Cilj konferencije je, kako je saopšteno, da pruži doprinos razumijevanju i podršci procesu pristupanja Crne Gore EU.
Konferenciju su otvorili Danijela Đurović, predsjednica Skupštine Crne Gore, Tonino Picula, izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru (video poruka), Viola fon Kramon, poslanica Evropskog parlamenta i članica Spoljno-političkog odbora (video poruka) Oana Kristina Popa, šefica delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, dr Max Brandle, direktor kancelarije Friedrich Ebert fondacije u Beogradu (FES) (online) i Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a.
Konferenciju možete pratiti na ovom linku.
Kako je kazala predsjednica Skupštine Danijela Đurović, dosta je preporuka iz Evropske komisije koje mi pokušacvamo da pratimo.
"Nije mjera da samo otkačimo sve zadatke, već moramo kvalitetno raditi na kvalitetnom rješavanju problema u Crnoj Gori. Vjerujem da ćemo imati dovoljno kapaciteta i političke zrelosti da do kraja proljećnog zasijedanja isporučimo konkretne rezultate. Nove sudije Ustavnog suda se moraju izabrati, jer ćemo u suprotnom u septembru doći do toga da rad Ustavnog suda bude onemogućen. Niko ne smije da dovede u pitanje održavanje lokalnih izbora 23. oktobra", poručila je Đurović.
Ističe da je veliki dio obaveza pred nama, ali i da je ovo posljednja prilika da završimo započeto.
"Želim da vjerujem da političke trelosti ima u ovom Parlamentu", zaključuje Đurović.
Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula rekao je da uprkos pregovori traju deceniju, Crna Gora još nije zatvorila nijedno poglavlje.
"I Hrvatska je prošla dug i zahtjevan put, ali taj put se isplatio. Članstvo u Uniji pomaže i ekonomsku transformaciju, proširenje je naučinkovitiji instrument vanjske politike EU", kazao je Picula.
U konteksu ruske invazije na Ukrajinu, kako je kazao, važnost proširenja Unije je došla do izražaja.
"Crna Gora pokazuje spremnost da ispuni obaveze kooje je postavila EU. Treba garantovati da međukoraci ne zamjenjuju potpunu integraciju. Treba strateški više komunicirati o koristi proširenja. Danas perspektiva Crne Gore izgleda bolje, zahvaljujući manjinskoj vladi. Nadam se da ćemo Crnogorke i Crnogorce uskoro pozdraviti kao nove članove EU", poručio je Picula.
Šefica delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa kazala je da je pristupanje u EU za Crnu Goru i dalje najvažniji cilj.
"Crna Gora mora da razumije da je trenutak sad i da treba da iskoristi priliku. Neophodno je da se svi politički akteri i društvo udruže i rade zajedno kako bi ostvarili zavrtane ciljeve vezane za pristupanje. Drugo, vladavina prava je ključ, članica EU mora da bude kompetentna da se bori protiv organizovanog kriminala i korupcije. I, na kraju, Parlament mora da bude sposoban za vođenje kvalitetnog parlamentarnog dijaloga", ističe Popa.
Kako dodaje, sad je vrijeme da se pozabavimo ključnim poglavljima i nastavimo na putu ka EU.
Direktor kancelarije Friedrich Ebert fondacije u Beogradu Max Brandle kazao je da je invazija na ukrajinu promijenila bezbjednosnu i geopolitičku klimu u svijetu.
"Crna Gora je u prednosti u odnosu na ostale kandidate. Nadam se da će se u Crnoj Gori pronaći politička volja za nastavak procesa i savladavanje izazova", poručio je Brandle.
Izvršna direktorka CGO-a Daliborka Uljarević kazala je da je cilj bio da se analiziraju sporna pitanja, kako bi vidjeli gdje smo pravili ključne greške, da li smo nešto iz njih naučili i da li smo sposobni da ih ispravimo.
"Bilježimo i određene usjehe, danas smo članica NATO i više i oni koji su imali dilemu više nemaju", kazala je Uljarević.
Građani i građanke su, kako je kazala, svijetla tačka procesa pristupanja, ali je pitanje koliko će to trajati, zbog neodgovornog igranja naših političara.
"Evropska posla su domaća posla, a danas je premijer u posjeti Beogradu, gdje razgovara s predstavnicima vlasti Srbije kojima prijeti prekid pregovora. Imamo previše deklarativne podrške i simuliranih reformi, to moramo da mijenjamo", navela je ona.
Prvu dekadu pregovora, kako kaže, karakterišu i brojne propuštene šanse, nedostaje nam jaka pregovaračka struktura.
"Važno je naglasiti da se određena pitanja ne smiju banalizovati, tu mislim na inicijativu Otvoreni Balkan. To ne smije i ne može biti zamjena za evropsku inicijativu", istakla je Uljarević.
Dodaje i da smatra da je posebna čast da se istinski suočimo s izazovima na putu ka EU.