Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Dvije škole u Podgorici i Nikšiću zabranile upotrebu mobilnih uređaja: Umjesto telefonu đaci posvećeni učenju i jedni drugima

Učenici i roditelji zadovoljni, odluku podržali psiholozi i sociolozi

Dvije škole u Podgorici i Nikšiću zabranile upotrebu mobilnih uređaja: Umjesto telefonu đaci posvećeni učenju i jedni drugima

U osnovnim školama ,,Savo Pejanović“ u Podgorici i ,,Ratko Žarić“ u Nikšiću đacima je dozvoljeno da koriste mobilne telefone samo u izuzetnim situacijama. Direktorice Milja Božović i Nevenka Nikčević kažu da su pozitivni efekti takve odluke već vidljivi. Psihološkinja Tanja Burzanović smatra da će se ograničenom upotrebom mobilnih telefona smanjiti sajber nasilje, a sociološkinja Slobodanka Radović podsjeća da su djeca zavisna od telefona a da ih najviše koriste za društvene mreže, poruke i igrice

Dvije škole u Podgorici i Nikšiću zabranile upotrebu mobilnih uređaja: Umjesto telefonu đaci posvećeni učenju i jedni drugima Foto: Shutterstock
PobjedaIzvor

U dvije osnovne škole u Crnoj Gori, ,,Savo Pejanović“ u Podgorici i ,,Ratko Žarić“ u Nikšiću ograničeno je korišćenje mobilnih telefona i, kako navode za Pobjedu iz uprava te dvije vaspitno-obrazovne ustanove, to se pokazuje kao veoma dobra praksa.

V. d. direktorice Osnovne škole ,,Savo Pejanović“ Milja Božović kazala je da je pravilo o odlaganju telefona za vrijeme nastave uvedeno u januaru ove godine.

“Učenici ga većinski poštuju. Međutim, desi se, ipak, da neko od djece ne odloži telefon. Učenika koji nije ispoštovao pravilo nastavnik podsjeća i ukazuje na odjeljenska i interna pravila škole koja se nalaze u svakoj učionici. Zatim se sa situacijom sa časa upozna i odjeljenski starješina, koji dalje preduzima mjere” objasnila je ona.

Dodaje da je pravilo višestruko korisno i brzo prihvaćeno

“Ovom odlukom je pažnja učenika usmjerena na aktivnosti na času, a snimanje i objavljivanje jedni drugih na društvenim mrežama je u znatno manjem broju. Takođe, uvođenje odlaganja telefona je podržala i većina roditelja”, saopštila je Božović.

Direktorica nikšićke Osnovne škole ,,Ratko Žarić“ Nevenka Nikčević navodi da je odluka o ograničenju upotrebe mobilnih telefona stupila na snagu 1. novembra.

“Većina učenika se pridržava pravila, a rijetki su slučajevi kada moramo da reagujemo. U slučaju da neko od učenika bude primijećen da koristi telefon, obavještava se roditelj, učenik se evidentira u odjeljensku knjigu i prema njemu se primjenjuju vaspitne mjere shodno Pravilniku o izricanju vaspitnih mjera. Sa navedenim mjerama iz Pravilnika svi učenici su upoznati na početku školske godine”, objasnila je direktorica škole.

Kaže da su djeca već počela bolje da komuniciraju, više da se druže i imaju veću koncentraciju za rad.

“Odluka Školskog odbora ima za cilj sprečavanje zloupotrebe telefona na časovima i odmorima i nesmetano odvijanje života i rada u školi. Nadamo se da ćemo svi pokazati odgovornost prema odluci, jer nam je zajednički cilj da škola bude bezbjedno i sigurno mjesto za sticanje znanja i druženje”, dodala je Nikčević.

Posebno je zahvalna roditeljima na podršci prilikom inicijative i usvajanja pravila.

