska politika studenata, kvalitet nastave, proces zapošljavanja na samim univerzitetima. Sve su to stvari koje bi trebale da budu u velikom fokusu samih studenata, ali nažalost to nisu”, naglašava Đurašević.

Studenti ističu da je visoko obrazovanje unaprijeđeno u odnosu na raniji period, da se glas studenata čuje kako u formalnim tako i neformalnim krugovima, ali, dodaju, postoji prostora za dodatne inovacije.

,,Napomenula bih da je nešto što mi se najviše dopada na fakultetu činjenica da na kraju svakog semestra možemo da ocjenjujemo naše profesore i saradnike u nastavi i na taj način doprinosimo boljem školovanju i radu na fakultetu”, istakla je Anastasija Durković, aktivna članica SSEF-a i koordinatorka studentskih dofađaja.

Studenti navode da je fokus na samoj teoriji i da im nedostaje praktičnog rada tokom školovanja.

,,Nama ova teorija na koju toliko stavljaju akcenat na fakultetu ništa neće značiti jednog dana kada dođemo kod poslodavca i prosto moramo da steknemo neko praktično znanje, kako bi sjutra lakše stupili u radni odnos na tržištu rada”, kaže Durković.

Studentske organizacije su veoma aktivne, kažu naši sagovornici, čime se studentski glas čuje više nego ranije.

,,Veoma sam zadovoljna radom studentskih organizacija, pogotovo prethodnih godina. Moram istaći da su studentske organizacije veoma aktivne, tako da smo sigurni da se studentski glas čuje, samo se nadamo da će u narednom periodu biti malo više sluha”, poručila je Antonela Garbin, članica SSEF-a i dobitnica nagrade za najbolje studente.

Studenti smatraju da školovanje u inostranstvu pruža veće mogućnosti, ali i da bi država trebala da pruži više prostora mladima bez radnog iskustva, kao i pomoć svima koji žele da svoju budućnost nastave u pravcu kreiranja sopstvenog biznisa.

Portal Analitika