Media centar će podnijeti žalbu Upravnom sudu jer je Ministarstvo ekonomskog razvoja (MEK) prihvatilo objašnjenje Inspekcije rada da nemaju nadzor nad odlukom Savjeta Javnog servisa da Borisa Raonića izaberu za generalnog direktora te medijske kuće, poručio je juče za Pobjedu direktor ove NVO Goran Đurović.
Đurović se prije dva mjeseca obratio resoru na čijem je čelu Jakov Milatović, jer je smatrao da su proces izbora čelnog čovjeka Javnog servisa pratile brojne nepravilnosti i zbog toga je podnio žalbu. To je učinio nakon što mu je iz Inspekcije rada rečeno da oni nemaju pravo da utiču na imenovanje generalnog direktora Javnog servisa.
Saznali iz Pobjede
Đurović smatra da je pogrešno to što je MEK odbilo njihovu žalbu, a problematizovao je i to što im iz ovog resora nije odgovoreno ni poslije dva mjeseca, već su se sa njihovim zvaničnim stavom upoznali iz teksta Pobjede objavljenom juče.
- Ni nakon više od dva mjeseca nijesmo dobili zvaničan odgovor Ministarstva koje je drugostepeni organ odgovoran za rad Uprave za inspekcijske poslove. Ministarstvo je prihvatilo objašnjenje Inspekcije rada kojim ovaj organ odbija da izvrši inspekcijski nadzor u postupku zapošljavanja generalnog direktora RTCG jer smatra da na osnovu Zakona o RTCG nijedan državni organ nije nadležan da vrši ocjenu zakonitosti odluka koje donosi Savjet RTCG – rekao je Đurović.
On tvrdi da je ovakva odluka Inspekcije rada u najmanju ruku čudna jer su u obavještenju upućenom Media centru 3. avgusta naveli da ne mogu da izvrše preventivni inspekcijski nadzor (i provjere ispunjenost zakonskih uslova za kandidate za generalnog direktora) dok se postupak ne okonča i potpiše ugovor sa generalnim direktorom, kada će imati mogućnost da izvrše nadzor i ocijene zakonitost postupka.
Neobjašnjivi postupci
Kategoričan je da je Inspekcija rada mogla već na prvu njihovu inicijativu za vršenje inspekcijskog nadzora u postupku imenovanja generalnog direktora RTCG da se pozove na član Zakona o RTCG koji sada navodi kao osnov za nepostupanje, ali to, kako ističe, nije uradila.
- Neobjašnjivo je i zašto se Ministarstvo ekonomskog razvoja nije ranije pozvalo na Zakon o RTCG. Ministarstvo je svojevremeno prihvatilo žalbu Media centra i naložilo Inspekciji rada da izvrši preventivni nadzor i provjeri odluku Savjeta RTCG o listi kandidata koji ispunjavaju uslove za izbor generalnog direktora RTCG. Ako se zakonitost odluka Savjeta RTCG ne može kontrolisati od strane inspekcijskih i drugih državnih organa, onda su se Inspekcija rada i Ministarstvo morali ranije oglasiti nenadležnim – rekao je Đurović.
Pogrešno tumačenje zakona?
On ističe da Inspekcija rada, Ministarstvo ekonomskog razvoja i Ministarstvo javne uprave, digitalog društva i medija (na čije se mišljenje poziva Ministarstvo ekonomskog razvoja) pogrešno tumače Zakon o RTCG i stav 2 člana 34 koji propisuje da „niko nema pravo da na bilo koji način utiče na rad člana Savjeta, niti je član Savjeta dužan da poštuje bilo čije instrukcije u vezi sa svojim radom, osim odluka nadležnog suda“.
- Ova norma ne tretira pitanje ocjene zakonitosti odluka Savjeta RTCG kao kolektivnog organa i ne zabranjuje da se preispituju odluke Savjeta od strane državnih organa već ukazuje i usmjerena je na zaštitu pojedinačne slobode članova Savjeta prilikom odlučivanja, kako bi se smanjio prostor za neprimjeren uticaj.
