Đurović je naglasila je i ovaj izvještaj dočekan sa jednakim žarom u državama regije, a posebno, kako naglašava u Crnoj Gori, imajući u vidu da je trostruka kriza, zdravstvena, ekonomska i izražena politička nestabilnost.
Prema njenoj ocjeni, ovaj izvještaj je u prosjeku dinamike između dva izvještaja dobio nešto manje ocjene, više negativnih konotacija i ne tako veliki broj istaknutih dobrih koraka u reformama, a posebno ne u oblasti političkih procesa i demokratskih reformi.
„Moramo se pozabaviti političkim kriterijumima i kriterijumima u oblasti vladavine prava“, naglasila je Đurović.
Na skupu će biti razmatrani dosadašnji uspjesi Crne Gore u procesu pristupanja EU, izazovi koji taj proces usporavaju, te promjena nove metologije pregovaranja.
Glavna pregovaračica Crne Gore sa Evropskom unijom (EU) Zorka Kordić, izrazila je zadovoljstvo što učestvuje na ovakvom skupu.
“Ovo je prilika da se upravo ona publika koja najviše promišlja sa akademskog, ekspertskog, suštinskog nivoa, razmatra i razgovara o mjestu Crne Gore, o napretku Crne Gore u procesu EU integracija“, kazala je Kordić, dodavši da teme kojima se bavi i ovaj skup, mogu i moraju biti u fokusu crnogorskog društva u narednom periodu.
„Forum ovog tipa koji posebnu pažnju posvećuje regionalnom segmentu, i budućnosti politike proširenja je pravo mjesto gdje treba da raspravimo šta je to sve što zajednički moramo i možemo uraditi u narednim mjesecima i godinama kako bi Crna Gora postala prva naredna država članica EU“, zaključila je Kordić.
Predsjednica Centra za strateške analize i prognoze iz Beograda Suzana Grubješić, je podsjetila da je ovo već peta godina kako Petrovačkih diskursa, te naglasila da su teme kojima se bave uvijek aktuelne.
“Ove godine bavimo se procesom proširenja EU na Zapadni Balkan i izvještajima o napretku. Vidimo da poslije ovih posljednjih izvještaja nemamo baš značajne šanse za napredovanje čitavog regiona, bez obzira na to što EK preporučuje za Srbiju otvaranje dva klastera i što ostale države regiona nijesu baš dobro prošle u ovim izvještajima, ipak će Savjet EU u novembru ili početkom decembra odlučivati o tome da li ćemo se pomjeriti sa mjesta na kojem stojimo evo već dvije godine, svi zajedno“, kazala je Grubješić.
Cilj konferencije predstavlja analizu aktuelnih izazova regionalne saradnje i politike proširenja Evropske unije, kroz sagledavanje dosadašnjeg razvoja politike proširenja EU, savremenih trendova njenog razvoja, ali i budućnost politike proširenja u širem kontekstu evropskih integracija država članica, imajući u vidu mnogobrojne krize sa kojima se Evropska unija i države kandidati suočavaju.
Konferenciju koju naredna dva dana, u hotelu „Palas“, u Petrovcu, organizuju Humanističke studije Univerziteta Donja Gorica (UDG), u partnerstvu sa Fondacijom Hanns Seidel – kancelarija u Beogradu i Centrom za spoljnu politiku (Beograd), otvorili su glavna pregovaračica Crne Gore sa Evropskom unijom (EU) Zorka Kordić, rukovoditeljka Kancelarije Fondacije Hanns Seidel u Beogradu Dagmar Konstantinović, profesor na Humanističkim studijama UDG Milan Podunavac, te predsjednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović.