Iz Sekretarijata Mitropolije su saopštili da im nije poznato da je iko od sveštenih lica testiran na virus korona.
- Obaviješteni smo o dva slučaja da je sveštenim licima izrečena mjera samoizolacije, jer su se vratili iz inostranstva (oboje su bili u zemljama regiona zbog privatnih obaveza). Mjera im ističe krajem ove sedmice. Nemaju nikakvih simptoma - kazali su za Dan iz Mitropolije.
Među vjerskim službenicima Kotorske biskupije nema testiranih na virus korona, niti onih kojima je izrečena mjera samoizolacije, kazao je za Dan don Robert Tonsati, kancelar Kotorske biskupije. Istakao je da se sveštenici drže propisanih mjera i nikud ne idu.
- Nema druge, poštovati mjere socijalne izolacije, držati se reda i red će nas sačuvati, kako kaže jedna latinska crkvena izreka - kazao je don Tonsati.
Sekretar Islamske zajednice u Crnoj Gori Suad Čekić za Dan je saopštio da u IZCG nemaju osobe koje su testirane na virus korona.
- I nemamo one službenike kojima je izrečena samoizolacija - rekao je Čekić.
Tradicionalne vjerske zajednice i crkve u Crnoj Gori su, nakon upozorenja nadležnih o potencijalnoj pojavi virusa korona, a potom i zvaničnoj potvrdi ove zaraze, pozvale svoje vjernike da doprinesu da se spriječi širenje ovog virusa.
Mešihat Islamske zajednice u Crnoj Gori je 15. marta donio odluku o privremenim mjerama obustavljanja vjerskih obreda u džematu, obrazovno-vaspitnog rada i drugih okupljanja vjerskog i kulturnog karaktera. Obustavljeni su džuma namaz i dnevni namazi u grupi, kao i obrazovno-vaspitni rad u medresama u Podgorici i Rožajama, sva okupljanja i događaji vjerskog i kulturnog karaktera.
Mitropolija crnogorsko-primorska i eparhije SPC u Crnoj Gori vjerske službe ne služe uz prisustvo vjernika, shodno naredbama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti. Prije zabrane službi, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladika budimljansko-nikšićki Joanikije pozvali su vjernike, posebno starije od 65 godina, da ne napuštaju svoje domove, čak ni onda kada je u pitanju potreba za bogosluženjem i pričešćem.
- Možemo i treba da svi vjerni pretvorimo svoje domove u hramove, po riječi atinskog arhiepiskopa Jeronima, da u njima ujedinimo svoja srca, tražeći zdravlja i milost Božiju za sve ljude. Da se uvijek sjećamo da je hrišćanska ljubav pokretač za zaštitu sve braće naše. Boravim u domu, zato što volim svog bližnjeg. Bog je svuda prisutan kroz našu molitvu i ljubav - poručile su ranije vladike.
Biskupija je objavila preporuke i upute apostolskog upravitelja kotorskog i barskog nadbiskupa monsinjoraRoka Đonlješaja, administratora Kotorske biskupije.
- Dok god traje obustava redovne nastave u osnovnim i srednjim školama, te fakultetskim ustanovama u Crnoj Gori, neka se odgode svi biskupijski i župni programi i aktivnosti, to se posebno odnosi na katehezu i različite pastoralne susrete i okupljanja. Slavljenje svetih misa: dok se drugačije ne odredi, neka se vjernici suzdrže od dolaska na svete mise, bilo u župnim crkvama, bilo u kapelama, na groblju i na svim javnim mjestima - navodi se u preporukama.
Epidemiološki rizik
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti NKT donijelo je prošle nedjelje mjeru da se vjerski obredi obavljaju bez prisustva građana. Saopštili su da je takva odluka donijeta na osnovu izvještaja nadležnih bezbjednosnih službi, po kojem je dan ranije 1.350 lica prisustvovalo vjerskim obredima, pa je procjena epidemiologa da ti skupovi u ovom trenutku predstavljaju najveći epidemiološki rizik.