Ovakvo tumačenje člana 34 Zakona od strane Inspekcije rada, Ministatstva ekonomskog razvoja i Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija znači da nijedan državni organ ne može da preispituje odluke Savjeta RTCG, što je po našem mišljenju pogrešno - pojašnjava Đurović.
Savjet RTCG bi, kaže on, po mišljenju Inspekcije rada i ministarstava, mogao da donese niz nezakonitih odluka, kršeći Zakon o RTCG, ali i druge propise i jedino bi sudska odluka mogla da izmijeni situaciju.
- Savjet RTCG, kako to tumače Inspekcije rada i ministarstava, može da donese, primjera radi, odluku o prekidu poštovanja mjera zaštite protiv kovid-19 infekcije, a zdavstveno-sanitarna inspekcija ne bi mogla ništa da uradi do okončanja sudskog spora koji može trajati ko zna koliko godina. Inspekcija rada, Ministarstvo ekonomskog razvoja i Ministarstvo javne uprave, digitalog društva i medija svojim tumačenjem propisa smatraju da je Savjet RTCG iznad svih propisa u Crnoj Gori, što je potpuno pogrešno - kategoričan je Đurović.
Ipak bilo kontrola...
Navodi da Ministarstvu ekonomskog razvoja u odlučivanju po žalbi Media centra nije pomogla ni jasno saopštena informacija da je do sada ipak bilo kontrola rada RTCG i preispitivanja odluka Savjeta RTCG, preduzetih od državnih organa.
- Državna revizorska institucija (DRI) je 2011. godine pripremila Izvještaj o reviziji Godišnjeg finansijskog izvještaja JP Radio-Televizija Crne Gore za 2010. godinu. Godišnji finansijski izvještaj RTCG za 2010. godinu je dokument koji je usvojio Savjet RTCG doneseći odluku o usvajanju što ukazuje da je DRI preispitivala zakonitost odluke koju je Savjet RTCG donio.
Na strani 36 ovog izvještaja, u tački 7, navedeno je da se ugovor (između ostalih) tadašnjeg generalnog direktora mora usaglastiti sa Zakonom o radu čime je direktno data instrukcija Savjetu RTCG u pogledu izmjene ugovora koji je prethodno bio potpisan sa generalnim direktorom. Nakon preporuka DRI, Savjet RTCG je izmijenio ugovor radu sa tadašnjim generalnim direktorom- podsjetio je Đurović.
Smatra da ukoliko Inspekcija rada, Ministarstvo ekonomskog razvoja i Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, pravilno tumače zakon o RTCG, onda je DRI kršila propis 2011. godine i protivzakonito davala instrukcije Savjetu RTCG.
- I u tadašnjem Zakonu o javnim radio-difuznim servisima Crne Gore (Sl. list RCG br. 79/08) u članu 31 je bila propisana identična formulacija iz člana 34 sadašnjeg/pozitivnog propisa. Bilo bi interesantno da se i DRI i Branislav Radulović, tadašnji rukovodilac kolegijuma koji je pripremio izvještaj, izjasne da li su kršili Zakon o RTCG 2011. godine kada su vršili kontrolu izvještaja RTCG - navodi Đurović.
Ocjenjuje da sve što je do sada učinjeno u vezi sa imenovanjem nove upravljačke strukture RTCG bilo nezakonito.
- Počev od odluke Administrativnog odbora i Skupštine u postupku imenovanja članova Savjeta RTCG, preko imenovanja generalnog direktora RTCG pa do imenovanja direktorice TVCG - zaključio je Đurović.
Iz Inspekcije su nam ranije kazali da ne mogu da se miješaju u proceduru izbora generalnog direktora Javnog servisa i da jedino što mogu da poruče je da svi koji smatraju da je bilo propusta u tom postupku mogu da se obrate sudu. To su i učinila dva Raonićeva protivkandidata – Nikola Marković i Srđan Čović.