Društvo

Do dobijanja mišljenja Evropske komisije i nadležnih državnih organa

Đurović: Skupština da odloži donošenje izmjena Zakona o elektronskim komunikacijama

Skupština Crne Gore, prema riječima direktora Media centra Gorana Đurovića, treba da odloži donošenje izmjena Zakona o elektonskim komunikacijama do dobijanja mišljenja Evropske komisije i nadležnih državnih organa a u prvom redu resornog ministarstva.

Đurović: Skupština da odloži donošenje izmjena Zakona o elektronskim komunikacijama Foto: Barinfo
Portal AnalitikaIzvor

“Predloženim izmjenama Zakona se predviđa da Vlada Crne Gore ima odlučujuću ulogu u izboru upravljačkih organa, Savjeta i direktora Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost. Ove izmjene bi stvorile mogućnost političkog uticaja na rad Agencije što direktno urušava samostalnost i nezavisnost ove institucije i potpuno je suprotno Direktivi 2018/1972/EU o Evropskom elektronskom komunikacionom zakoniku. Direktiva EU jasno propisuje da nacionalna regulatorna tijela moraju biti nezavisna što podrazumijeva javni konkurs za izbor članova Savjeta kao i transparntnu procedure izbora”, kazao je Đurović u saopštenju.

Postojeći Zakon o elektornskim komunikacijama, kako kaže, može biti unaprijeđen u dijelu izbora članova Savjeta kako bi se ojačala njegova samostalnost i u tom pravcu se mogu usmjeriti napori poslanika koji su predložli izmjene zakona.Postupak imenovanja i razrješenja članova upravljačkih organa regulatora elektronskih komunikacija mora se pažljivo koncipirati jer se prostor za neprimjeren uticaj političkih partija mora svesti na najmanju moguću mjeru.

“Nadležno Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma je formiralo radnu grupu za izradu novog Zakona o elektornskim komunikacijama kako bi se ovaj propis usagalsio sa direktivama EU. Nekoordinirane i preuranjene inicijative poslanika mogu dovesti do pogoršanja situacije u procesu pristupa naše države Evropskoj uniji i proizvesti dodatne obaveze u pregovaračkom poglavlju 10 (Informatičko društvo i mediji)”, dodao je Đurović.


Naglasio je da koodinacija poslanika i Vlade u izmjenama zakona koji su dio evpropskih obaveza moraju biti praksa. Crna Gora, kako kaže, nema luksuz da dobije bilo kakvo negativno mišljenje iz Evropske komisije u vezi sa ispunjavanjem obaveza iz pregovaračkog procesa ukoliko želimo da postanemo članica EU od sledećeg evropskog budžetskog ciklusa koji počinje 2027. godine. 

“Predlagači izmjena Zakona o elektronskim komunikacijama ne treba da insistiraju na usaglašavanju ovog propisa sa Zakonom o državnoj upravi kojeg je 2018. godine donio DPS uprkos protivljnjima nevladinih organizacija i drugih institucija”, naveo je Đurović u saopštenju.

Umjesto da se ide u primjenu člana 87 Zakona o državnoj upravi, ukazao je da poslanici treba da urade suprotno i izmijene ovaj član te uklone Agenciju za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost iz kruga državnih agencija i fondova čije upravljačke organe bira direktno Vlada.

“Samostalnost i nezavisnost Agencije za elektrosnke komunikacije i poštansku djelatnost neće biti veća ukoliko se usvoje predložene izmjene zakona već manja. Nadamo se da to nije cilj predlgača izmjena ovog zakona”, zaključio je u saopštenju.

Portal Analitika