“Roditelji smatraju da je ovo ispravna odluka i doprinose njenom sprovođenju. Takođe, treba da naglasimo da su i oni doprinijeli donošenju ove odluke preko Savjeta roditelja. Na njihov prijedlog, Školski odbor je odlučio da se zabrani upotreba mobilnih telefona u prostorijama škole i školskom dvorištu tokom časova, malih i velikih odmora. U slučaju da učenik, zbog zdravstvenih problema ili neke druge potrebe, treba da se javi roditelju to može učiniti uz saglasnost i odobrenje predmetnog ili dežurnog nastavnika, a veoma mali broj učenika zbog zdravstvenih problema telefon može da drži i na klupi”, objasnila je Nikčević.

Psihološki aspekt

Psihološkinja Stela Burzanović kazala je za Pobjedu da zabrana korišćenja mobilnih telefona ima povoljno dejstvo na učenike.

“Vidimo da je u regionu veoma rasprostranjen takav trend, što je dobro. Društvene mreže i internet su preplavili naše živote i to nije nužno loše, ali bi bilo pozitivno usmjeriti pažnju učenika na nastavu, međusobnu interakciju i druženje. Osim toga, nastava više nije statična kao nekada. Danas u školi koristimo tehnologiju, pametne table i kompjutere, tako da djeca svakako ne bi bila u potpunosti udaljena od elektronskih sredstava. Odlaganje telefona u posebne kutije ispred učionica sigurno doprinosi većoj pažnji na časovima, a djecu više usmjerava jedne na druge, pa se donekle vraćaju u doba kada nijesu svi imali mobilne”, kazala je ona.

Ističe da uvođenje takvog pravila znači umanjenje i sajber nasilja.

“Nažalost, svjedoci smo toga da djeca telefone u školi koriste i kako bi snimali svoje drugare iz odjeljenja, ali i profesore. Zabrana bi mogla samo da pomogne smanjenju te pojave, ali bi svakako prvenstveno trebali da učimo djecu o tome koliko je to loše. Prvo, naravno, roditelji još u ranoj dobi, a onda i mi u školama, jer škola jeste vaspitna ustanova i ima važnu ulogu u formiranju svijesti kod djece. Treba organizovati radionice i predavanja na kojima bi mogli da nauče o tome da je to psihičko nasilje i da takođe ostavlja posljedice”, poručila je Burzanović.

Sociološki aspekt

Sociološkinja Slobodanka Radović smatra da je ograničenje upotrebe mobilnih telefona – dobar potez.

“Mislim da je to dobro pravilo, koje je trebalo i ranije usvojiti. Kad bi učenici koristili telefon samo u svrhu nastave, da pronađu informacije, mada i tu treba biti oprezan jer ima i polutačnih i netačnih podataka, bilo bi dobro. Međutim, učenici najviše koriste telefone za društvene mreže, poruke i igrice. Takođe, stvorili su zavisnost jer ih previše koriste. To dovodi do posljedica kao što su niska koncentracija i smanjena pažnja na predavanjima, što je rezultiralo siromašnim rječnikom i lošim opštim obrazovanjem. Veliki je problem i to što se oslanjaju se na prepisivanje”, kazala je Radović.

Ministarstvo prosvjete za djelimičnu zabranu

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo je inicijativu školskim odborima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori da razmotre mogućnost djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona.

“U izvještaju Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO se navodi da je prekomjerna upotreba mobilnih telefona vrlo često povezana sa lošijim postignućima učenika, te da je upućen globalni apel vezan za ograničenje ili zabranu upotrebe mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama. Takođe, praksa pokazuje da ukidanje mobilnih telefona u školama u Belgiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Španiji, generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesa, pa je sasvim očekivano i zabilježeno povećanje broja zemalja koje generalno ili unutar pojedinačnih obrazovnih institucija, uvode različite forme djelimične ili potpune zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama, među kojima se nalaze Hrvatska, Francuska i Holandija”, navode iz tog Vladinog resora.

Oni ističu da je od posebnog značaja kreiranje internih pravila i precizno definisanje okolnosti u okviru kojih učenicima treba obezbijediti direktnu i neometanu komunikaciju sa roditeljima (hitni slučajevi, zdravstveni razlozi ili druge potrebe koje podrazumijevaju hitnu reakciju), kao i da je neophodno učenicima omogućiti korišćenje mobilnih telefona u slučajevima kada su oni neophodni za realizaciju nastavnih aktivnosti.

Portal Analitika