Napominje da je to ključni preduslov za rješavanje i drugih pitanja, kao što su Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore, koji je izazvao veliku polemiku u javnosti, neregulisano izborno zakonodavstvo, izostanak izbora vrhovnog državnog tužioca i ostalih članova Sudskog savjeta, itd.
„Jasno je da bez regulisanja pitanja Ustavnog suda ne možemo govoriti o rješavanju ustavnih žalbi koje se tiču nedavno održanih lokalnih izbora, kao ni o legitimitetu bilo kog budućeg izbornog procesa u Crnoj Gori. Takva potencijalna situacija će dovesti do daljeg usložnjavanja i onako već teškog stanja u zemlji i vratiće Crnu Goru nekoliko koraka unazad kada su u pitanju već uspostavljeni demokratski standardi i vrijednosti“, kazala je Đurović.
Podvlači da je ulazak Crne Gore u Evropsku uniju opredjeljenje i želja velike većine građana Crne Gore i javno saopšteni cilj svih političkih aktera, od kojih, kako ističe, očekuje da pruže jasan doprinos postizanju funkcionalnosti institucija, jačanju vladavine prava i prevazilaženju vještački produkovanih podjela koje nas predugo koče u procesu sveukupnog razvoja i napretka.
„Zato, kao predsjednica Skupštine Crne Gore, koristim i ovu priliku da pozovem sve poslanice i poslanike da sjutra pokažemo da možemo da se izdignemo iznad ličnih i uskopartijskih interesa i da smo spremni da zajednički radimo za dobrobit građana i države, te da konačno usvojimo rješenja koja će zemlju izvući iz ćorsokaka“, poručila je Đurović.