Društvo

Gomilaju se sumnje u vezi sa radom državnog preduzeća

Dva čudna tendera u CEDIS-u: Vrijednost pola miliona, savjetuje ih akter velike afere iz Srbije

Naši sagovornici navode da je mnogo toga upitno – od 'hitnosti', preko prevaziđenih tehnologija na koje se tenderi odnose, sve tražene stručne spreme. U centar pažnje dolazi Miodrag Tirkajla, CEDIS-ov konsultant za javne nabavke, koji je svojevremeno izbačen iz stranke u Srbiji nakon što je paralelno dobijao tri zarade u javnoj upravi u Srbiji

Dva čudna tendera u CEDIS-u: Vrijednost pola miliona, savjetuje ih akter velike afere iz Srbije Foto: PA
Autor
RAAutor
Portal AnalitikaIzvor

Novi tenderi za izrade projekata i konsultatske usluge, uz korišćenje prevaziđenih komunikacija, a uz angažman konsultanta koji ima – najblaže rečeno – upitnu biografiju, neki su od noviteta iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS).

Ovog puta, priča počinje tako što je CEDIS raspisao dva nova tendera, čija procijenjena vrijednost iznosi pola miliona eura.

Prvi se odnosi na izradu glavnog telekomunikacionog projekta za daljinski nadzor i upravljanje srednjenaponskom distributivnom mrežom, a drugi za konsultantske usluge vrijedne 150 hiljada eura, koje se tiču implementacije SCADA projekta.

Hitnost koja to nije?

Pritom, drugi pomenuti tender raspisan je na period od 15 dana iz, kako je navedeno, „razloga hitnosti“. Zakon o javnim nabavkama razloge hitnosti predviđa samo u slučaju kada oni nijesu nastali krivicom naručioca.

Portal Analitika saznaje da su pojedini zainteresovani ponuđači imali primjedbe, navodeći da je riječ o kratkom roku za prikupljanje cjelokupne dokumentacije i potvrde koja je tražena tenderom, no iz CEDIS-a im je odgovoreno da je rok uslovljen potrebom ispunjenja rokova prema Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD). Ipak, kako saznaje Portal Analitika, još nije do kraja potvrđeno da li će EBRD biti investitor tog projekta.

Sve i da je tako, navedeni razlog ne može uticati na skraćenje postupka javne nabavke – jer je kašnjenje u realizaciji rokova u ovom slučaju direktna krivica naručioca. 

„Ovakvi projekti se ne ugovaraju u roku od 15 dana, već su pregovori morali početi znatno ranije. Zato, može biti da je EBRD samo paravan za druge namjere, a to je ono što se u narodu zove 'namještanje tendera' za određene ponuđače“, pojašnjava za Portal Analitika sagovornik koji je želio ostati anoniman.

Ne bi, navodi on, bilo iznenađenje ukoliko bi taj tender dobio „jedan institut iz Beograda“. Nije međutim želio odgovoriti na naše pitanje da detaljnije pojasni te navode.

Pored sopstvene optike se okreću – radio komunikaciji

Kada je riječ o prvom tenderu, za izradu glavnog telekomunikacionog projekta predviđena je „komunikacija putem VHF i UHF radio frekvencija“. Međutim, CEDIS nema dozvolu za korišćenje frekvencija iz tog spektra.

Pritom, već duže – CEDIS ima sopstvenu mrežu optičkih kablova širom države, nju koriste brojni operateri, te se postavlja pitanje zbog čega rukovodstvo pomenute kompanije zanemaruje sopstvenu optiku i umjesto toga se okreće projektu koji će biti baziran na radio komunikacijama? 

Nije jasno ni zbog čega CEDIS planira da uspostavi radio mrežu za SCADA sistem, kada se za njega odavno koristi optička. 

