„Tekst “Koncert za Nermina: Islamizacija Podgorice”, kojeg je objavio portal “Borba”, primjer je širenje govora mržnje i podsticanja diskriminacije, djela koja su zabranjeni nedavno usvojenim Zakonom o medijima i Zakonom o audiovizuelnim medijskim uslugama“, kazao je direktor Media centra Goran Đurović.
Media centar koristi ovaj slučaj das, osim osude govora mržnje i podsticanja diskriminacije prema jednoj etničkoj grupi i pojedincu, ukaže na nedostatke novih medijskih zakona.
„Koji se ogledaju, prije svega, u činjenici da tekstovi koji se objavljuju na internetskim publikacijama (portalima) nisu dio nadležnosti regulatora, odnosno Agencije za audioivizuelne medijske usluge, koja ne samo da nema ingerencije u dijelu sankcionisanja portala zbog širenja govora mrženje nego ni sankcionisanja elektronskih medija i portala zbog nepoštovanja profesionalnih standarda“, rekao je Đurović u saopštenju.
Svi mediji u Crnoj Gori, uključujući i portale, sada, navodi on, nesmetano mogu raditi kao dio propagandne mašinerije političkih partija i drugih centara moći, sigurni da ih regulator, nezavisna državna institucija, Agencija za audioivizuelne medijske usluge, ne može novčano kazniti ili im oduzeti odobrenje za emitovanje ukoliko su povratnici u kršenju zakona.
„U skladu sa članom 54 Zakona o medijima, zbog širenja govora mržnje i diskriminacije, moguć je postupak pred nadležnim sudom, kojeg mogu pokrenuti tužilaštvo ili lice koje je bilo predmet govora mržnje i diskriminacije. Na zahtijev tužilaštva ili lica koje je bilo predmet govora mržnje i diskriminacije, sud u hitnom postupku (u roku od 24 sata) može donijet odluku o zabrani daljeg širenje spornog sadržaja“, saopštio je direktor Media centra.
Portal “Borba” je, dodaje Đurović, sporni sadržaj uklonio.
„Da je prilikom izrade medijskih zakona prihvaćen predlog Media centra i drugih predastavnika NVO da Agencija za audioivizuelne medijske usluge ima nadlaženost za sve sadržaje portala, kao i nadležnost sankcionisanja elektronskih medija i portala u slučaju širenja govora mržnje i podsticanja diskriminacije, bilo bi moguće novčano kazniti portal “Borba”, a u slučaju ponavljanja ovakvih sadržaja i kršenja zakona, bilo bi moguće i trajno oduzeti odobrenje ovom portalu. Ovako, svaki portal sada može objavljivati slične sadržaje i brisati ih nakon nekog vremena, ali ostavljajući mogućnost da oni nastave viralni život na društvenim mrežama“, ocijenio je on.
Đurović je citirao Član 443, stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.
„On propisuje krivično djelo rasne i druge diskriminacije: „Ko na osnovu razlike u rasi, boji kože, nacionalnosti, etničkom porijeklu ili nekom drugom ličnom svojstvu krši osnovna ljudska prava i slobode zajamčena opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i ratifikovanim međunarodnim ugovorima od strane Crne Gore, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.” Međutim, ostavljanje djela širenje govora mržnje i podsticanja diskriminacije procjeni tužilaštva i dugotrajnim postupcima pred sudovima nije dobar način da se pošalje jasna poruka da ovakve pojave neće biti tolerisane“, zaključuje Đurović u saopštenju.