“Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić svojim nečinjenjem krši nedavno usvojeni Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama i onemogućava njegovu primjenu. Sve to nijemo posmatraju i u Vladi Crne Gore, Ministarstvu kulture i medija i ministarstvu koje jenadležno za saradnju Vlade i Skupštine”, ukazao je direktor Media centra, Goran Đurović.
Podsjeća da je Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama usvojen u junu 2024, u sklopu tzv. IBAR (medijskih) zakona.
Ukazuje da je Članom 153 Zakona o AVM uslugama predviđeno da: „postupak imenovanja člana Savjeta Agencije pokreće predsjednik Skupštine objavljivanjem javnog poziva ovlašćenim predlagačima, najkasnije šest mjeseci prije isteka mandata članu Savjeta Agencije.”
Savjet, kaže, ima 5 članova, a članovima Savjeta Agencije iz reda NVO, Milanu Radoviću, ičlanu Savjeta Rajku Todoroviću (predstavnik Crnogorskog PEN centra), mandat ističe u decembru ove godine, pa je zakonom predviđen rok od 6 mjeseci već prekoračen.
Đurović ističe da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, u skladu sa zakonom, u julu morao da objavi javni poziv ovlaštenim predlagačima.
Kaže i da je Administrativni odbor Skupštine Crne Gore, na čijem je čelu Jelena Nedović (PES) bio u obavezi da, na osnovu stava 4 člana 149 Zakona o AVM uslugama, pripremi formu u kojoj ovlašteni predlagači za članove Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge, dostavljaju prijave i izvještaje o radu za prethodne tri godine.
“Nakon dvije inicijative Media centra (10. septembar i 15. novembar) Administrativni odbor je konačno krajem novembra (sa zakašnjenjem od skoro 6 mjeseci) pripremio i usvojio obrasce u kojima se dostavljaju podaci ovlaštenih predlagača, kako bi procedura provjere ispunjenosti uslova za ovlaštene predlagače bila sprovedena na zakonit način”, naveo je on.
Kako dodaje, posljedica neprimjenjivanja zakona je da će u decembru 2024. Savjet Agencije imati tri umjesto pet članova i biće potencijalno u blokadi, jer je za donošenje odluka neophodno da sva tri člana glasaju istovjetno.
“Ako se zna da postupak imenovanja članova Savjeta Agencije traje najkraće 2-3 mjeseca, jasno je da do redovnog zasijedanja Skupštine u martu 2025. godine neće biti popunjena dva upražnjenja mjesta u Savjetu Agencije. Svi važni akti koje treba da donese Savjet, a na osnovu kojih treba da se izvrši sprovođenje novog zakona, biće na čekanju”, ističe Đurović.
Savjet Agencije je, kako napominje, i drugostepeni organ u donošenju pojednih odluka koje su u vezi sa poslovima regulatora tržišta audio-vizuelnih medijskih usluga.
“Primjera radi, Savjet Agencije je organ koji je važan ukoliko Agencija odluči da kablovskim operaterima ograniči emitovanje neprimjerenih sadržaja medija iz okruženja. Takav primjer je bio donošenje odluke o ograničavanu emitovanja sadržaja Pink i Happy TV, čije je sjedište u Srbiji, kada su u svojim emisijama permanentno vrijeđali državu Crnu Goru i građane koji se nacionalno osjećaju Crnogorcima. Prisutan je stalni prekogranični medijski uticaj koji postaje posebno intenzivan uoči parlamentarnih i lokalnih izbora”, kaže on.
Takođe, kako dodaje, Savjet Agencije je drugostepeni organ ukoliko menadžment Agencije izrekne kaznu ili mjeru upozorenja nekom mediju (javnom ili komercijalnom) zbog nepoštovanja zakonskih odredbi.
Nedavno je, podsjeća on, Agencija izrekla zakonsku mjeru RTCG jer je, suprotno zakonskim procedurama, pokrenula novu internet platformu za emitovanje sadržaja koje proizvodi javni medijski servis.
“Vjerujemo da u pozadini ove opstrukcije primjene zakona postoje politički razlozi koji su u direktnoj vezi sa procesom zatvaranja pregovaračkog poglavlja 10 (informatičko društvo i mediji).Politički razlozi se manifestuju u činjenici da su poslanici većine u Skupštini postali svjesni da, zahvaljujući novom zakonu, više ne mogu odlučivati o predstavnicima NVO u Savjetu Agencije”, kaže Đurović.
To, dodaje, direktno dovodi do smanjenja zainteresovanostipartija koje vrše vlast da pokrenu postupak imenovanja novih članova Savjeta Agencije.
“Media centar je, sa ostalim predstavnicima NVO iz oblasti medija,u okviru radne grupe koja je pripremala medijske zakone, dao značajan doprinos da se usvoje nova zakonska rješenja koja smanjuju neprimjereni uticaj političkih partija na nezavisnost regulatora, odnosno Agencije za AVM usluge”, ističe on.
Kako dodaje, ukoliko predsjednik Skupštine Andrija Mandić momentalno ne sprovede Zakon o AVM uslugama i objavi javni poziv za imenovanje članova Savjeta, biće to jasna poruka i Evropskoj uniji u susret međuvladinom sastanku 17. decembra (Vlada Crne Gore i Evropska komisija) koja se jedino može tumačiti tako da vlasti u Crnoj Gori nisu zainteresovane za primjenu IBAR zakona i da, zapravo, proces pristupa EU nije prioritet onih koji vrše vlast.
“Ukoliko predsjednik Skupštine Andrija Mandić momentalno ne sprovede Zakon o AVM uslugama i objavi javni poziv za imenovanje članova Savjeta, sumnjamo da se sprema scenario u kojem će, nakon zatvaranja 4 pregovaračka poglavlja u decembru (među kojima i poglavlje 10-informatičko društvo i mediji), skupštinska većina pristupiti izmjeni zakona kako bi osigurala punu kontrolu izbora članova Savjeta Agencije”, zaključio je Đurović.