Podsjetimo, odluku da RTCG više ne bude član MSS jednoglasno je donio Savjet Javnog servisa početkom mjeseca, nakon što je Vujović od direktorice TVCG Marije Tomašević zatražio da se izjasni na dvije žalbe koje su stigle zbog priloga te televizije u informativnim emisijama.
“Ispred Medijskog savjeta za samoregulaciju mogu samo da izrazim žaljenje što je Savjet RTCG donio odluku da napusti naše tijelo. Samoregulacija je dobrovoljna stvar medija i niko ne može na silu biti dio nje. Ipak, želim da podsjetim da je RTCG od samih početaka samoregulacije 2003, u kontinuitetu bila član kolektivnih samoregulatornih tijela koja su u međuvremenu postojala u Crnoj Gori”, kazao je Vujović za Gradski portal.
Javni servis je, ističe, čitavo vrijeme imao Komisiju za žalbe kojoj su se takođe građani mogli obraćati.
“Za cijelih skoro 20 godina, to nije bila smetnja Javnom servisu da učestvuje i u kolektivnom samoregulatornom tijelu. Takođe, Zakon o javnom servisu, na koji se Savjet te kuće poziva kao razlog za napuštanje MSS-a, usvojen je prije skoro godinu i po i očigledno nije bio smetnja članstvu sve do sada”, naglašava Vujović.
Podsjeća da je i prethodni menadžment RTCG izabrao sadašnjeg Ombudsmana, ali nije izašao iz MSS-a.
“Bojim se da je razlog za ovaj potez u dvije žalbe koje smo dobili na rad RTCG-a. Jedna se odnosila na objavljivanje dezinformacije o pucanju na policiju 5. septembra, tokom dešavanja na Cetinju, a druga na veličanje i opravdavanje napada na Dubrovnik početkom devedesetih”, zaključio je Vujović za Gradski portal.
Izvršni direktor Media centra Goran Đurović, s druge strane, kaže da je Savjet Javnog servisa donio dobru i opravdanu odluku.
“MSS je partijski kontrolisan od strane DPS-a, od nastanka. Godinama su ćutali na prigovore i brutalnost Pink M televizije i tolerisali skandalozan rad te medijske kuće u ozlogašenom sadržaju „minut-dva“. Tada je to odgovaralo DPS-u, pa se MSS nije smio oglasiti u slučajevima kršenja profesionalnih principa“, rekao je Đurović za Gradski portal.
Navodi da je, kao član Savjeta još 2014. tražio da Javni servis istupi iz MSS, ali se tada to nije desilo, jer je većina članova, kako dodaje, kontrolisao DPS.
I sadašnji Savjet RTCG je, kaže, partijski kontrolisan što je veoma loše.
“RTCG ima svog Ombudsmana i jedino je opravdano da učestvuje u kolektivnom samoregulatornom tijelu, u kojem učestvuju svi TV emiteri sa nacionalnom frekvencijom, ili u tijelu u kojem učestvuju svi elektronski mediji. Učešće u MSS-u koje ne okuplja sve elektronske medije i koje je partijski kontrolisano je besmisleno. Ima više primjera u kojima je MSS zauzimao stranu DPS-a, po njihovim prigovorima, koje je prethodno odbio da prihvati Savjet RTCG tokom 2016. Tumačenje Kodeksa novinara od strane MSS je bilo tragično u više navrata, a ostaće zapamćeno da je TVCG proglašena krivom jer je jedan od učesnika u predizbornoj debati uručio zatvorske lisice drugom učesniku. Iako u pravilniku o praćenju predizborne kampanje nije bila zabranjena upotreba rekvizita, MSS je kreativno, po nalogu DPS-a, tumačio Kodeks novinara”, tvrdi Đurović.
Članstvom u MSS, Javni servis bi davao legitimitet tijelu koje je do sada, kako tvrdi, služilo za obračun sa medijma koje ne kontroliše DPS.
“Do kada će drugi mediji, koje ne kontroliše DPS, ostati u MSS ostaje da se vidi. Poželjno je da se u Crnoj Gori formira jedinstveno samoregulatorno tijelo koje ima kredibilitet, a do tada funkcionisanje ombudsmana je dobar način za profesionalizaciju medija”, zaključio je Đurović.
Vujović odgovara da se Đurović već godinama bavi klevetanjem Medijskog savjeta za samoregulaciju, kao i da mu je, kako kaže, preokupacija DPS.
“Za njega ništa očigledno nema smisla bez DPS-a na ovaj, ili onaj način, negativan ili pozitivan. Zbog javnosti smo pregledali našu arhivu i nijesmo mogli da pronađemo da nam se iko žalio na sadržaj emisije na RTCG-u, u kojoj je jedan od učesnika uručio drugom zatvorske lisice, niti da je MSS tim povodom donosio neku odluku kako tvrdi Goran Đurović. Toliko o njegovim argumentovanim kritikama”, zaključio je Vujović.