Juče je na poziv organizacije Alternativa Crna Gora (ACG) počeo dvodnevni bojkot trgovačkih lanaca u Crnoj Gori na koji drugi put pozivaju zbog visokih cijena u trgovinama.
"Na početku dana smo imali snimke dosta praznih prodavnica, ali još ne možemo govoriti o efektima niti upoređivati sa prvim bojkotom prošlog petka. Ako Poreska uprava u ponedjeljak objavi podatke o prometu, vidjećemo koliko je ovaj put bojkot bio uspješan, imajući u vidu da je to valjani parametar na osnovu kojeg to možemo zaključiti", kazao je za Pobjedu predstavnik ACG Nikola Bezmarević.
Planovi
Ipak, nije siguran da li će građani imati dovoljno strpljenja.
"Ne znam ni sam dokle se može ovako, znajući naš mentalitet, očekujemo sve u jednom danu, ne znam do kada će imati strpljenja da nastave sa bojkotom. Čini mi se da im već popušta strpljenje i da teško izlaze iz zone komfora", ocijenio je Bezmarević.
Najavljuje da bi, ukoliko i iduće sedmice nastave sa pozivima na bojkot, taj poziv mogao biti upućen određenom trgovačkom lancu. Svjestan je, kako je naveo, da je to radikalna mjera te da bi moglo doći do otpuštanja radnika, što ne žele da se desi.
"Pažljivo ćemo razmotriti tu mogućnost, vidimo da je građani žele", kazao je Bezmarević.
Očekivanja
Tvrdi da marketi ovih dana s akcijama i popustima pokušavaju da obesmisle bojkot, te da time šalju prikrivenu poruku da neće spustiti cijene.
"Moj prijedlog je da se hitno Vladi upute inicijative za smanjenje marži i PDV-a na pojedine namirnice, jer ako se oni ne uključe, mi možemo ovako do beskonačnosti. Mislim da je Vlada na potezu", kazao je Bezmarević, dodajući da je bojkot iznuđeno rješenje, jer su građani došli u situaciju da sami rješavaju problem visokih cijena.
Prema podacima Poreske uprave saopštenim portalu Bankar, prvi bojkot prošlog petka uticalo je da država naplati 233,2 hiljade eura manje PDV-a nego sedam dana ranije. Pet najvećih trgovačkih lanaca je prošlog petka obračunalo 55 odsto manje PDV-a nego prethodnog petka. Po osnovu PDV-a su ovi trgovački lanci 31. januara obračunali 190.349,45 eura PDV-a, dok je taj iznos 24. januara bio 423.603,06 eura.
"Podaci se odnose na PDV obračunat i naplaćen prilikom ostvarivanja prometa ostvarenog od strane fizičkih lica kao krajnjih potrošača kod pet najvećih trgovačkih lanaca", naveli su iz Poreske uprave.
Iz Poreske su prethodno ukazali da je u petak 31. januara tokom prvog bojkota pad prometa u pet trgovačkih lanaca u odnosu na sedmicu ranije bio 55,6 odsto.
Najveći odziv na inicijativu ACG tokom prvog bojkota bio je u sjevernoj regiji, u kojoj je promet bio niži za 61,4 odsto, u centralnoj regiji promet je pao za 57,89 odsto, a u južnoj za 52,2 odsto. Tako je promet 31. januara u ovih pet lanaca iznosio 1,22 miliona eura u odnosu na 24. januar kada je iznosio 2,79 miliona eura. Tog dana je izdato 130.000 računa, što je za 102.000 manje nego 24. januara. M. LEKOVIĆ
Spajić: Građani su u pravu, možemo još da odradimo robne rezerve
Premijer Milojko Spajić je u intervjuu TVCG najavio formiranje robnih, ali i stabilizacionih rezervi koje će pomoći malim trgovcima da budu konkurentniji prema većim objektima. Spajić najavljuje i 20 odsto manje ugovora o djelu do kraja godine. Od naplate PDV-a očekuje oko milijardu i 400 miliona eura prihoda što je, kako je kazao, tri puta više nego 2020.
Komentarisao je i bojkot trgovačkih lanaca.
"Država je ograničila marže za ogroman broj proizvoda. Naišli smo na brojne načine na koje se trgovci dovijaju s cijenama i lično sam podržao bojkot. Građani su u pravu, ali ne živimo u komunizmu gdje je država mogla da direktno reaguje. Reagovali smo onako kako smo mogli. Možemo još da odradimo robne rezerve i stabilizacione rezerve. Prvu verziju robnih rezervi imaćemo početkom aprila na Vladi", najavio je Spajić.
Kaže da bi se na taj način i uz stabilizacione rezerve moglo doći do dugoročnog rješenja.