„Fenomen je danas implementirati prevaziđenu tehnologiju“

Stručnjaci iz ove oblasti, koji iza sebe imaju niz projekata u državi i inostranstvu, posebno naglašavaju kako im je nejasno zbog čega se neko, ko posjeduje optiku, okreće radio komunikacijama.

„Radio komunikacije su tehnologija koja je prevaziđena i danas se u svijetu uglavnom zamjenjuje modernim tehnologijama. Implementacija radio mreže u UHF i VHF području u 21.vijeku predstavlja svojevrsni fenomen“, ističu oni.

Ekspert bez uslova

I drugi tender, koji se tiče konsultantskih usluga za implementaciju SCADA projekta, obiluje sličnim pitanjima. Najprije, u njemu je navedeno kako je uslov da ekspert posjeduje diplomu osnovnih studija (bachelor).

No, istina je da osoba sa tim nivoom stručne spreme nikako ne može od nadležnog ministarstva dobiti licencu ovlašćenog inženjera.

Pored toga, drugim tenderom predviđeno je da jedno pravno lice obavlja i poslove nadzora i revizije projekta, a to je u suprotnosti sa pozitivnim pravom.

Konsultant za javne nabavke poznat po velikoj aferi

Prema informacijama našeg portala, u internim dokumentima CEDIS-a kao konsultant za javne nabavke po svim pitanjima, od nabavki opreme za trafostanice do izrade telekomunikacionih projekata, pojavljuje se izvjesni Miodrag Tirkajla.

Uvidom u portal CeJN, nijesmo uspjeli pronaći da je CEDIS u prethodnom periodu objavio tender za konsultantske usluge za javne nabavke, pa nije jasno po kojem osnovu se Miodrag Tirkajla može predstavljati kao konsultant iz ovih oblasti.

Kontaktirali smo i izvore iz Srbije, koji navode da je Tirkajla ranije bio član „G17 plus“, iz koje ga je 2008. godine isključio Mlađan Dinkić. Razlog je bila afera tokom koje je isplivala informacija da je Tirkajla istovremeno primao tri plate u javnoj upravi, i to kao predsjednik Upravnog odbora Aerodroma “Nikola Tesla”, savjetnik za javne nabavke u Ministarstvu zdravlja i načelnik Odjeljenja za regionalni razvoj u Ministarstvu ekonomije. Pritom je radio i u preduzeću “Univerzijada”. 

Osim isključenja iz partije, Tirkajla je tada dobio i otkaze sa pomenutih radnih mjesta. 

Tirkajline usluge već proizvele štetu?

Nakon svega toga, postavlja se pitanje kako je Tirkajla došao u poziciju da konsultuje CEDIS povodom svih javnih nabavki.

Naši sagovornici navode da su konsultantske usluge pomenutog Tirkajle već proizvele štetu CEDIS-u, a time i budžetu Crne Gore, jer je u martu ove godine izvršni direktor Vladimir Čađenović, na osnovu savjeta konsulranta, a suprotno Zakonu o javnim nabavkama, u toku postupka javnih nabavki za izgradnju TS Bigovo, Volođa i TS Grbalj 2 izmijenio procijenjenu vrijednost nabavke, bez ikakvog valjanog obrazloženja.

„To je kasnije i dovelo do obustavljanja navedenih postupaka. Snižavanje vrijednosti postupka u vrijeme kada cijene za sve uređaje i usluge vrtoglavo rastu ukazuje na činjenicu da se pokušava favorizovati jedan dobavljač“, navodi jedan od sagovornika Portala Analitika.

Sve navedeno, kako navode naši sagovornici, trebalo bi da bude dovoljan alarm za resorno ministarstvo da se uključi i prekine pokrenute postupke javnih nabavki.

„Samo na taj način, bila bi spriječena dugoročna šteta i po CEDIS i po našu energetiku i po budžet“, smara jedan od naših sagovornika, dodajući i da bi svime trebalo da se pozabavi i SDT. 

Portal Analitika